Ekonomi

“Cari açıktaki düşüş Ağustos’ta da sürdü”

Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı cari işlemler dengesini değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, “Yıllık cari açığın bu ay da gerilemesini sürdürdüğünü memnuniyetle görüyoruz. Temmuz ayında 1.75 milyar dolar açık verdik. Yıllık cari açığımız ise temmuz itibariyle 54.56 milyar dolara geriledi” diye konuştu

Cari açıktaki düşüşün dış ticaret açığındaki gerilemeden ve turizm gelirlerinin yükselmesinden kaynaklandığını belirten Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu, önümüzdeki dönem de gerilemenin süreceğini belirterek, “Döviz kurlarındaki artış nedeniyle ithalatın gerilemesi sonucu ağustos ayında dış ticaret açığı yüzde 58 azaldı. Turizm gelirlerinin de katkısını ile ağustos ayında cari dengede fazla vereceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla yıllık cari açıktaki gerilemenin önümüzdeki dönem de devam edeceğini bekliyoruz” dedi

Cari açıktaki düşüşle birlikte finansman kalitesinin de önemine değinen Zeytinoğlu, “Bizim uzun dönemli finansman açısından önemsediğimiz doğrudan yatırımlardaki net girişlerin, geçen yılın aynı ayına göre 350 milyon dolar azalarak 707 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Portföy yatırımlarında ise 279 milyon dolar net çıkış oldu. Resmi rezervlerdeki 2.4 milyar dolarlık artışı olumlu değerlendiriyoruz. Geçen ay bu kalemde 7 milyar dolar azalma olmuştu” açıklamasını yaptı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Merkez Bankası’nın 13 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında aldığı faiz artırımı kararının orta vadede enflasyonun gerilemesine katkı vereceğini belirtti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yıllık enflasyon verisinin yüzde 17.90’a yükselmesi ardından Merkez Bankası yaptığı açıklamayla faiz artırımı yapacağının sinyalini vermişti. PPK toplantısında politika faizini 625 baz puan arttırarak yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltti. Merkez Bankası’nın bu kararıyla döviz kurunda gerileme başladı. Bu kararın orta vadede enflasyona da geriletici yönde katkı vereceğini görüyoruz ” ifadelerini kullandı. Ayhan Zeytinoğlu alınan bu kararın Merkez Bankası’nın bağımsızlık algısını güçlendirdiğine de dikkat çekti.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu