Siyaset

CHP yine itiraz etti

CHP’liler İl Seçim Kuruluna güveniyor

Körfez Belediye seçimlerinde geçersiz oy sayısının oy farkından fazla olması ve oy sayımı sırasında elektriklerin kesilmesini gerekçe gösteren CHPKocaeli İl Başkanlığı, İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sona ermesiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) ülke genelinde oylarını yükselterek lider parti konumuna geldi. Kocaeli’de de benzer bir tablo yaşandı. İzmit, Derince ve Karamürsel belediyelerini kazanan CHP, Körfez’de de yarışı önde sürdürürken 1395 oy farkla rakibinin gerisinde kaldı.5 bin 14 oyun geçersiz sayıldığı Körfez’de seçimleri sadece 1395 oyla kaybeden CHP, 401 sandığın tamamına itiraz etti.

ÜST MERCİYE TAŞIDILAR

Oy torbalarının ağzının usule uygun şekilde mühürlü olmaması, geçersiz oyların fazla olması, elektrik kesintisi gibi teknik sıkıntıların olması nedeniyle Körfez’deki 401 sandığın tamamına 3 ayrı itirazda bulunuldu. İlçe Seçim Kuruluna yapılan itirazın dün reddedilmesi üzerine CHP bir üst merci olan İl Seçim Kuruluna bugün itiraz etti.

YALNIZ BIRAKMADILAR

Bahçecik Seçim Kurulunda bulunan İl Seçim Kuruluna giden CHP Kocaeli Milletvekilleri Muhip Kanko, Özgür Harun Yıldızlı, Nail Çiler, İl Başkanı Bülent Sarı, Körfez Belediye Başkan Adayı Tayfun Balıkçı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Derince Belediye Başkanı Sertif Gökçe, parti avukatları ve partililer katıldı.

“DEMOKRASİ MÜCADELESİ”

İtiraz başvurusu sonrası basın açıklaması yapan İl Başkanı Bülent Sarı, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da olduğu gibi Körfez halkının da iradesinin kimseye teslim edilmesine müsaade etmiyoruz. Şu anda burada partililerimizle ve demokrasiye inanan tüm avukatlarımız eşliğinde İl Seçim Kurulu’na itirazımızı yapacağız. Hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Bu bir demokrasi mücadelesidir, sadece Körfez Belediyesi için değil Körfez halkının kararına saygı duyma onların kararlarını koruma mücadelesidir.

“3 KATINA DENK GELİYOR”

Tespit ettiğimiz hatalar ve usulsüzlükler başlıca çuvalların usulüne uygun mühürlenmemesi, elektriklerin birden fazla yerde oy sayımı esnasında kesilmesi, geçersiz oyların adayların arasındaki farkın 3 katına denk geliyor olması şeklindedir. Bu durumda seçime ve halkın iradesine gölge düşürmektedir. Bu seçimden İl Seçim Kurulu başı dik bir şekilde görevini yapmış olarak çıkmak istiyorsa itirazımızı kabul etmeli seçim sonucu üzerindeki şaibeyi ortadan kaldırmalıdır.

“EĞER GÜVENİYORSA DESTEK VERSİN”

Halkımızın demokrasiye olan inancına yara verip vermeme meselesini vicdanlarınıza bırakıyoruz ancak mücadelemizi asla ve asla bırakmayacağız. AKP’nin adayı eğer kendine o kadar güveniyorsa kara bulutları gidermek ortadaki usulsüzlükleri kaldırmak için itiraza destek vermelidir. Ancak biliyoruz ki veremeyecektir. Unutmayın ki milletimizin iradesinin şeffafça yansımasının önüne geçebilecek hiçbir güç yoktur. Bizler de hakkımız olanı almak ve kullanılan her bir oya sahip çıkmak için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu