Siyaset

CHP İzmit İlçe Çevre Komisyonu uyardı

"Harekete geçilmezse geri dönüşü olmayacak"

CHP İzmit İlçe Örgütü Çevre Komisyonu’nun, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Önümüzdeki süreçte iklim krizi daha yoğun hissedilecek ve iklim kriziyle mücadelede hemen harekete geçilmezse geri dönüşü olmayan bir noktaya varılacaktır” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Örgütü Çevre Komisyonu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla basın açıklaması yaparak çevre konusunda duyarlılığın arttırılması ve doğanın korunmasına yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması gerekliliğini vurguladı. CHP İzmit İlçe Örgütü Çevre Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Bugün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Bu özel gün, çevremizi koruma ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha hatırlatıyor. Dünya Çevre Günü, 1972 yılından bu yana çevre sorunlarına dikkat çekmek ve doğayı korumak için bireylerin, toplulukların ve ulusların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan bir gün olarak önemini koruyor. Dünyada ve ülkemizde, temiz su kaynaklarımız, verimli tarım topraklarımız ve orman varlıklarımız giderek azalmaktadır. Önümüzdeki süreçte iklim krizi daha yoğun hissedilecek ve iklim kriziyle mücadelede hemen harekete geçilmezse geri dönüşü olmayan bir noktaya varılacaktır. Bu gerçek karşısında gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmek için artık bir krize dönüşen çevre sorunlarının çözümünde, sanayi, enerji, ulaşım, tarım ve kentleşme politikalarının bir bütün olarak ele alınması ve harekete geçilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

ACİL BİR İHTİYAÇ HALİNE GELMİŞTİR

Açıklamanın devamında , “Türkiye ve özellikle Kocaeli’de su sorununun giderek arttığını görüyoruz. Kocaeli’nin endüstriyel faaliyetlerin yoğun olduğu bir bölge olması, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir su yönetimi açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Sanayi atıkları ve endüstriyel faaliyetlerin su kaynaklarına olan etkileri, hem çevre dengesini hem de yerel halkın sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu sıkıntıların yanı sıra, suyun içme suyu olarak da kullanılabilirliği de azalmaktadır. Ayrıca, küresel iklim değişikliği sebebiyle artan sıcaklıklar, su kaynaklarının kurumasına ve suyun daha hızlı buharlaşmasına neden olmaktadır. Bu da su sorununu daha da derinleştirmektedir. Dolayısıyla, sürdürülebilir su yönetimi politikalarının hayata geçirilmesi ve çevre dostu uygulamaların yaygınlaştırılması, acil bir ihtiyaç haline gelmiştir” sözleri kullanıldı.

KÜÇÜK ADIMLAR BÜYÜK FARKLAR YARATACAKTIR

Açıklamanın sonunda şu ifadeler yer aldı: “Çevre kirliliği ile mücadelede en önemli araçlardan biri geri dönüşümdür. Ancak, geri dönüşüm oranları halen istenilen seviyede değildir. Bu nedenle, toplumun her kesiminde geri dönüşüm bilincini artırmak için bireylerin, kurumların ve yerel yönetimlerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı zamanda, yeniden kullanım alışkanlığını yaygınlaştırarak tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Her bireyin küçük katkıları, büyük değişimlere yol açabilir. Plastik kullanımını azaltmak, su tüketimini bilinçli yapmak, geri dönüşümü bir yaşam biçimi haline getirmek ve doğayı koruma konusunda bilinçli hareket etmek, hepimizin sorumluluğundadır. Evde, iş yerinde ve günlük yaşamımızda atabileceğimiz küçük adımlar, geleceğimiz için büyük farklar yaratacaktır.

ÇEVRE SORUNLARI SİYASET ÜSTÜ BİR MÜCADELEDİR

Çevre sorunları ve iklim krizi siyaset üstü bir mücadele olup, başta bilim insanları olmak üzere, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun tüm dinamik kesimlerinin bir an önce uyum içerisinde birlikte harekete geçmesi ve kendi yetki alanları içinde somut adımlar atmaya başlaması gerekmektedir. Daha fazla rant için doğayı hiçe sayan politikalardan vazgeçilmeli, geri dönüşü olmayan bir noktaya varılmadan, gelecek nesillere, çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmek için çevre sorunlarının çözümünde ivedi ve etkili adımlar atılmalıdır. Bizler yarınlar için birlikte mücadele etmeye devam edeceğimizi bildiriyor, doğayı ve yaşamı savunan herkese geç olmadan birlikte mücadele çağrısında bulunuyoruz. Doğayı koruyalım, geleceğimizi güvence altına alalım.”

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu