ÇevreEğitimGüncelManşetSiyasetYaşam

Gazeteci hem darp edildi hem de ceza aldı

Gazeteci İdris Yılmaz, 2017’de Van Erciş’te belediyenin ihaleye çıkarttığı sahil yolu projesini haber yapmak isterken müteahhit Şahin Yağar ve yakınlarının saldırısına uğradı. 6 yıl sonra hapis cezasına çaptırıldı.

İki tarafın birbirinden şikayetçi olması üzerine açılan davanın karar duruşması Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, Yılmaz’a “kasten yaralama” iddiasıyla 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme kararında Yılmaz’ın fotoğraf makinesini silah olarak nitelendirdi ve cezayı yarı oranda arttırdı.

Mahkeme, olay günü Yılmaz’ın yanındaki meslektaşı Erhan Akbaş’ı beraat ettirdi.

Müteahhit Şahin Yağar ise, “Kasten yaralama” suçundan 3 bin 800 TL idari para cezası ve 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Ne olmuştu?

Erciş Belediyesi, Erciş sahil projesi için ihale açtı ve ihaleyi Şahin Yağar’a verdi. Gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş proje yapımında belediyeye ait iş makinelerini ve belediye işçilerini kullandığını tespit etti. Durumun ihaleye uygun olup olmadığını sormak için de 14 Ekim 2017’de Yağar’la görüşmeye, şantiyeye gitti.

Ancak Yağar ve yakınları gazetecilere saldırdı. Darp edilen gazeteciler Erciş Devlet Hastanesine gitti. Ancak Yağar ve akrabaları gazetecilere burada da saldırdı. Araya polis girdi. Polis saldırganlar yerine gazetecileri kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Daha sonra serbest bırakılan gazeteciler, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Saldırganlar da gazetecilerden şikayetçi oldu.

Şahin Yağar, 2018 seçimlerinde Van’da MHP’den milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti. Yağar, koronavirüs pandemisi döneminde şirket kurup sigorta girişi yaptıkları kişileri ücretsiz izne çıkartmış gibi göstererek “nakdi ücret desteği” aldığı gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

8.5 milyon TL’lik kamu zararı oluşturduğu gerekçesiyle hakkında 27 kişiyle birlikte dava açılan Yağar daha sonra tahliye edilmişti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu