Sanat

Ben Kara Fatma geliyor

İroni Organizasyon Kurtuluş Savaşı kahramanımız Fatma Seher Erden'in yaşamını konu alan 'Ben Kara Fatma' adlı oyunu, İzmit'li sanatseverle buluşturmaya hazırlanıyor

“Kara Fatma” Fatma Seher Erden 1888’de Erzurum’da doğdu. Kocası Ahmet Bey’in subay olması sebebiyle kendisi de bir asker hayatı yaşadı. Balkan Savaşı’na katıldı. Eşi Binbaşı Ahmet Bey Sarıkamış’ta şehit oldu. Fatma Seher Erden, 1919’daki kongre günlerinde Sivas’a giderek Mustafa Kemal’le görüştü. Mustafa Kemal, Fatma Seher Erden’i Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirdi ve gözü kara bir Anadolu kadını olduğunu gördüğü için ‘’KARA’ lakabını taktı.
Fatma Seher Erden artık “KARA FATMA” olarak tanınacaktı. KARA FATMA Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusunda kendi müfrezesi olan, resmi olarak üsteğmen rütbeli tek kadın komutandır. Ayrıca defalarca cephede yaralanmış, esir düştüğü halde kaçıp kendini esir edenleri tarumar etmiş İSTİKLAL MADALYASI sahibi bir gazimizdir. Hayatı belgelere dayalı olarak sahneye aktarılmıştır. Bu oyunda Kurtuluş Savaşımızın ne şartlar altında verildiğine bir kez daha tanıklık edeceğiz. Bu oyun güzel vatanımızı bizlere armağan eden şehit ve gazilerimize bir saygı duruşu niteliğindedir.
03 Haziran Cumartesi
Matine: 16.00
Suare: 20.00
Süleyman Demirel Kült. Merk. Oda Tiyatrosu / İzmit
Bilet Satış: Biletix -biletinial
Karaman Kırtasiye ( Altınnal Pasajı Girişi)
İroni Organizasyon: 0 536 468 73 54

İRONİ YAPIM & ORGANİZASYON 

WhatsApp

 (536) 468 73 54

Sosyal Ağlar: @ironiorganizasyon

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu