Sanat

AKM yine dopdolu

Atatürk Kültür Merkezi bu hafta da bir çok etkinliğe imza atacak

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün proje Anadolu Ateşi, Atatürk Kültür Merkezinde yanmaya devam ediyor. Her gösteriminde yoğun ilgiyle karşılanan özel performans, AKM misafirleriyle 22 Mayıs Pazartesi akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda buluşacak. Bugüne kadar 85 ülkede 3500 gösteri ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek modern standartlarda kültürel şölen yaşatmaya devam edecek.

DEFTER-İ UŞŞÂK // 23 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, 23 Mayıs Salı günü AKM Tiyatro Salonunda Defter-i Uşşâk konseri gerçekleştirecek. Sanat Yönetmenliğini Şükrü Türkmen’in üstlendiği, Murat Irkılata’nın ise solist olarak sahne alacağı konserde Türk müziğinin en naif makamlarından olan Uşşâk makamında Dede Salih Efendi, Abdülkadir Meragi, Rıfat Efendi Kara İsmailağa ve Şevki Bey gibi Türk müziğinin en güçlü bestekarlarının eserlerinden oluşan bir klasik takım ve Türk müziğinin seçkin örneklerinden oluşan solo eserler icra edilecek.

ELEKTRONİKA // 24 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu MDTistanbul 24 Mayıs Çarşamba akşamı Elektronika ismindeki özel gösteriyle AKM Tiyatro Salonunda sahne alıyor. Modern elektronik müzik ile çalışılmış olan üç eser ile modern dans tekniklerinin sınırlarının zorlanarak dinamik bir performansa dönüştüğü koreofrafide; Hadi, Mantra ve Heyecan adlı 3 eser MDT istanbul’un 24 dansçısı tarafından sahneleniyor. Topluluk dansçısı ve koreograflarından Evrim Akyay’ın dinamik çalışması olan “Hadi”; Koreograf İhsan Rüstem’in popüler eseri “Mantra”, Güney Kore’den koreograf DongKyu Kim’in MDT istanbul için yaptığı çalışma “Heyecan” gösteride izlenebilecek.

AKM yine dopdolu

RICHARD // 25 MAYIS// AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00
Okan Bayülgen’in yönetmenliğini üstlendiği Richard, uzun süredir en ilgi gören oyunların başında geliyor. Atatürk Kültür Merkezinin ihtişamıyla beğeni toplayan AKM Türk Telekom Opera Salonunda 25 Mayıs Perşembe günü sahnelenecek Richard, izleyiciye sıra dışı bir deneyim vadediyor. Bayülgen’in Shakespeare’in en ünlü eserlerinin başında gelen Richard’a yeni yüzyılın ilk çeyreğinden bakarak sahneye taşıdığı oyun, modern filozofların yaklaşımlarıyla Richard’ın gerçekliğini, Shakespeare’in Richard’ı hikayeleştirmesini tartışmaya açıyor. Richard, yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası ile Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

AKM yine dopdolu

AMADEUS // 24 MAYIS// AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30
Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi Amadeus, 24 Mayıs Çarşamba akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda tiyatroseverler ile buluşacak. Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment ortak yapımı ile sahnelenen oyunun  başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Tansu Biçer (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz (Constanze Weber) paylaşıyor. Dünyada bir ilk olarak çalınabilir yazı karakteriyle ön plana çıkarılan ve 70 kişilik dev bir ekiple sahnelenen Amedeus; 2022 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Haldun Dormen Özel Ödülü, GQ Türkiye Men Of The Year 2022 Göz Alıcı Başarı Ödülü, En İyi Prodüksiyon: Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu & Piu Entertainment ve 6 Kristal Elma gibi gibi çok sayıda ödülü de kucaklamış, en merak edilen oyunların başında geliyor.

FALSTAFF // 27 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı “Falstaff” operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi performansıyla AKM’de sanatseverlerle buluşuyor. 27 Mayıs Cumartesi günü AKM Türk Telekom Opera Salonunda sahnelenecek olan eser, Verdi’nin dramatik ve trajik opera bestelerinden muziplikler, gülünçlükler ve nükteler barındırmasıyla ayrılıyor. William Shakespeare’e olan hayranlığından yola çıkarak, Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry” oyunlarından uyarlayarak Falstaff’ı büyük bir keyifle bestelediğini belirten Verdi, eserinde izleyiciye 14.yy İngiltere’sini aktarıyor. Librettosu Arrigo Boito tarafından yazılan eserde, Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın, aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile zincirleme olaylar başlıyor. Rejisörlüğünü Renato Bonajuto’nun, orkestra şefliğini Roberto Gianola’nın üstleneceği operanın dekor tasarımı ise Efter Tunç’a ait. Seyirciye görsel bir şölen yaşatacak performansın kostüm tasarımını Ayşegül Alev, ışık tasarımını Yakup Çartık üstlenirken eserin koro şefi olarak Paolo Villa sahne alacak. Temsilde; Sir John Falstaff rolünde Işık Belen, Ford rolünde Caner Akgün, Fenton rolünde Ufuk Toker, Dr. Cajus rolünde Çağrı Köktekin, Bardolfo rolünde Can Reha Gün, Pistola rolünde Göktuğ Alpaşar, Alice Ford rolünde Şebnem A. Kışlalı, Nannetta rolünde Dilruba Bilgi, Mrs. Quickly rolünde Deniz Likos, Mrs. Meg Page rolünde Barbora Hitay rol alıyor.

12 ÖFKELİ // 25, 26, 27 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Ankara Devlet Tiyatrosu 12 Öfkeli oyunuyla 25, 26, 27 Mayıs tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak. Tiyatroseverlere bir insanın “hayatı” söz konusuyken “beş” dakikada karar verebilir miyiz? sorusundan yola çıkarak, zamanın ve kararların önemini vurgulayan bir performansın sunulacak.

GENÇLERLE MEŞK ŞEVKEFZÂ // 25 MAYIS // AKM MÜZİK PLATFORMU // 19.30

Her ay bir müzik makamını eksen alarak, Türk müzik kültürünün seçkin örneklerini her yaştan genç müzikseverlerle buluşturan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 25 Mayıs Perşembe günü AKM Müzik Platformunda Gençlerle Meşk Şevkefzâ konseri gerçekleştirecek. Musiki ile amatör düzeyde uğraşan herkesin sesiyle veya sazıyla katılabildiği programın Mayıs ayında işlediği makam, Türk musikisinin en ilgi çekici ses iklimlerinden birini oluşturan Şevkefzâ makamı olacak. Koronun yarım yüzyıla ulaşan icra deneyimini musiki meraklılarıyla buluşturan program, Cumhurbaşkanlığı Korosu’nun ses ve saz sanatçılarının katılımıyla ve M. Hulûsi Yücebıyık’ın yönetiminde gerçekleşecek. Konserde solist Hande Çetinkaya ve M. Taha Aras’a saz sanatçıları Mithat Arısoy ile Serap Çağlayan eşlik edecek.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI SEZON KAPANIŞ KONSERİ // 26 MAYIS //   AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Sezon boyunca her hafta AKM’de sanatseverlere keyif dolu performanslar sunan İstanbul Devlet ve Senfoni Orkestrası, 26 Mayıs Salı günü Sezon Kapanış Konserine imza atacak. Gelişmiş sahne teknolojisiyle sanatseverlere sıra dışı deneyimler yaşatan AKM Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleşecek konserde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Şef Sascha Goetzel önderliğinde sahne alacak. Burcu Hancı’nın Soprano, Olivia Vermeulen’in Mezzo Soprano, Won Whi Choi’nin Tenor, Cumhur Görgün’ün ise Bas’ta sahne alacağı sezon kapanış konseri, sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

EVLERE ŞENLİK HABANERA MAKAMI // 28 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 18.00

Usta Sanatçı Ali Poyrazoğlu tiyatro, opera ve caz müziği kapsayan yepyeni projesi “Evlere Şenlik Habanera Makamı” ile 28 Mayıs tarihinde AKM seyircisiyle buluşuyor. AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek oyunda Poyrazoğlu, caz tınıları eşliğinde anılarının peşinde ilerleyerek tiyatronun ve operanın ana caddelerinden çıkıp arka sokaklarında dolaşacak. Ravel, Saint-Saëns, Bizet, Cemal Reşit Rey ve Muhlis Sabahattin’in unutulmaz müziklerini, “Çiğdem Erken Caz Quartet” grubunun yorumlayacağı ve müziğin başrolde olacağı performansta Poyrazoğlu, izleyiciyi mizahın aydınlık kapılarına götürecek ve sanatın yaşamımızda yarattığı farkı derinlemesine hissettirecek.

EVREN İÇİNDE EVREN // 22 – 26 MAYIS // AKM GALERİ 

Sanatseverleri farklı disiplinlerden eserlerle buluşturan AKM Galeri, 26 Mayıs’a kadar heykeltıraş Beste Alperat’ın “Evren İçinde Evren” kişisel heykel sergisine ev sahipliği yapıyor. Beste Alperat’ın Japon kültürüne ait Kirigami tekniği ile mistik öğelerin duygu dünyasındaki yansımasını kullanarak ürettiği eserleri kültürlerarası bir yaklaşım sunuyor. Sanatseverleri sonsuzluktan, kaostan ve hiçlikten başlayan belirsizliğin içindeki netliği, ışığı ve var oluşu anlatan bir yolculuğa davet eden eserler, bir bütünün ve sonsuz bir döngünün parçası olma halini ortaya koyuyor.

RİTİM ATÖLYESİ // 23-24-26-27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 11.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde AKM Çocuk Sanat Merkezinde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim grupları ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için güzel bir fırsat yaratıyor.

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 23-24-26-27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00, 12.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatçıların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim duygularını geliştiriyor hem de bir orkestranın parçası olma, el-göz- beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün yönetimindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

AKM yine dopdolu

RESİMLE TANIŞIYORUM // 23-24-27 MAYIS// AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 11.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş arasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla resimler yapıyor. Hayal güçlerini resmin gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fiziksel ve ruhsal yönden de gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 23-24-25-26-27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 16.00, 14.00, 17.00

Drama atölyesinde 7–10 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

RESİM SEVİNCİ // 23-24-27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //16.00, 12.00

Metin Ceyran ile Resim Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda benzersiz resimlere imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken, zengin iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 23-24-25-26-27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00, 17.00, 18.00

Atatürk Kültür Merkezi, 4 -6 yaş aralığındaki çocuklara yaratıcılığı çok yönlü kazanmaları amacıyla, çocukların sosyal becerilerini geliştiren Yaratıcı Drama Atölyesi düzenliyor. Çocuklara hayal kurmayı, rol yapmayı, topluluk içerisinde güvenle kendini ifade etmeyi deneyimleten atölye sonrasında minikler, iletişim ve dil becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra konsantrasyon, iş birliği, aktif görev alma konularında sanat yoluyla güçleniyor.

PİYANO ÖĞRENİYORUM // 23-25 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Piyano Öğreniyorum atölyesi, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara piyanoya dair temel teknik ve müzik eğitimi kazandırıyor. Etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirilen atölyede dersler bireysel olarak devam ediyor ve her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.


KEMAN ÖĞRENİYORUM // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 23-24-25-26 MAYIS // 16.00

Çocukları temel enstrüman bilgileriyle buluşturan AKM, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara özel Keman Öğreniyorum atölyesi sunuyor. Çocukları sanatla bir araya getirerek yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefleyen atölyede çocuklar, kemana dair etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirecek. Bireysel olarak devam edecek olan derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

GİTAR ÖĞRENİYORUM // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 23-24-26 MAYIS // 16.00

6 – 15 yaş aralığındaki çocuklar Gitar Öğreniyorum atölyesiyle Atatürk Kültür Merkezinde gitara dair yepyeni deneyimler ediniyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde 23,24,26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek atölyelerde çocuklar, etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirecek. Bireysel olarak devam edecek olan derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.00

Can Kandara eğitmenliğinde AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Mini Bale Atölyesi, 4-5 aralığındaki geleceğin sanatçılarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar dans ve ritim becerilerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el, kol ve bacak koordinasyonlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve hikâyeler ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, dengeli ve kuvvetli bir bedene sahip oluyor.

EBEVEYN-ÇOCUK DANS ATÖLYESİ // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 17.00

Aatatürk Kültür Merkezi, 27 Mayıs Cumartesi günü düzenlediği ebeveyn çocuk dans atölyesiyle, ailelere keyif dolu bir deneyim yaşatacak. 3-4 yaşlarındaki çocukların ebeveynleri ile birlikte katılacağı atölyede aileler hem eğlenecek hem de dans bilgisi edinecek. Çocukların ebeveynleriyle dans ve ritim hissini yaşayacakları atölye, katılımcıların müzik kulaklarının gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişiminin temellerinin atılmasına katkıda bulunacak.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş aralığındaki minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla ifade etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde basit dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir deneyim sunan Can Kandara’nın eğitmenliğini üstlendiği atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

PİYANO İLE TANIŞIYORUM //27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00, 12.00

Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Piyano ile Tanışıyorum atölyesi, 4 -11 yaş aralığındaki çocuklara yepyeni deneyimler sunuyor. #hermamabirnota projesi kapsamında gönüllü öğretmenlik üstlenen Eda Kocatürk tarafından koordine edilecek atölyede çocuklar, piyano hakkında bilgi edindikten sonra kısa bir resital dinleyecek. Ardından piyano çalgısını deneme fırsatları olacak. 

ÇOCUKLAR İÇİN SERAMİK BOYAMA ATÖLYESİ // 27 MAYIS // 15.00

4 – 6 yaş aralığındaki minikler Atatürk Kültür Merkezi’nde seramikle tanışıyor! 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek Seramik Boyama atölyesinde miniklerin kullanacağı tüm ürünler ‘’İyi Bak Dünyana” vizyonuyla hareket eden Çanakkale Seramik’in atık malzemelerinden oluşacak. Bu malzemelerin yeniden değerlendirilebildiğini deneyimle keşfedecek olan minikler geri dönüşüm konusunda bilinçlenecek.  Çocuklara hayal güçlerini kullanarak seramik tasarlama tekniklerinin öğretileceği atölyede sonunda minikler kullan-at felsefesinden de uzaklaşmış olacak.

SERAMİK BOYAMA ATÖLYESİ // 27 MAYIS// AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00, 15.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde 7 – 11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik düzenlenen Seramik Boyama atölyesinde çocuklar, sürdürülebilir geleceğin inşası için tasarım sürecinden başlayarak tüm üretim süreçlerinde “İyi Bak Dünyana” vizyonuyla hareket eden Çanakkale Seramik ile, artık seramikleri yeniden değerlendirecek. Atık malzemelerin geri dönüşüm ile yeniden kullanıma kazandırılmasını, zenginliğini keşfetme yolculuğuna çıkacak olan çocuklar, sürdürülebilir sağlıklı bir dünya konusunda bilinçlenecekler. Çocukları kullan-at felsefesinden uzaklaştırmak amacıyla düzenlenen bilinçlendirme atölyelerinde, çocukların hayal güçlerini kullanarak seramik karolardan kendi seramiklerini tasarlama imkanı sunuluyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00

Yaratıcılığı dışa vurmanın en güzel yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde 7-12 yaş aralığındaki çocuklar, popüler şarkılar eşliğinde hep birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, aynı zamanda beden koordinasyonları ve ritim duyguları da gelişiyor.

LEGO EDUCATİON İLE YARATICI ELLER İŞ BAŞINDA // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //  15.00, 16.00, 13.00, 14.00
AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Lego Education ile Yaratıcı Eller İş Başında atölyeleri; bütünsel bir yaklaşımla tasarlanan etkinliklerle çocukların tüm bedenlerini ile hareket ettirirken hem soyut düşünme, benzerlik kurma, sıralama, ince motor becerileri, ifade gücü, mantıksal düşünme, el-göz koordinasyonu gibi becerilerini geliştirmelerine hem de hayal güçlerini heyecanla ve sevinçle beraber kullanıp yeni keşifler yapmalarına destek sağlayacak.

EBEVEYN-ÇOCUK MÜZİKLE TANIŞIYORUM // 27 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

Atatürk Kültür Merkezi, 2-4 yaş aralığındaki en minik ziyaretçilerine de miniklerin gelişimine katkı sağlamak adına Ebeveyn – Çocuk Müzikle Tanışıyorum Atölyesi düzenliyor. Miniklerin ebeveynleriyle katılacağı atölyede vurmalı çalgılar kullanılarak, renklerle, çeşitli görsellerle oyunlar oynanır katılımcılar müziklere eşlik ederler. Bu atölyede çocukların tempo algıları gelişir, birlikte hareket etmeyi öğrenirler ve çalgıları çalarken psikomotor becerilerini geliştirirler, gördüklerini, duyduklarını taklit ederler. Müzikal çalışmalarına ilk adımlarını aileleriyle birlikte atmış olurlar.

ÇOCUK ARKEOLOGLAR KAZIDA // 28 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00, 16.00

Çocukları yepyeni deneyimlerle buluşturan AKM, 7, 13 ve 28 Mayıs tarihlerinde Çocuk Arkeologlar Kazıda atölyesi düzenliyor. 5 -8 yaş aralığındaki miniklere özel düzenlenen atölyede çocukları yeni bilgiler edinerek zihinsel faaliyetlerini geliştirecekleri, keşif duygusunu besleyecekleri, Arkerobox kazı kitiyle hem kazı çalışmasını deneyimlenecekleri hem de el becerilerini geliştirecekleri özgün bir deneyim yaşayacaklar. Arkeoloji ne demek? Kazılar nasıl ve neden yapılır? Topraktan bulunan eserlere ne olur? gibi çocuklarımızın bitmek bilmeyen meraklarını bilgiye çevirecek soru ve cevaplar etrafında örülen, arkeolog olmanın nasıl bir duygu olduğunu deneyimleyecekleri atölyede, çocuklar tarihi eser ve tarihi eserlerimizi koruma bilinci kazanacakları keşif dolu bir maceraya çıkacaklar. Çocukların hayal dünyasını geliştirecek atölyede minikler arkeoloji bilimini ve arkeolojinin en önemli araştırma metodu olan kazı çalışmasını tanıyacak, kültürel birikimleri artacak, bilişsel ve motor gelişimleri desteklenecek.

 ‘AMADEUS’ MOZART’IN PİYANOSU // 28 MAYIS // 16.00

Çocukları bilişsel becerilerini geliştirecek kültür ve sanat atölyeleriyle ağırlayan AKM’de 28 Mayıs Pazar günü ‘Amadeus’ Mozart’ın Piyanosu etkinliği gerçekleştirilecek. 6 -9 yaş aralığındaki miniklere özel düzenlenen atölyenin eğitmeni Nurgül Kocatürk, öncelikle katılımcı misafirlere Amadeus adlı tiyatro eserini kısaca anlatacak ve Wolfgang Amadeus Mozart hakkında bilgi verecek. Origami teknikleri kullanarak miniklerin piyano yapımını öğreneceği atölyede, mini bir Mozart maketi de oluşturulacak. Tiyatro eserinin konusu ve Mozart’ın hayatı hakkındaki önemli noktalar bu materyallerle pekiştirilerek anlatılacak ve derste yapılan çalışmalar öğrencilere hediye edilecek.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu