Eğitim

Eylem yaptılar

Ankara’da MEB’e seslenen Müfredatı Geri Çekin Platformu, “Bu eylem bir uyarı eylemidir. Kendi siyasal ve ideolojik hedefleriniz doğrultusunda yaptığınız, laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz ve geri çekin diyoruz” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Alevi kurumları, veli dernekleri, eğitimciler ve sivil toplum örgütleri oluşturduğu “Müfredatı Geri Çekin Platformu”, dün Ankara’da TBMM Milli Egemenlik Parkı’nda “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adlı müfredatını protesto etti. “Uyarıyoruz! Laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz. Geri çekin” yazılı pankart arkasında toplanan kitle TBMM Milli Egemenlik Parkı’nda müfredatın geri çekilmesi için ortak açıklama yaptı.

Müfredatı Geri Çekin Platformu’nun ortak açıklamasını Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak okudu. Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘yangından mal kaçırır gibi’ hareket ettiğini belirterek müfredatı neden reddettiklerini açıkladı.

Eylem yaptılar

“Korku imparatorluğunuzda öğretmeni kendini ifade edemez duruma soktunuz”

Irmak, müfredatın tanıtım toplantısında Bakan Tekin’in sözlerine de yanıt vererek şu ifadeleri kaydetti: “Öğretmenin daha çok inisiyatif alacağı model dediniz. Milli Eğitim Akademisi ile çok ciddi mobbing altına alacağınız düzenlemeler yapıyorsunuz. Yarattığınız korku imparatorluğunda öğretmeni kendini ifade edemez duruma soktunuz. Ülkemizin savunma sanayinde kat ettiği, yolu öğrencilerin öğrenmesinden rahatsızlar diyorsunuz. Okullar kışla mı? Çağı yakalayan değil, çağın ötesinde insanlar yetiştirmemizden rahatsızlar dediniz. Her 5 çocuktan birinin, yani % 20 sinin gün boyu okulda aç kaldığı, tuvaletlerden su içtiği, MESEM’lerde çocukların, sermayenin sömürüsüne ittiğiniz, çocuk işçiliğini bizzat bakanlığınız eliyle meşrulaştırdığınız ve çocukları eğitim alanın dışına ittiğiniz, böylelikle çocukların ölümüne sebep olduğunuz eğitim yaklaşımı ile mi çağı atlayacaksınız Sayın Bakan?” Eylemin bir uyarı eylemi olduğunu belirten Irmak, “Gelin, birlikte laik, demokratik, bilimsel yerel ve evrensel değerlere uygun olacak şekilde kapsayıcı, ayrımcı olmayan toplumu ve çocukları bölmeyen ve hepsinin üstün yararını, sağlığını ve geleceğini koruyan bir müfredat yapalım. Aksi halde, ülkeye ve geleceğimize çok büyük kötülük yapacaksınız” çağrısıyla sözlerini sonlandırdı.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu