Güncel

ESKİM—KOCAELİ’M -1

Merhabalar. Sizlerle buluşmamızın doğum günü bugün ve benim için önemli bir gün olacak

Okuyanların belki yüzü gülecek, işine gelmeyenin yüzü asılsa da olabilir. Dedim ya Kocaeli’min derdi benim derdim derim her zaman. Kendi kendime aklı vari, hayali yazılarla size gelmeye hayal edeceğimi bilmenizi isterim. Üslubum kişilerin hak edişine göre olacaktır. Tabikim sevenimiz de, yerenimiz de bol olacak. Ama herkesin anlayacağı dilden olacak ve bilecekler Kocaeli’m dilini kullandığımı.

Her neyse tüm okuyanlara selam olsun derim.

Eskim Kocaeli’m diyeceğim. Ki özlemim ve burnumda tüten eski Kocaeli’m. Sizce geçmişine yandığım Kocaeli’m mi diyelim? Yeni yetişen neslimizin bilinmezleri arasındaki Kocaeli’mden bahsedelim var mısınız? Her yönüyle tek başına buram buram dostluk, arkadaşlık, komşuluk v.s. kokuları sinmiş üstüme eski Kocaeli’min. Eski koca çınarlarımız bir bir göçtüler, elimizden kayıp gittiler. Gençliğimize anlatılacak çok şey var. Anlatacağız anlatmasına da,

sözümüzü dinletebileceğimiz gençlik bulabilecek miyiz?

Bir hal var üzerinizde hemşerilerim. Ne oldu size bilemedim. Aksırıp tıksıran olduğu zaman, çok yaşa-geçmiş olsun demelerinizi özledik. Hepimiz birimiz için yaşayan bir Kocaeli’mden geriye kalan sadece yalnızlık kalmış. Herkes köşesine çekilmiş buğulu gözlerle Kocaeli’min değişimini izler durur gördüm. Seçilen başa geldiğinde, o en doğrusunu yapar demekle eline koz vermişiz.Kim seçildi ise Kocaeli’me hizmet ediyorum deyip, bir takım çalışmalar yaptılar, gözlerimizi boyarken, bizler umursamadan menfaat ve yaşam mücadelesinde koşmuşuz. Peki sonuç..

Gerçek Kocaelili hemşeriler azınlığa düşmüş. Şehrimiz insanı dağıtılmış. Ülkemizin diğer şehirlerinde doğup büyüyenler, Kocaeli’mize hükmeder olmuş. Kopukluğun bizlere zararı var. Sahipsiz şehrin sahipleri çoğaldı haberimiz yok. Kocaelili hemşerilerimin kendi kimliğini bulmasını dilerim.

Hemşerilerim, hayatımız zaten film. Biz bu filmi yıllarca izliyoruz ve sonu hep aynı, Küçük Emrah’a benzeyip Boynu Bükükler şarkısını mırıldanıyoruz. Biz biz olursak güçlüyüz.Şehirli şehrine hakim olmak zorunda. Her gelen kendi bildiğini okumamalı. Dostluğun ve kardeşliğin geri gelmesini sağlamalıyız. Şu an ülkemize bakan Kocaeli, içinde barındırdığı insanına bakamıyor. Ekonominin durumu içler acısı. Ama bizler yaşıyoruz hala. İşsiz de olsak, aç da kalsak biz biziz arkadaş. Eski büyüklerimizin üslubu ile, toplanıverin gari şöle yamacıma bakem diyorum artık. Her Kocaelili, yanındaki Kocaelilinden sorumlu olmalı. Tutuverin birbirinizi. Değişimin adını koyalım artık. Başkaları metal yorgunu düşmüş değişti. Biz de biz de eski Kocaelili yorgunu diyelim ve değişelim abim, bacım, arkadaşım, kardeşim, dedelerim ve teyzelerim..

Eskim Kocaeli’m hadi dön başa demeliyiz.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu