Siyaset

“Değer kaybından oluşan girdileri devlet karşılasın”

Emek Partisi İzmit İlçe Başkanı Reyhan Başaran, ekmeğe gelen ‘gizli zam’ma dair açıklama yaptı: “Bütün işçi ve emekçileri zamlara ve bunlara sebep olanlara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz”

Emek Partisi (EMEP) İzmit İlçe Başkanı Reyhan Başaran imzalı açıklama şöyle:

“Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, ‘Fakirin, fukaranin ekmeğini firsat bilip, bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum; vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok’ demişti. 21 Eylül itibari ile ise Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birligi’ne bagli Fırıncılar Odası, ekonomide yaşananlar nedeniyle artan giderler dolayısıyla fiyatlarına zam yaptı.

“FAKAT ZAM, FİYATLARA YANSIMADI, NASIL MI?”

Tepki çekmemek için ekmek fiyatlarına zam yapmayan yetkililer, ekmegin gramajını düşürdu. Bu uygulama ile 21 Eylül tarihine kadar 250 gram ekmegi 1.25 liradan alırken, bugünden itibaren artık 200 gram ekmegi 1.25 TL’ye tüketeceğiz!

Tarım Bakanı zamlara ilişkin açıklamasında zam yapmak isteyen fırsatçılara karşı milli duruş sergileyerek bu zammı yaptırmayacaklarını ilan ediyordu. Yeni yılın gelmesine 3 aydan fazla bir süre varken, emekçilerin gözünü boyamak icin ‘Zam yapmıyoruz’ deseler de, daha az gramajı aynı fiyata satarak bizleri açlığa talim etmektedirler.

Krize giden bu yolda; elektrikten suya, tavuk etinden yağa kadar zamlar emekçilerin belini büktü. Şimdi de ekmek gibi en temel ihtiyacımıza yapılan zam ile emekçiler açlığa talim edilmektedir.

“TL’NİN DEĞER KAYBINDAN OLUŞAN GİRDİ ARTIŞINI DEVLET KARŞILASIN!”

Emek Partisi olarak, günler önce zamlara karşı imza kampanyası başlatmış, bir çok emekçi ile yanyana geldik. Ekonomideki durumun günden güne kendini daha fazla hissettirdiği ülkemizde sermaye yanlısı ekonomi politikalarıyla bizi açmaza sürükleyen iktidar, işçilerin emekçilerin çaresiz kalmasına, intihara sürüklenmesine sebep oluyor. Diyoruz ki: TL’nin değer kaybından oluşan girdi artışını devlet karşılasın!

Bir kişinin daha ölmesine, evine ekmek götürememesine izin vermemek için işçi ve emekçileri Emek Partisi saflarında birleşmeye çağırıyoruz. Bütün işçi ve emekçileri zamlara ve bunlara sebep olanlara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz”

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu