Kültür

Coğrafi işaretli “Kandıra Bezi” NTV ekranlarında

Kocaeli’nin el emeği ve göz nuru el sanatı olan ‘Kandıra Bezi’ NTV’de izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor

Kocaeli’nin coğrafi işaretli kültürel değeri olan “Kandıra Bezi” NTV ekranlarında yayınlanan Dilek Hanif’in sunduğu “Halkın Sanatı” programının çekimleri Kandıra ve İzmit’te gerçekleştirildi.

Coğrafi işaretli “Kandıra Bezi” NTV ekranlarında

KANDIRA BEZİ GÜNDEME TAŞINACAK

NTV ekranlarında yayınlanacak program için Kocaeli’ye gelen Dilek Hanif ve ekibi 2 gün boyunca “Kandıra Bezi’nin” izini sürdü. Geçmişten günümüze Kandıra Bezi’nin serüvenini kayıt altına alan ekip, bu kapsamda alanında uzman kişilerle röportaj ve çekimler yaptı. Sandıklardan çıkan eski orijinal Kandıra Bezleri ve yeni yapılan Kandıra Bezleri’nden oluşan sergi alanı ise Kandıra Bezi’nin yolculuğuna ışık tutmuş oldu. Program yapımcısı Dilek Hanif, Kandıra KO-MEK usta öğreticisi Zülbiye Soylu ile yapılan çalışmalar hakkında bir röportaj gerçekleştirdi. Ayrıca emekli Halk Eğitim usta öğreticisi Ayfer Kocatürk ise Kandıra Bezi’nin kullanım alanlarından ve diğer merak edilen tüm bilgileri detaylarıyla paylaştı.

Coğrafi işaretli “Kandıra Bezi” NTV ekranlarında

ÇEKİMLER TURİSTİK MEKANLARDA

Kocaeli Yerel Kültür Platformu, Kandıra Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi KO-MEK ve Turizm Müdürlüğü ekipleri mihmandarlığında çekilen programın çekimleri Kandıra Yelkencioğlu Konağı, Pembe Kayalar, İzmit Kapanca Sokak gibi turistik mekanlarda gerçekleştirildi.

PROGRAM NTV’DE YAYINLANACAK

Kocaeli, Anadolu’nun geleneksel el sanatlarını ekrana taşıyan ‘Halkın Sanatı’ isimli programda öne çıkan Coğrafi işaretli ürün Kandıra Bezi görücüye çıkacak. Ünlü modacı Dilek Hanif’in Kandıra Bezi’nden bir kıyafet tasarlaması bekleniyor. Program ilerleyen tarihlerde NTV ekranlarında yayınlanacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu