Güncel

“Gazeteci Ergun Demir’in yanındayız”

Kocaeli yerel basın gazetecilerinden Ergün Demir’in gözaltına alınmasına tepkiler çığ gibi büyüyor

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay şu ifadeleri kullandı:

“İsmail Devrim’in yaşadığı buhranı ‘Psikolojik’ diye adlandırarak, insanların intihar sebeplerinin zaten psikolojik nedenlere bağlı olduğunu unutup konuyla ilgili uzman kesilen, vatandaşın ekonomik buhranını görmezden gelen idareciler bir skandala daha imza attı. Haberi ilk kez kamuoyuna duyuran, İsmail Devrim’in eşi ile röportaj yapan sevdiğimiz gazeteci arkadaşımız Ergun Demir gözaltına alındı. Haber alma ve yapma özgürlüğü ölçüsü görüyoruz ki valilikten gelen ‘Olay psikolojiktir’ açıklaması ile belirleniyor.

Adaletin, hukukun, basın özgürlüğünün bir kez daha bu gözaltı kararı ile katledildiğini görüyoruz. Ergun Demir’in gözaltı haberini aldığımda genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile daha önceden planlanan görüşmemizi gerçekleştirmek üzere Ankara yolundaydım. Hemen partili avukatlarımızı görevlendirdim.

Duygu Tekdemir, Ergün Demir’in avukatlığını üstlendi. Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet, İl Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcımız Berna Çetin ve İl Gençlik Kolları yöneticimiz Yiğit Timur da adliyeye intikal ederek Ergun Demir’e gerekli hukuki desteği vermeye devam ediyor. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Dün de benzer bir olay yaşandı. İsmail Devrim için basın açıklaması yapmak isteyen 15 kişilik bir öğrenci grubu Fethiye Caddesi’nde polisler tarafından darp edildi. Öğrencilerimizin gözaltı sürecinde de İl Sekreterimiz Hüseyin Acurman, İl Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcımız Berna Çetin, İzmit İlçe yöneticimiz Nazım Gençtürk ve yönetim kurulu üyelerimiz yanlarında olarak gerekli hukuki ve manevi desteği verdi. Adaleti ve demokrasiyi tüm baskılara ve yıldırma politikalarına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman savunmaya devam edeceğiz”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu