Yaşam

Bu parkı mutlaka görmelisiniz

Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük parkı unvanını elinde bulunduran Kocaeli Doğal Yaşam Parkı Ormanya, 53 farklı türden 467 hayvanı barındırıyor

Kocaeli’ne, tüm bölümleri bittiğinde 4 bin dönüm alandan oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor.

Alageyikler, ceylanlar ve karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında yaşamını sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor.

Proje kapsamında ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor.Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya’da hazırlıklar devam ediyor.

İNSAN, ŞEHİR VE DOĞA

Doğal yaşamı koruma altına alırken turistik amaçlı kullanıma da imkan veren Ormanya, 6 ana bölgeden oluşuyor ve farklı coğrafyalara ait hayvanları, doğal ortamlarında bir arada görme imkanı sağlıyor. İnsanların dünyayı birlikte paylaştığı canlılarla yakından tanışma ve onları daha yakından tanıma imkanı sağlayan park, 17 türde 85 adet evcil memeli, 25 türde 267 adet kanatlı, 1 türde sürüngene ev sahipliği yapıyor.

Botanik Yolu’nda Anadolu coğrafyasının zengin faunası ve bitki örtüsünden onlarca örnek sergileniyor. Hayvanların doğal ortamları korunarak oluşturulan alanda, en doğal halleriyle 10 türden 114 adet hayvan bulunuyor. Bu hayvanların arasında ceylan, geyik, karaca ve yılkı atları yer alıyor.

Gençler ve çocuklar, Ormanya’da bir taraftan spor yapıp eğlenirken, bir taraftan da Orman Okulu kapsamındaki etkinlikler ile doğayı keşfedecek. Gençler ve çocuklar Macera Parkında adrenalini doyasıya yaşayacak. Aileler, doğaya uyumlu tasarım ve malzemeyle üretilmiş mekânlarda tatilin tadını varacak.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu