Kültür

Art Carnuntum Vakfı İzmit’te

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin uluslararası proje ortaklarından biri olan Art Carnuntum Vakfı Başkanı Prof. Dr. Piero Bordin İzmit’i ziyaret etti

2009 yılından bu yana AND ile avrupanın değişik kentlerinde birçok ortak projeye imza atan Art Carnuntum Vakfı Başkanı Prof. Dr. Piero Bordin sırasıyla İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan’ı ziyaret etti. Ardından, günümüzden 1.700 yıl önce o dönem Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan Nicomedia’dan yayınlanan hoşgörü fermanlarının anısına yaptırılan İzmit Hoşgörü Anıtı önünde düzenlenen programda Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Elgin ile Arel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Çomak, AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç ve daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen projelerde yeralan katılımcılar yer aldı.

KASIM AYINDA “ULUSLARARASI CARNUNTUM DAY” ETKİNLİĞİ YAPILACAK

İzmit Hoşgörü Anıtı’nda gerçekleşen programın ardından konuşma yapan Art Carnuntum Vakfı Başkanı Prof. Dr. Piero Bordin “1.700 yıl önce dünyanın ilk hoşgörü fermanlarının yayınlandığı yer olan İzmit’te olmaktan mutluyum. Carnuntum’da bir araya gelen dört imparator; Galerius, Licinius, Maximinus ve Constantin’in aldığı bu karar insanlık tarihine yön veren önemli olaylardan biridir.

Art Carnuntum Vakfı İzmit’te

Bu karar büyük Türk lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün benimsediği ve hayata geçirdiği din işleriyle devlet işlerinin birbirinden ayrılması yani laiklikle benzer özellikler taşımaktadır. 7 yıl önce bu kararın 1.700’üncü yıl dönümü anısına İzmit’te hoşgörü anıtını birlikte açmıştık. Bu yıl Kasım ayında Avusturya’da düzenleyeceğimiz ve projemizin başlangıcının 10. yıl dönümünü kutlayacağımız “Carnuntum Day” etkinliklerinde tekrar bir araya geleceğiz. Umuyorum bundan sonra da çeşitli uluslararası projelerde tekrar bir araya geleceğiz. Yıllar sonra bir kez daha İzmit’te olmaktan ve sizleri görmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Art Carnuntum Vakfı İzmit’te

Art Carnuntum Vakfı İzmit’te

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu