Güncel

CHP, İZOCAM işçisinin yanında

CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay eylemlerini sürdüren İZOCAM Dilovası Fabrikası işçilerini ziyaret ederek süreçle ilgili bilgi aldı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, Kristal İş’in sendikal örgütlenme sürecinde 4 kişinin işten çıkartılması ve görüşmeleri süren Toplu İş Sözleşmesi’nde uzlaşmaya varılamaması sebebi ile eylemlerini sürdüren İZOCAM Dilovası Fabrikası işçilerini ziyaret etti. Kristal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Cihat Ergin ve işçilerden süreç ile bilgi alan CHP PM üyesi, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuyla yakından ilgilendiklerini ve takipçisi olacaklarını söyledi.

“YETKİ İÇİN 4 YIL ÖNCE ÇOĞUNLUK SAĞLADIK”

Kristal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Cihat Ergin kendilerine verilen zammın yüzde 6 olduğunu ifade ederek işverenin basına verdiği demeçlerde zam oranını yüzde 40 olarak duyurduğunu ve kamuoyunu bir yanıltma içerisinde olduklarını söyledi. Ergin, “Yüzde 20,3 zammı ve 4 maaş ikramiyeyi masada bize sunsalar biz imzayı yine atacağız. Masada ilk önce bize tamam dediler. Ancak daha sonra zam ücretinin 185 TL olacağını söylediler. Tarsus’taki fabrikamızda da eylemler devam ediyor. Sendika genel başkanımız önümüzdeki günlerde Tarsus’a giderek oradan da bilgi alacak. Fabrikanın amacı ilk önce zaten sendikayı içeri sokmamaktı. 2014’te sendikalaşma için çoğunluğu sağlamamıza rağmen yetki alabilmek için 2018’e kadar mahkeme kapılarında süründük” dedi.

CHP, İZOCAM işçisinin yanında

“GİYDİRİLMİŞ İKRAMİYELER ÇIKINCA MAAŞ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA”

İşçilerin yerinin üretim olduğunu ancak maaşa giydirilmiş ikramiyeleri ücretten çıkartıldığında işçilerin maaşının asgari ücretin altında kaldığını belirten Ergin, “Tezgahının arkasında üretime devam etmesi gereken işçilerimiz haklarını alamadığı için burada mücadelelerini sürdürüyor” diye konuştu. CHP PM üyesi, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise Kocaeli’de çalışan işçilerin yüzde 40’nın maaşlarının asgari ücretin altında kaldığını söyledi. Akar, “Mecliste de bu konu geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kocaeli’ye geldiğinde gayri safi milli hasıladan 19 bin dolarla en çok payı alanın Kocaeli’deki insanlar olduğunu söyledi. Bu kadar pay biz alıyorsak işçiler neden bu durumda?” açıklamasında bulundu.

“KOCAELİ EN ÇOK SÖMÜRÜLEN ŞEHİR”

Akar konuşmasına şu şekilde devam etti: “Ben meclis kürsüsünde her zaman Kocaeli bedeni en çok sömürülen insanların yaşadığı ve Türkiye’nin en yoksul kentlerinden bir tanesidir. Birçok sektörde, birçok kurumda çalışanların birçoğu asgari ücret ile çalışıyor. Birkaç fabrikayı çıkarttığınızda diğer hepsinde giydirilmiş ikramiyeler maaşlarda çıkartıldığında elde kalan asgari ücretinde altında kalıyor. Haklı bir emek savaşındasınız. İşveren için düzgün bir sendika her zaman avantaj, her zaman kazançtır. Doğru bir sendikalaşma olduğunda iş kazalarının da önüne geçilir. Ücrette pazarlık yapar mutlaka ama her konuya da katkısı olur. Sendika işçiyle ilgili olan tüm problemleri üstlenir. İşçi asla kendi ekmek teknesi olan yerin üretim kaybı yaşamasına izin vermez. İş verenin niye bu gözle bakmadığını da maalesef hükümetin sürdürdüğü işçiden yana olmayan tavırlardan anlıyoruz”

CHP, İZOCAM işçisinin yanında

“GREV İŞÇİNİN YASAL HAKKIDIR”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “Sanayinin başkenti diye anılan Kocaeli emeğin en fazla sömürüldüğü bir kent haline geldi. Her gün işçilerimizin yeni bir hak mücadelesine tanıklık ediyor, elimizden geldiğince de yanlarında olarak gerekli desteği veriyoruz. Bu destek gerek mecliste, gerek ilimizin yetkili mercileri ile yürütmeye çalıştığımız görüşmelerle de oluşabiliyor. Konunun çözümü için elimizden geleni yapacağız. Hangi adımları atmamız gerektiği noktasında sizlerle konuşmak istedik. Gebze Flormar Fabrikası’nda süren eylemde işçilerin çadır kurmasına, soba yakmasına dahi izin verilmiyor. Medya önünde iktidar işçiden yana tavır sergilerken kamera arkasında ise işçilerin haklarını gasp etmeye devam eden uygulamaların önünü açıyor. Grev sizlerin yasal hakkıdır. Sizlerin her türlü hak mücadelesinde yanınıza olmaya ve haklarınızı savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu