Ekonomi

“Canımız derinden yanıyor”

Ülke ekonomisini değerlendiren ASKON Kocaeli Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Bu gemi, artık su alıyor” dedi

Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan  ASKON Kocaeli Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Bilindiği üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları beklentinin çok üzerinde çıktı. Enflasyon rakamları iş dünyasında olduğu gibi bizim de canımızı derinden yaktı” diye konuştu.

TÜKETEN EKONOMİDEN, ÜRETEN EKONOMİYE

Yıldırım açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yüzde 3,5-4 oranında var olan enflasyon rakamında artış beklerken, bir önceki aya göre yüzde 6,9, bir önceki yıla göre yüzde 24,52, son iki aylık ortalamaya göre 13,75 artış gerçekleşmesi bizleri çok tedirgin etmiştir.

Devletimizin acilen ilave tedbirleri bir an önce ele alması, eylem planlarını yapıp hızlı bir şekilde önlem alması ve en önemli unsur olan devlet refleksini acil olarak hayata geçirmesi önem arz etmektedir.

Kısacası bu devlet refleksini şöyle ifade edebilir ki; derhal ekonomi modelimizin tüketen bir ekonomiden üreten bir ekonomiye geçirmek olacaktır.

Yaşadığımız coğrafya ve dünyanın da ekonomik gelişmelerini göz önünde bulundurarak bu belirsizlik ortamında kendilerince de fırsata çevirmeye çalışanların da ciddi oranda etkisi olmuştur.

ASKON Kocaeli Şube Başkanı olarak buradan sesleniyorum…

Vatandaş mağdur edilip fiyatlar altında ezilirse bunun yansıması tüm pazara yayılacaktır.

Öte yandan devletimiz de üreticimizi ve tacirimizi mağdur ederse bunun olumsuz yansıması tüm ülkeye olacaktır.

Asla aklımızdan şunu çıkarmayalım.

Üreticimizle, tacirimizle, sanayicimizle, işçimizle, memurumuzla, gencimizle, yaşlımızla, kısacası top yekün bir millet olarak aynı gemide olduğumuzu unutmayalım”

“Canımız derinden yanıyor”

BU GEMİ ARTIK SU ALIYOR”

Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Üzülerek ifade etmek mecburiyetindeyim ki meselelere bu pencereden baktığımızda bu geminin su almakta olduğunu maalesef görüyoruz.

Neden? 2017 yılında 56,7 milyar TL. faiz ödeyen devletimiz 2018 yılında döviz kuru artışının da etkisiyle 76,4 milyar TL. borç faizi ödeyecek. 2019’da bu tutar 117 milyar, 202’ de 170 milyar civarı olacaktır.

Yani bu yıl dahil önümüzdeki 4 yıl 2021‘e kadar devletimiz borç veren kişi ve bankalara 512 milyar 800 milyon TL ödeyecek. Önceki 4 yıllık dönemde 2014-17 arası bu tutar 210 milyar civarıyken yani şu an bu tutarın %144 daha fazlası ödeneceği anlamına geliyor.

Dünya’da Türkiye’den daha fazla dış açık veren daha yüksek enflasyona sahip olan daha yüksek kamu borcu bulunan ülkelerde bile bu kadar yüksek faiz yok” diyerek tepkisini ortaya koydu.

“Canımız derinden yanıyor”

“NELER YAPILIR NELER”

ASKON Kocaeli Şube Başkanı Yıldırım, “Sadece bu yıl 2018 de ödediğimiz yaklaşık 75 milyar TL. faiz ödemesi yerine,

*Tanesi 30 bin liradan Afrika’da 2,5 milyon su kuyusu açılır.

*Tanesi 300 bin liradan 250 bin adet ev alınır.

*Tanesi 10 milyon liradan 7 bin 500 fabrika açılır, 24 tane S-400 hava savunma sistemi, 75 adet yolcu uçağı, 100 Adet F-35 savaş uçağı alınır, 350 ton altın alınır ya da bunların da önemlisi açlık sınırının altındaki asgari ücret düzeyi kat kat iyileştirilebilir.

Bunlara ek olarak 2018 bütçe açığı 65,9 milyar TL. Yani bunun anlamı; devletimiz bu miktarı ödemek için borçlanacak. Faiz ödemeleri için 2018 yılı ayrılan bütçe 71 milyar civarında. Yatırım harcamaları için ayrılan pay ise 68 milyar TL ödeme bütçesidir. Bu şekliyle bütçe ancak faiz lobisini kazançlı çıkarır” açıklamasını yaptı.

“Canımız derinden yanıyor”

 “SEFERBERLİK İLAN ETMİŞ DURUMDAYIZ”

Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz ay düzenlediğimiz basın toplantısında da ifade ettim. Taciri emin olmayan bir ülkenin milleti güvende olamaz.  ASKON Kocaeli olarak taciri emin bir Kocaeli için canla başla seferberlik ilan etmiş durumdayız. Bu bağlamda önümüzdeki aydan itibaren İslam ekonomisi ve emin tüccar konferansları düzenleyeceğiz. Ben inanıyorum ki bu gayretli çabaların sonucunda haklı zenginliği hedef almış asil duruşundan taviz vermeyen taciri emin, tüketicisi bilinçli, stratejisi üretim, olan bir Kocaeli’yi inşallah hep beraber inşa edip ayağa kaldıracağız”

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu