Ekonomi

Eşme ayvası tezgahlarda

Kartepe ilçesi sınırları içerisinde yer alan  Eşme’nin dünyaca ünlü meyvesi ayva, olgunlaşarak D-100 karayolu kenarındaki satış tezgahlarındaki yerini aldı

Bakım masraflarının ağır olması nedeniyle Eşmeli üreticilerinin büyük bir bölümü ayva ağaçlarını keserek yerlerine çoğunlukla ceviz ağacı dikmişlerdi.

Ama bir kısım Eşmeli ayva üreticisi ayva ağaçlarına gerekli bakım hassasiyetini göstererek bu emeklerinin karşılığını almaya başladı. Eşme’de daha önce düzenlenen “Ayva Festivallerinde” en iyi ayva yetiştiricisi olarak birincilikler kazanan Mannesmann Boru Fabrikası emeklisi Mümin Akar ve kendisi gibi Mannesman Boru fabrikası eski çalışanlarından oğlu İlhan Akar, ayva yetiştiriciliğine önem verenlerin başında geliyor.

Özellikle Eşme çevresinde yaşayanları ve Kocaelilileri Eşme’ye davet eden İlhan Akar, Eşme’de yaklaşık toplam 500 ton ayvanın ağaçlarda  olduğunu belirterek, ”Tüm vatandaşlarımız Eşme’ye gelerek yıllık ayva ihtiyaçlarını gidersinler” dedi.

Eşme ‘de ayva fiyatlarında artış yapmadıklarını vurgulayan İlhan Akar, kilogram fiyatlarının 3 ile 5 lira arasında değiştiğini söyledi. Akar ayrıca Kartepe Belediyesi’nin 29 Eylül 2018 tarihinde düzenleyeceği Ayva Festivali’nde iddialı olduklarını söyledi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu