Sanat

“Eksik Olan” raflarda

Alternatif medya sohbetleri kitap raflarında yerini aldı

Alternatif medya kanalı Medyascope’taY. Alp Kozanoğlu ve Ömer Çeşit’in sunuculuğunda, Türkiye’nin kültürel ikliminde etki yaratan isimlerle yapılan keyifli söyleşiler “Eksik Olan” kitabında derlendi. Bir yılı aşkın bir süredir; edebiyattan tarihe, bilimden sanata, hayatın her alanında eksik olanın izini süren programın kayıtları medya arşivlerinden kitap raflarına taşınarak Türkiye’nin sivil tarihine önemli bir katkı sunuyor.

Medyascope kanalında “Eksik Olan” isimli programın sunuculuğunu yapan Y. Alp Kozanoğlu ve Ömer Çeşit, aynı isimli kitaplarının önsözünde günümüz şartlarında alternatif medyacılık yapmayı “Her koşulda sizin için doğruları söyleyen bir dost” olabilmeye benzetiyor. Bu düşünceden hareketle hayatın hengamesinde gün geçtikçe değersizleşen sanat, edebiyat, tarih ve bilime dair kültürel konuları ekranlara taşıyan genç sunucular, uzman konuklarıyla yaptıkları sohbetleri ve kişisel denemelerinden oluşan bir seçkiyi okuyucularla buluşturuyor.

Programdaki sohbetleri neden kitaplaştırmayı tercih ettiklerini anlatan Y. Alp Kozanoğlu,“İnsanlık namına kötü bir dönemden geçiyoruz, her gün her şey bizi insanlığımızdan biraz daha koparıyor sanki ve biz hayatın doğal hengamesinde bizden koparılanların farkına bile varamıyoruz. Şimdilerde hayat bizi serbest zamanımızda bile yoruyor ve bu az ama değerli zamanımızda yanlış olduğunu düşündüğümüz onca şeyin üzerine tek başımıza gidememek bizi eksik hissettiriyor.

Evet bir şeyler eksik ama hep eksik olacak zaten ve hepimiz bu eksiklikleri doldurmayla çalışacağız. Hayatın tadı da burada değil mi zaten? Hiç bir mücadele vermeseydik, her şey önümüze altın bir tepside sunulsaydı, elde ettiklerimizin ne değeri kalırdı? İşte bu bütün içimize attıklarımız karşısında hayal ettiğimiz ama gösteremediğimiz direnişi, kaybettiğimiz ait olma hissini sizlere yaşatmak istedik biz. Hepimizde eksik olanı kimseyi dışlamadan, kimseyi hedef göstermeden, taraf seçmeyerek, birbirine saygı duyarak, birbirimize içtenlikle yaklaşarak beraber tamamlamaya çalışalım istiyoruz. Şimdi yazarsız bir kitap hayal edin, amacı içinde sunduğu konularla size ne için yaşadığımızı hatırlatmak olan, sizinle klasik yazar-okur iktidar ilişkisi kurmayan, kendini bir yere konumlandırmayan, ortalıkta olmayan… Eksik Olan!” diyor.

“Eksik Olan” raflarda

YAPAY ZEKADAN YENİ TÜRK EDEBİYATINA

Bu değerli seçki, Psikoterapist ve Psikiyatrist Agâh Aydın ile insanın eksik parçası yani hayatındaki anlam arayışına dair derin bir sohbetle açılıyor.  Kitapta, gazeteci ve yazar Mine Söğüt’le yazı yazmak üzerine yapılan ve yazının gücünü sorgulayan söyleşinin yanı sıra Nebil Özgentürk ve Levent Gültekin gibi başka değerli gazeteci isimlere de yer veriliyor.

Yapay zeka çalışmalarıyla bilinen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say ve beyin alanındaki çalışmalarıyla tanınan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Psikoloji bölümleri öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Canan ise; bilim dünyasındaki gelişmeler ve uzmanlık alanları hakkında önemli bilgileri okuyucuyla paylaşıyor.

Kendi hayatlarındaki ya da toplumdaki eksiklikleri; yazarak, kurgulayarak ve unutulmaz karakterler yaratarak bulan edebiyatçılar da “Eksik Olan” seçkisindeki yerlerini alıyor. Hakan Günday, Alper Canıgüz, Ayfer Tunç ve Buket Uzuner’in söyleşileri okuyucuya hayata dair bambaşka bir bakış açısı sunuyor.

Ressam Muzaffer Akyol ve oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise sanatın kendisine, toplumsal etkisine ve sanatçının Türkiye’deki konumuna dair görüşlerini okuyucuyla paylaşıyor.

Yazarların denemelerini içeren kitabın,  “Arda Kalanlar” başlıklı son bölümü ise; söyleşilerde olduğu gibi okuyucuyu edebiyattan, sinemaya, tarihten felsefe ve estetiğe dair düşünce yolcuğuna çıkarıyor.  Karakarga Yayınları tarafından basılan 240 sayfalık“Eksik Olan” kitabı 20 TL fiyat etiketiyle kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında okuyucularını bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu