Güncel

“Çalışanların haklarınızı arayacağız”

Gazeteci Uslu, “FETÖ’den kapanan gazetelerin çalışanlarının hakkı aranacak” dedi

KOGACE olağanüstü kongresine günler kala Gazetecilikte Tam Bağımsızlık Girişimi – Kocaeli’nin dönem sözcüsü ve başkan adayı Aktan Uslu vaatlerini sıraladı. Uslu, 15 Temmuz sonrası FETÖ’den kapanan üç gazete ile bir radyonun tüm çalışanlarının halen alamadığı hakları için mücadeleyi vaat etti.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Çetin Gürol başkanlığındaki mevcut yönetiminin kendi arasındaki bölünmeden ötürü kararı alınan olağanüstü kongre önümüzdeki cumartesi günü Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleşecek. Kongrede Cemal Kaplan başkanlığındaki “Yenilikçiler Grubu”nun ardından Gazetecilikte Tam Bağımsızlık Girişimi – Kocaeli’nin adayı olarak Aktan Uslu öne çıkmıştı. Ancak kongrede seçime henüz listesi açıklanmamakla birlikte Çetin Gürol veya başka bir ismin başkanlığında bir liste daha dahil olacak. Kongrede seçime üç başkan adayı ve üç listeyle gidilecek. Öte yandan Uslu, girişimin listesinin yönetime seçilmesi halinde vaatlerini sıraladı. En dikkat çeken vaat ise 15 Temmuz sonrası kapanan üç gazete ile bir radyonun tüm çalışanlarının hakları için mücadele oldu. Girişimin vaatleri şöyle:

Disiplin kurulu

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nde gerekirse tüzük değişikliğine gidilerek Disiplin kurulu oluşturulacak. Disiplin suçu işlediğini düşünen kişiler yönetim tarafından disipline sevk edilecek; savunmasının alınmasının ardından disiplin kurulunun vereceği karar yönetim tarafından uygulanacaktır.

Basın etiği takip kurulu

Meslek büyüklerinden, gerekirse KOÜ İletişim’den akademisyen destekli bir basın etiği takip kurulu oluşturulacak. Herhangi bir yayın organının meslek ahlakı ve etiğine aykırı yayınlarının tespiti halinde hiç olmazsa yazılı uyarıda bulunulacaktır. Bu kurul aynı zamanda halkın her kesiminden herhangi bir haber ve yoruma dair uyarıları da dikkate alacak, kurulduktan sonra varlığı, işlevi ve görevi tüm Kocaelililere duyurulacaktır.

TMMOB çatısında ülke geneli meslek odası

Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Ali Gündoğdu’nun bir süre önceki bir önerisine binaen; sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunların üye olabileceği bir meslek odasının; sadece Kocaeli değil ülke genelinde kurulması ve TMMOB çatısına dahil olması için çaba sarf edilecek.

Dört kurumdan tüm çalışanların o hakkı aranacak

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ilimizde kapatılan üç gazete ve bir radyonun gazeteciler dahil olmak üzere tüm çalışanlarının, üstelik bu kurumlar satışa çıkartılmış/satılmış olmasına karşın hak ve alacakları hala ödenmemiştir. Kişisel eşyalarını dahi kurtaramayanlar için yapılacak bir şey yok çünkü satış listesinde kişisel eşyalar da yer aldı. Yeni yönetim oda üyesi olsun olmasın dört kurumdaki tüm gazeteciler ve gazete/radyo çalışanlarının hakkını almak için gereken mücadeleyi ısrarla sürdürecektir.

Geniş temsil için çarşaf listeli kongre

Yaklaşık 1.5 sene kadar sonra gerçekleşecek kongrede, bu seçimin sonucuna bağlı olmaksızın yeniden liste çıkartmamız halinde; o kongreye bizim yönetimimizde girilecekse kongrede seçime çarşaf listeyle gidilmesi için çaba sarf edilecektir. Bu sistemle; birden fazla başkan adayının yarıştığı kongrelerde sandıktan çıkamayan başkan adayının listesinden yönetime aday olanların en az birinin hiç olmazsa yönetimde yer almasını sağlayacaktır.

Cemiyet, kişisel çekişmelerde güç olarak kullanılmayacaktır

Mesleğimizde gazetecilerin kendi arasındaki mücadeleleri de bilinmektedir. Ekibimizden başkanlığa ve yönetime aday olanlar içinde aynı durum geçerlidir. Ancak ekibimizin tüm adayları başkanlık ve yönetime seçildiğinde arasının iyi olmadığı meslektaşının da başkanı ve yöneticisi olduğunu asla unutmayacak, o meslektaşı ile mücadelesinde cemiyet başkanlığı ve yönetimini bir güç olarak asla kullanmayacaktır.

10 ve 16 Ocak hariç belediye ikramı, otobüsü kabul edilmeyecek

Kamu kurumlarının özellikle belediyelerin; 10 ve 16 Ocak günleri hariç hiçbir yemek, gezi,daveti kabul edilmeyecek; olması yönünde girişimde bulunulmayacaktır. Cemiyet; gezi dahil olmak üzere bu tür sosyal etkinlikleri, katılanların bireysel finansları ile sağlayacaktır.

Üyelik şartı gözetmeksizin tüm gazetecilerin KOGACE’si

Yönetimimiz; cemiyet üyesi olsun olmasın fark etmeksizin ihtiyaç duyulduğu anda ilimizde tüm meslek mensuplarının cemiyeti olacak, gereğini yerine getirecektir. Cemiyete bir gerekçeyle mesafeli duran özellikle genç meslektaşların üyeliği için çaba sarf edilecek; ısrarla üye olmasalar dahi cemiyet ihtiyaç anında onların da cemiyeti olacaktır.

Meslek içi dayanışma ağı

Başta işsizlik olmak üzere geçici süreyle işsiz kalan veya ağır bir sağlık problemi başta olmak üzere ekonomik sıkıntıya düşen, üye olsun olmasın farkı gözetmeksizin her bir meslektaşın o ihtiyacının giderilmesi için önce cemiyet devreye girecek;

“Havuz” diye de adlandırılabilir bir ekonomik dayanışma ağıyla; kimlerin ve ne kadar bağışta bulunduklarının sadece yönetimde saklı kalıp kamuoyuna sadece tutarın duyurulması ilkesi ve sorması halinde sadece soran üyeye açıklanması kaidesiyle dayanışma ağları oluşturulacaktır.

Yılda en az iki defa olması kaydıyla mesleğin masaya yatırılacağı genel üye toplantıları düzenlenecektir.

Kongrelerimiz meslek odalarının kongrelerinde olduğu gibi iki güne yayılacak; ilk gün meslek masaya yatırılıp gerekirse tüzük gözden geçirilecek, ikinci gün seçime gidilecektir.

Adaylıkta sarı basın kartı şartı iptal edilecektir

Başkan adaylığında sarı basın kartı şartı; 2014 yılının kasım ayındaki kongrede, bir şekilde oylanarak kabul edilmiştir. Halbuki teklif dahi edilemeyecek derecede anti demokratik bir karardır. Yönetime gelmemiz halinde tüzükten kaldırılması için gereken her neyse o yapılacaktır.

İnternet siteleri ve serbest çalışma

Mesleğimiz farklı bir mecraya doğru sürüklenmektedir. İnternet medyası her geçen gün ve kontrolsüz şekilde yayılmaktadır. Künyeleri bile boş siteler, özellikle yerel seçim dönemimin de etkisiyle yaygınlaşmaktadır. Bu olumsuz durum da göz ardı edilmeden, site üzerinden gazetecilik yapan gazeteciler ile mesleğini bağımsız olarak sürdürmeyi tercih edenler de kesinlikle, “var” sayılacaktır. Her meslek mensubu için geçerli sayılan, kabul gören serbest çalışma, bizlerin de hakkıdır. Göz ardı edilmeyecektir.

Sadece üniversitelilerin üye olacağı, TMMOB çatısında, ülke geneline yayılmasını savunduğumuz, Ali Gündoğdu’nun desteklediğimiz önerisi Gazeteciler Odası yapılanması önerimizi savunmak kaydıyla..

Günümüz itibariyle ilimizin basın mensuplarının tek sivil toplum örgütü Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’dir. Öyle olmalıdır. Öyle kalmalıdır.

İlçe bazlı kurulup tarihe karışan ve halen varlığını sürdüren gazeteci dernekleri gücü bölmenin yanı sıra birilerinin farklı amaçlarla, ne yazık ki mesleğin adını kullanarak dejenere ettiği sivil toplum örgütleri olmanın ötesine geçmemiştir.

Buna karşın önümüzdeki olağanüstü kongrenin ardından 1.5 senelik süre büyük önem taşımaktadır. Bir takım talep ve tepkilerin ısrarla görmezden gelinmesi, yok sayılması; önümüzdeki 1.5 senelik zaman diliminde de sürer ve o kongrede de bu zihniyetin süreceğine dair bir sonuç alınması halinde..kaçınılmaz olanın hayata geçmesi riski yüksektir.

Ekibimiz dahil tüm adayların ve ekiplerin bu bilinçle hareket etmesi dileğimizdir.

Yönetime gelmemiz halinde mevcut ve bir önceki yönetimin meslek mensuplarına yönelik her türlü kazanım hamlesi konutlar dâhilkorunup kurumlarda devamlılığın esas olmasından sebep sahiplenilecek ama mimarları asla unutulmayacak, göz ardı edilmeyecektir.

Meslek büyüklerimizden İsmet Çiğit’in Özgür Kocaeli Gazetesi’nde 02 Aralık tarihli yorumundaki…

Bir meslek büyüğü olarak uyarmak istiyorum. Artık, hile, hurda, menfaat çekişmesi, siyasetçi yağcılığı gibi kötülüklerden uzaklaşalım. Doğru dürüst, saygınlığı olan, meslektaşlarının hakkını savunan bir Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti oluşturalım

Çağrısı çağrımızdır

Kongreye doğru bizim haricimizdeki adaylar ve ekiplerinin sosyal medyaya da yansıyan gerilim halleri, kongremize yansımamalıdır.

Her ne kadar dağınık halde dahi olsa mevcut yönetimin sorumluluğunu yerine getirmeyerek asil üye listesini bile açıklayamadığı bir kongreye sürükleniyoruz.

Bu şart ve koşullara rağmen kazananın cemiyet, kazanın meslek olması dileğiyle tüm adayları, destekçilerini ve üyeleri bize yakışan kongreyi gerçekleştirmeye davet ediyoruz.

Aktan USLU

Gazetecilikte Tam Bağımsızlık Girişimi – Kocaeli Dönem Sözcüsü

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı

 

İletişim:

GSM: 0535 259 96 55

Gmail: aktanuslu@gmail.com

Facebook: Aktan Uslu

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu