Moda

Fit giyimin yeni adresi; JFree

Fit giyim meraklılarına hitap eden JFree, İnönü Caddesi Yenituran Anaokulu bitişiğinde hizmet veriyor

Genç ve başarılı girişimci Yusuf İşler ile Hür Kocaeli olarak hem mağazalarını hem de sektörü sizler için konuştuk.

HK: Sayın işler bize kendinizi tanıtır mısınız?

Hacettepe Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü mezunuyum. Şu an yaptığımız işle yakın görünmese de bayan giyiminde yaklaşık 20 yıllık geçmişimiz var. Bu işin perakendeciliğini değil, normalde toptancılığını yapıyoruz. Son 6 yıldır perakendeciliği bayan giyimi ile yapıyoruz. Bir hafta önce de erkek giyime başladık. Trend modelleri yakalıyoruz.

Üniversitedeki alanıma gelirsek; alanım tonmaysterlik. Enstrümanların tonlamalarını yapmak. Ayrıca ses tasarımları gerçekleştirmek. Vokal ve ışık tasarımları.  Çalışma alanımız Devlet Opera ve Balesi idi.

Fit giyimin yeni adresi; JFree

HK: Erkek giyiminde ne tür ürünler pazarlıyorsunuz?

Erkekte gömlek ve pantolon, ayrıca tişörte de slim fit ürünleri pazarlıyoruz. Ama slim olmayanları da düşünüyoruz. Bu mağazamızın tam karşısında da bayan giyim mağazamız hizmet veriyor.

HK: Bay ve bayan giyimi niye bir arada düşünmediniz?

Bay ve bayan reyonlarını bir arada tutabiliriz ancak bay ve bayan aynı mağazada soyunma kabinine girdiğinde aynaya bakamıyor. Bayan ile olan diyalogla erkekle olan diyaloğumuz çok farklı. Büyük mağazalarda bireysel satış yok. Orada reyonlardan malı toplayacak personel vardır. Ama bizde tamamen bireysel satışa yönelik olduğu için ayırmak zorunda kalıyoruz.

Fit giyimin yeni adresi; JFree

HK: Tekstil sektöründeki hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz tabi ki her zaman olduğu gibi toptan satış. Çünkü ürünlerimizi; mesela x modeli. Bu üründen haftada kaç tane geldi, kaç tane satıldı? Perakendelerdeki asıl amacımız bir nevi ürün analizi, model analizi. Tabi gelir elde ediyoruz perakendede. JFree olarak sadece İzmit’te değiliz. İstanbul ve Van’da birer şubemiz var. Hatta dört yıl önce İran’da da bir şube açıldı. Yavaş yavaş Türkiye geneline yayılıyoruz.

Fit giyimin yeni adresi; JFree

HK: AVM’lerin butikler üzerindeki etkisi nedir?

AVM’lerin kesinlikle etkisi oluyor. Özellikle yaz aylarında. AVM’lerin içi serin. İnsanlar serinlemek amacıyla AVM’leri tercih ediyor. Kışın da tam tersi; soğuktan etkilenmemek için tercih nedeni oluyor.

HK: Ürünlerinizi büyük mağaza ürünleri ile kıyaslar mısınız?

Bizim mağazalarımızda sattığımız ürünlerin yüzde 95’i yerli. Türkiye tekstil anlamında çok ileri bir noktada. Gündem model değimiz ürünler butiklerde her zaman vardır. Hatta ayın, haftanın modeli butiklerde mevcuttur. Büyük mağazalarda fiyatlar düşük ama ne kadar düşük tartışılır. Ama büyük markalarda ürün 6 ay hatta bir yıl öncesinden tasarlanır yıl boyu o model satılır.

Fit giyimin yeni adresi; JFree

HK: Outlet Center’lar sizleri nasıl etkiliyor?

Outlet Center’ların da etkisi var ama tartışılır. Şöyle tartışılır; Outlet Center, avantaj mı, dezavantaj mı? Bize dezavantajı şu: Onlar ayın 25’inden sonra daha ucuz oldukları için daha çok satış yaparlar. Ama koca 25 gün gündem modeli satıldığı ve fiyatların da çok fark etmediği bir dönem olduğu için biz butikler, Outlet Center’lardan çok daha iyiyiz satış olarak.

HK: Mağazalarda sezon ortasında yapılan indirimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mağazalarda sezon bitmeden yüzde 70’lere varan indirim; kesinlikle bir aldatmacadır. Atıyorum; ben 30 liralık bir ürünün etiketine 120 lira yazarım. İndirim gösterip yine kar elde ederim. Bunun için önlem alınabilir. Biz butik mağazalar olarak tepki gösterirsek önlem alınabilir. Ama odalar bazında böyle bir önlem alınabileceğini düşünmüyorum. Çünkü o büyük mağazalar bizim odalarımıza değil, direkt ticaret odalarına bağlı. Dilekçe versek de bizi dikkate alacaklarını sanmıyorum.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu