Siyaset

“Doğu Akdeniz ve Tayvan Boğazı tek bir cephedir”

Vatan Partisi lideri Perinçek, Pelosi’nin Tayvan’a gitmesine, “Çin'in egemenliğinin açık bir ihlalidir”dedi

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gidişi ilgili açıklama yaptı.  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek açıklamasında;  “ABD, Çin Halk Cumhuriyeti’nin parçası olan Tayvan Eyaleti üzerinden yeni bir kışkırtma peşindedir. Uluslararası hukuku ve daha önce Çin’e Tayvan hakkında verdiği taahhütleri bir kenara bırakan ABD, güvenilmez bir devlet olduğunu bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gidişi, Çin’in egemenliğinin açık bir ihlâlidir. Çin yönetimi, bu haydutluğu soğukkanlılıkla karşılayarak, kışkırtmayı boşa çıkartmıştır. ABD, dünyanın her yerinde kaybeden güçtür. ABD bugün, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Ukrayna’da, Orta Asya’da, Afrika’da, Güney Amerika’da yenilmekte ve kovulmaktadır. ABD, hem kendi içinde bölünüyor hem de Avrupa’daki müttefiklerini birer birer kaybediyor. ABD, Türkiye’de de yenilmiştir. 15 Temmuz 2016 ABD/FETÖ darbe teşebbüsü şiddetle bastırılmış, ABD’nin desteklediği terör örgütü PKK yurt içi ve dışında ezilmiştir.

Yenilen ABD, hem Doğu Akdeniz’den hem de Pasifik’ten gelişen dünyayı kuşatmaya çalışmaktadır. Çin’in kendi toprağı olan Tayvan üzerinden tehdit edilmesi ile Türkiye’nin Yunanistan’a konuşlandırılan ABD üsleri üzerinden hedef alınması, Türkiye ve Çin’in aynı tarafta olduğunu göstermektedir. Bugün ABD emperyalizmine karşı mücadelede Doğu Akdeniz ve Tayvan Boğazı tek bir cephedir. Karadeniz’de Rusya’nın NATO’yu püskürtme harekatı da bu cephenin bir parçasıdır.

Vatan Partisi olarak, Tayvan dahil olmak üzere toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini savunma mücadelesinde Çin halkının ve Çin Komünist Partisi’nin yanında olduğumuzu ilân ediyoruz. Asya’nın iki ucundaki ülkelerimizin ABD tehditlerine karşı işbirliği, haydutluğun geçerli olmadığı çok kutuplu Yeni Dünya’nın kuruluşunda belirleyici olacaktır. Milletimize saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu