ÇevreEğitimEkonomiGüncelYaşamYeme & İçme

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden yüzde 515’lik yemek zammına tepki

Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversitesi’nde (AKDÜ) birinci öğün yemek ücreti 6 liradan 14 liraya, ikinci öğün yemek ücreti ise 6,5 liradan 40 liraya yükseltildi.

Üniversite öğrencileri, ilk öğün yemek ücretine yapılan yüzde 133,33 ve ikinci öğüne yapılan yüzde 515,38 oranındaki zamlara ilişkin bianet‘e konuştu.

“Zamlarla beslenme hakkımız elimizden alınıyor”

Üniversitenin öğrencilerinden Ezgi Kuluğ, yemekhanelerin öğrencilere ücretsiz bir şekilde hizmet sağlanması gerektiğini belirterek, “Zamlarla besleme hakkımız elimizden alınıyor. Artık devlet yurtlarında ve yemekhanelerinde yemek yiyemeyeceğiz gibi görünüyor. Bu konuda öğrenciyi sömüren bir sistemle karşı karşıyayız” dedi.

“Haftada iki gün yemekhaneye gitsem üç gün de gitmemem gerekecek” diyen Kuluğ, “Düzenli yemek yesem haftalık 270 lira tutuyor. Ben bunu verebiliyor miyim peki? Bunu düşünüyorlar mı? Okul yemekhanesinde bile durum buyken, nasıl bir kafede oturup çay içebilelim? Sosyalleşmeye gücü yetemeyen bir gençlik haline geldik” diye tepki gösterdi.

“Bu sisteme her beraber karşı çıkmalıyız”

Yemekhanede verilen yemeklerin porsiyonlarının da küçük olduğuna diikat çeken Kuluğ, şu çağrıyı yaptı: “Cebimizdeki son kuruşa bile göz dikmişler. Bu sistemin son bulmasını ve bütçemize uygun yemekler yemek istiyorsak, öğrencinin hakkını gasp eden bu sisteme hep beraber karşı çıkmalıyız.”

“Üniversite bir ticarethaneye dönüştürüldü”

Üniversitenin asıl amacından koparılarak bir “ticarethaneye” dönüştürüldüğünü ifade eden Defne Çelikbaş ise şunları kaydetti:

“Üniversite diye geliyorsunuz ama krizin ceremesini öğrenciden çıkarmaya çalışan, kar odaklı bir işletme çıkıyor karşınıza. Yaşanan sorunlar bununla da bitmiyor. Depreme dayanıksız konservatuar binaları, intiharlar, kampüsteki güvensiz ortam, gerici baskılar gibi birçok şey de cabası.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu