Sanat

“Barış ve çocuk”

6. Çocuk Sanat Bienali “Barış ve Çocuk” temasıyla gerçekleşti

Türkiye’nin lider eğitim kurumlarından Bahçeşehir Koleji’nin Artkolik Sanat ve Eğitim Platformu iş birliğiyle gerçekleştirdiği Çocuk Sanat Bienali’nin 6’ıncısı bu yıl 24-26 Mayıs günleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşiyor. “Barış ve Çocuk” temasıyla düzenlenen Bienal’de, Bahçeşehir Koleji ortaokul ve lise öğrencilerinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünden esinlenerek hayata geçirdiği eserler sanatseverlerle buluştu. Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin, danışman öğretmenleri ile küratör Denizhan Özer eşliğinde hazırladığı eserlerde çocukların gözünden barışın güzellikleri yansıtıldı. Bienal kapsamında düzenlenen söyleşiler ve atölye çalışmaları da sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

"Barış ve çocuk"

“Sanat, sadece bir ifade aracı değil, aynı zamanda bir dönüşüm aracıdır”

 Dünya çapında yaşanan tüm olumsuzlukların en büyük mağdurunun her zaman çocuklar olduğunu söyleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, “Eğitimin sadece akademik başarılarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda çocukların duyarlılıklarını, empati yeteneklerini ve sanatsal yaratıcılıklarını geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sanat, sadece bir ifade aracı değil, aynı zamanda bir dönüşüm aracıdır. Çocuklarımızın sanatsal yaratıcılıklarını beslemek, onları dünyayı daha derinden kavramaya teşvik ediyor ve böylece toplumsal barışa katkıda bulunuyor. Bu nedenle, Çocuk Sanat Bienali gibi etkinliklerin öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimine katkı sağladığına inanıyor, eğitimin sınırlarını aşarak, sanatla çocukların içsel dünyalarına dokunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

"Barış ve çocuk"

Küratör Denizhan Özer ise; “Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olumsuz olayların çocuklar üzerinde yarattığı uzun soluklu hasarlar maalesef bir nesil boyu sürebiliyor. Barış dolu bir ortamda, eğitim hakkına kavuşmuş, sevgi, saygı ve hoşgörü ile sağlıkla büyüyen çocukların çoğalması için biz yetişkinlerin çocukların dünyasına daha dikkatli bakması gerekiyor. Ünlü şairimiz ve yazarımız Melih Cevdet Anday’ın meşhur “O gün gelsin neşemiz tazelensin de gör, dünyayı hele sen bir barış olsun da gör” dizelerinde geçtiği gibi barış ortamının dünyaya getireceği güzellikleri bir kez daha çocukların gözüyle göreceğiz” dedi.

Bienalde sergilenen “Oyun İçinde Hayat” adlı eser, çocukluğun neşeli oyunlarını yeniden hatırlatarak, dünyayı çocuksu bir bakış açısıyla renklendirme amacını taşıyor. Katılımcılar, bu eserle dijital performans sanatının örneklerini deneyimlerken, çocukluğun masumiyetine geri dönme fırsatı buluyor. Atatürk’ün Yolu: “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” adlı eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünden ilham alıyor. Dijital sanat yansımalarıyla hazırlanan eser, Atatürk’ün önderliğinde, barışın insanlık için ne denli hayati olduğu anlatılıyor. Picasso’nun ünlü eseri Guernica’dan esinlenilen “Benim Guernicam” ise çocukların bakış açısıyla barışın önemini gözler önüne seriyor. Eser, çocukların yapıcı gücünü vurgulayarak, pozitif bir mesaj iletiyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu