Kültür

Çağdaş Müzecilik bu sempozyumda ele alındı

“Çağdaş Müzecilik Sempozyumu” 2 gün boyunca 27 farklı sunumla tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izini, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet’in 100. yılına özel “Müzeleri Yeniden Düşünmek” temasıyla düzenlenen “Çağdaş Müzecilik Sempozyumu” 2 gün boyunca 27 farklı sunumla tamamlandı.

Çağdaş Müzecilik bu sempozyumda ele alındı

Kocaeli Müze Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleşen iki günlük Cumhuriyet’in 100. yılına özel Çağdaş Müzecilik Sempozyumu Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un katılımıyla başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen ile Müze Müdürü Serkan Gedük’ün ev sahipliğinde gerçekleşen programa; Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in yanı sıra akademisyenler, müze profesyonelleri ve birçok araştırmacı konuşmacı olarak yer aldı.

Çağdaş Müzecilik bu sempozyumda ele alındı

İLK GÜN PROGRAMI

Sunumların ilk günü Vali Yavuz’un selamlama konuşmasının ardından, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, ilçede ilk olan Kartepe Belediyesi Osmanlı Günlük Yaşam Müzesini, Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Goncagül Meriç; Kentin Öykülerden Kentin Sergilerine Bursa Müze Örneği, İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu Yeni Yüzüyle İznik Müzesi, Prof. Dr. Alpaslan Hamdi Kuzucuoğlu Müzelerde Yeni Teknolojiler ve Toplumsal Farkındalık Bilincinin Oluşturulması hakkında bilgilendirdi.

Çağdaş Müzecilik bu sempozyumda ele alındı

27 BAŞLIKTA SUNUM

Sempozyumun ikinci günü ise Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük Kocaeli Arkeoloji Müzesinin Dünü Bugünü, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer Gölcük Belediyesi Hattat Ali Vasfi İzmidi Hüsnü Hat Müzesi,  Yapı Kredi Müze Müdürü Nihat Tekdemir Çağdaş Müzecilikte İşbirlikçi ve Yenilikçi Yaklaşımlar,  Görkem İşçi e-Müze: Müze Koleksiyonları ve Envanter Yönetiminde Teknolojik, Prof. Dr. Şengül Aydıngün Çözümler ve Müze Tanıtımında Öykü Yaratmak gibi 27 başlıkta farklı konularda sunumlar gerçekleştirdi.

Çağdaş Müzecilik bu sempozyumda ele alındı

İYİ BİR FIRSAT OLDU

Günümüzde müzeler, kültürel mirası koruma, sergileme ve eğitim gibi misyonlarıyla toplumun önemli bir parçası haline geldi. Bu bağlamda, çağdaş müzecilik anlayışının sürekli olarak yeniden değerlendirilmesi ve güncellenmesi gerekmekte. Çağdaş Müzecilik Sempozyumu, bu fikir etrafında bir araya gelen akademisyenler ve uzmanların deneyimlerini paylaştığı, yeni perspektifler sunduğu ve müzecilik alanındaki gelişmeleri tartışacağı bir platform oluşturdu. Bu Sempozyum, müze alanında çalışan profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, işbirliği yapmaları ve gelecekteki müzecilik pratiklerini tartışmaları için iyi bir fırsat sağladı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu