Siyaset

“Bizi iktidar belediyeleri ile karıştırmayın”

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu son günlerde gazetelerde yer alan İzmit Belediyesinin projelerinin geciktiğine dair yazılar üzerine bir basın açıklaması yayınladı

Şakoğlu ‘Böyle bir dönemde dahi bunların konuşulmasını maalesef siyasetin getirildiği noktaya bağlıyoruz. Ancak bizi kimse iktidar belediyeleri ile karıştırmasın, her şeyimizi kendi öz kaynaklarımız ile yapıyoruz’ dedi. Şakoğlu sözlerine şöyle devam etti.
“Kısıtlı bütçe imkanları ile yapmaya çalışıyoruz”
‘Türkiye olarak çok sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Ülkenin 11 ilini sarsan bir depremin yaralarını milletçe kol kola girerek sarmaya çalışırken ülke geneli ve yerelde siyasetin diğer yüzü ile karşılaşmak bizi inanın yaralıyor. İzmit Belediyesi olarak depremin ilk gününden bu yana vatandaşlık bilinciyle Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş arasında mekik dokuyoruz. Çadır kentler, aş evleri, sosyal marketler ve bölge insanının bebek, çocuk, yetişkin, yaşlı demeden hemen her hizmetine koşmaya çabalıyoruz. Bütün bunları da elimizdeki kısıtlı bütçe imkânları ile yapma uğraşındayız. Konu ile ilgili emek harcayan her kim varsa siyasi görüşlerine, partilerine bakmaksızın emeklerine sağlık diyoruz. İzmit Belediye Başkanımız Sayın Av. Fatma Kaplan Hürriyet hanımefendi depremin ilk gününden bugüne kadar olan zamanın çoğunu deprem bölgesinde geçiriyor. Geri geldiği günlerde ise gerek bölge ile ilgili konuları, gerekse kendi sınırlarımız içerisinde olası yaşanacak bir deprem ile ilgili uzun ve sıkı toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda konularında uzman insanlar ile fikir alışverişinde bulunuyoruz ve elimizden geldiğince hızlı bir şekilde organize olmaya çalışıyoruz.
“Siz yapamayınca bakanlık üstleniyor, bize gelince geciktiniz oluyor”
Gelin görün ki biz bunları yapmaya çabalarken gazetelere İzmit Belediyesinin tamamlanmayan projeleri ile ilgili birileri demeçler veriyor. Hem ayıp, hem de yazık ediyorlar. Şunu belirtmekte fayda var ki İzmit Belediyesi olarak gerek kendi sınırlarımız içerisinde gerekse deprem bölgesinde yapılan çalışmalarını kendi öz kaynaklarımızı kullanarak yapıyoruz. Onun için sakın kimse bizi iktidar partisinin yerel belediyeleri ile kıyaslamasın. Bu kentte Büyükşehir dâhil tam 13 belediyemiz var. Bunların 12 tanesi iktidar partisine ait. Kocaeli Büyükşehir belediyesi biz hariç geri kalan diğer 11 belediyenin yollarını yapıyor, asfaltlarını döküyor, kültür alanlarını, parklarını, spor komplekslerini vs. gibi işlerini kendi bütçesinden yapıyor. Bu desteklerin hiç birisini alamıyor İzmit Belediyesi.
Bizi bu konuda ne mutlu ediyor biliyor musunuz? 23 milyon bütçeli 11 belediyenin hamiliğini üstlenen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile 1 milyon bütçeli İzmit Belediyesini kıyaslıyor, yarıştırıyor olmaları. Bakın bizi eleştirenlere şunu da hatırlatmak isterim ki kentteki büyük projelerin birçoğunu bakanlıklar KBB’nin sırtından alarak kendisi yapıyor. İzmit Belediyesi olarak KBB ile kıyaslanmayacak bir bütçe ile yaptığımız projelerdeki gecikmeyi davul çalarak dile getirenler sanırım bir türlü bitmeyen Cedit’teki ya da Kocaeli Şehir Hastaneleri yolundaki bakanlık tabelalarını pek görmüyorlar. Bir ilçe belediyesi olarak projelerimizde sadece birkaç kişinin çalıştığını söyleyenler, devlet bakanlıklarının üstlendiği koskoca projelerde bir iki kişinin çalıştığını nedense fark etmiyorlar. KBB yöneticileri seçim vaatleri arasında yer alan projeleri bütçesel olarak yapamayacaklarını anlayınca devletin bakanlıkları devreye giriyor. Bize gelince ise geciktiniz, yapamayacaksanız biz yapalım diyorlar. Yapacağız, merak etmeyin hepsini çok şık bir şekilde yapacağız.
“Kazın ne umurunda”
Ayrıca ülke ekonomisindeki olağanüstü koşulları da kimse yok saymasın. 1999 yılında Belediye seçimlerini kazandığımızda dana kıymanın kilo fiyatı 32 liraydı. Bu gün aynı kıymayı vatandaş 280 liraya alıyor. Fiyatların böylesi çıldırdığı bir ortamda biz de bir muhalefet partisi belediyesi olarak iş yapmaya, iş yetiştirmeye çabalıyoruz. Bütün bunlara rağmen işçisine, çalışanına en iyi artışı veren, örnek olan öncü belediye olmayı da sürdürüyoruz. Gelin görün ki bu mücadele bir dolu algı operasyonları ile değersiz gösterilmeye çabalanıyor. Biz kelimenin tam anlamıyla 7 düvele karşı mücadele ederken bazıları gerek siyasetleri gereği, gerekse hamiliklerini yapan iktidar partisi yöneticilerine yakın durmak adına yalnızca İzmit Belediyesinin eksiklerini görüyor, diğerlerini görmezden geliyorlar. Öyle ya bütün alemi sular kaplasa, denizler taşsa kazın ne umurunda?
“Kimse SGK’nın sattığı arsayı ve Belsa B Blok devrini konuşmuyor yazmıyor”
Son günlerdeki türküleri de o park çok geç kalmış, bu cadde tamamlanmamış. Bunları dile getirenler acaba bir belediyenin içerisinde kendi birimleri hizmet verirken ve de elinde başka başka bir dolu taşınmazı varken Belsa Plaza B Blok’u SGK’ya neden ve kaç paraya (!) devrettiğini ne kadar yazabildiler. Bakın elimde evrakları var, Milli Emlak Belsa Plaza B Blok’ta 16 m2’lik bir dükkanı 562 bin liraya satmış. Yani hesaplarsanız m2 fiyatı 35.125 TL’ye geliyor. Belsa Plaza B Blok 1476 bağımsız bölüm ve 4785 m2’lik bir alan. Kamuoyuna bu bilgiler üstü kapalı ya da lütfen verilmiştir ki şimdi soruyorum, koskoca Belsa Plaza B Blok sizce kaça satılmıştır? Sadece 17.310.000 TL’ye. Bugün aynı fiyata daire satılıyor ve bu yaşanan durum kimseyi rahatsız etmiyor.
“5 -6 milyonluk taşınmazı 1.7 milyona sattırdılar”
Bakın bu durum bununla da bitmedi. Belsa B Blok İzmit Belediyesinin geçmiş döneminde SGK’ya borçlara karşılık devredilince İzmit Belediyesi kendi binasında mecburen SGK’nın kiracısı konumuna düşüyor. O dönem ve sonrasında kiralar da ödenmemeye başlayınca SGK bu kez kira alacaklarına karşı İzmit Belediyesinin Kara Abdülbaki mahallesindeki bir arsasını borca karşı haczediyor. Arsanın peyasa değeri 5 ila 6 milyon TL arası. SGK arsaya 3 milyon TL. değer biçiyor. Üstelik mevzuat gereği icra yoluyla satışa çıkan arsalar ¼ üzerinden çıkıyor. İzmit Belediyesi oluşacak kamu zararını ortadan kaldırmak için SGK’ya satışı biz yapalım, böylelikle hem SGK’ya olan borcumuzu kapatmış, hem de belediyenin kasasına girdi sağlamış oluruz diye defalarca dilekçe gönderiyor. Konuyu belediye meclisine de taşıyor. İktidar Partisi meclis üyeleri konu için vergi affı gelecek bahanesini göstererek süre uzatımı istiyor. Vergi affı geliyor ama SGK kira borçlarını kapsamıyor. SGK 5 – 6 milyon bandındaki İzmit Belediyesine ait taşınmazı icra yolu ile 1.701.000 TL.ye satıyor. Üstelik ihale günü ne zaman biliyor musunuz? 06 Şubat 2023, yani bütün dünyayı sarsan asrın felaketi olan depremlerin yaşandığı gün. Herkes dikkatini oraya vermişken, böyle ballı börekli bir ihaleye sadece 4 kişi giriyor. Kamuoyu vicdanını sızlatan, hepimizin canını ciddi anlamda acıtan bu çirkin siyaset ile acaba kime zarar verildi. Asıl soru da şu ki bizi bir kaşık suda boğma gayretinde olanlar acaba bunları neden dile getirmiyor ya da dile getiremiyorlar.
“Bu kentin insanları Fatma Kaplan Hürriyet’e inandı ve güvendi”
Şunu belirtmek isterim ki İzmit Belediyesi olarak bugüne kadar başladığımız hiçbir projemizi askıda bırakmadık, bırakmayacağız da. O proje şundan gecikti, bu proje bundan aksadı gibi hiçbir mazeretin arkasına sığınmıyoruz. Bu şehrin insanları İzmit Belediye Başkanımız Sayın Av. Fatma Kaplan Hürriyet hanımefendiye inandı, güvendi ve 16 yıl sonra belediyeyi teslim etti. Sokakta çarşıyı karıştırmak, akıllara soru işaretleri sokmak isteyenler ne söylerlerse söylesinler bu şehrin insanları Fatma Kaplan Hürriyet’i seviyor ve ona sonuna kadar güveniyor. Siz 20 yıl iktidar elinizde olduğu halde şehrin kilit noktalarına elinizi sürmeye cesaret edemeyeceksiniz, sonra kalkıp bizim projelerimizi eleştireceksiniz. Hem de böyle milletçe bir olmamız gereken bir zamanda. Şeyh Edebali ‘İnsan kulağından zehirlenir, her duyduğuna inanma’ diye nasihat etmiş. Mübarek bugün yaşıyor olsaydı sanırım ‘İnsan gözünden zehirlenir, her gördüğüne inanma’ derdi. Bütün vatandaşlarımıza selam ve saygılarımı sunuyorum”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu