Magazin

Gerçek gibi sanki

SEDAŞ, oluşabilecek her türlü doğal afetlere karşı Bolu ilinin Elmalık Köyünde olağanüstü durumlara hazırlık provasını yaptı

SEDAŞ elektrik dağıtım şebekesinde normal işletme koşulları dışında, deprem, fırtına, sel vb. afetler sonucu; dağıtım şebekesine enerji verilememesi gibi koşullar oluştuğunda, neler yapılması ile ilgili tatbikat gerçekleştirdi. Yapılan tatbikatta yaşanabilecek olaylar zinciri kurgulanarak sahada uygulaması (Simülasyon)  yapıldı. Tabii afet simülasyonu olarak aşırı fırtına ve kar nedeniyle  enerji hattı üzerine devrilen ağaçların yarattığı bölgesel kesinti için SEDAŞ alarma geçti. Bolu ilinin Elmalık Köyünde olağanüstü durum simülasyonu 1000 kullanıcıya enerji sağlayan 50 kVA’lık trafo’nun devre dışı kalması ile başladı. Köy muhtarı Yaşar Can köylerinde cihaza bağlı hasta olduğunu belirterek SEDAŞ ekiplerinden jeneratör istedi. SEDAŞ’ta Dağıtım Direktörü Dr. Ersan Şentürk’ün kriz alarmı ile başlayan simülasyonun  başarı ile tamamlanması için ilgili tüm birimler alarma geçti.

SİMÜLASYONUN AŞAMALARI HARFİYEN GERÇEKLEŞTİ

Elektrik kullanıcılarının gündelik faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak için hazırlıklı olmak amacıyla yapılan ve enerjinin sürekliliğini sağlamak amacıyla,  köydeki trafonun Alçak Gerilim  dağıtım panosunun ana barasına bağlı 3 fazlı 46 kVA gücünde bir Jeneratör üzerinden beslenmesi sağlandı. Ekipler simülasyonu gerçekleştirirken yapılacak müdahaleleri harfiyen yerine getirdiler. SEDAŞ yöneticilerinin kriz masasını oluşturarak yönettiği olağanüstü durum simülasyonunda AFAD ve TEDAŞ’a da bilgi verilerek, kurumlar arası işbirliğinin de nasıl yapılacağına ait uygulama tekrarlandı. SEDAŞ Şebeke Operasyon Müdürü Gürcan Seymen ve Şebeke Bakım Yönetimi Müdürü Murat  Özdil ile Şebeke hazırlık Müdürü Selçuk Fasal da olağanüstü durumla ilgili uygulama anında sahada gerekli uygulamaları yerinde bizzat takip ettiler. Simülasyon gereği yapılan uygulamada Şebeke üzerinde araziden geçen hatlardaki arıza tespitinde Kameralı Drone kullanıldı.  Şebeke İşletme Bakım Grup Müdürü Burhan Ak simülasyonun uygulamaları ile ilgili bilgi alırken kriz masasının da bilgilendirilmesini sağladı. Başarı ile sürdürülen operasyon sırasında Gürcan Seymen’den  rapor alan Burhan Ak tüm çalışanlara teşekkür etti.

Gerçek gibi sanki

MUHTARDAN TEŞEKKÜR

Bu çalışmalar sırasında, şebekenin gerilim ve akım verimliliği ile ilgili teknik kalitesi de izlendi. Alınan değerlerde başarılı sonuçlar elde edildi.  SEDAŞ bu planlı çalışmayı yapmadan önce çalışmadan etkilenecek tüm abonelere SMS ile bilgi verdi. Kesinti saatlerinde elektrikle çalışan cihazların  devre dışı bırakılması, tüketicilerin bu durumu dikkate alarak, gerekli önlemlerini almaları, Jeneratör kullanan tüketicilerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcılarını açık tutmaları gerektiği de önemle duyuruldu.  Yapılan test çalışmaları sırasında Elmalık Köyü Muhtarı Yaşar Can,  çalışmaları yakından izledi ve SEDAŞ ekiplerine yapılan başarılı çalışmanın ardından teşekkür etti.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu