Siyaset

Gergerlioğlu işin peşinde

YSP milletvekili Gergerlioğu, “Kocaeli’yi karış karış dolaşarak sorunları tespit ediyoruz” dedi

TBMM’de yaptığı basın açıklaması ile Kocaeli’nde tespit ettiği sorunları sıralayan Gergerlioğlu, yaşanabilir bir Kocaeli için mücadele ettiğini söyledi. Sağlık alanında ciddi tespitlerde bulunan Gergerlioğlu, “Üyesi olduğum Sağlık Komisyonuna Kocaeli’nin sorunlarını taşıyacağım” ifadelerini kullandı.

 Akademisyen kadro eksiklikleri var

Kocaeli’de hastaneleri ziyaret ettiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Meclis Sağlık Komisyonu üyesi olarak Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ile de görüştüm. Hastanede çok önemli eksiklikler var. Akademisyen kadro eksiklikleri var, bunların bir an evvel giderilmesi lazım, ana baba günü gibi poliklinikler. İnsanlar sıra alamıyorlar, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi, plastik cerrahi alanında çok önemli boşluklar var. Diğer klinik branşlarda da hekim eksikliğinden dolayı gereken şifa sağlanmıyor.” ifadelerini kullandı.

 

İhtiyaç artmasına rağmen kamu hastaneleri küçültülüyor

Tüm Kocaeli’de çok büyük bir sağlık skandalları yaşandığını aktaran Gergerlioğlu, “Tüm hastanelerde aynı durumlar yaşanıyor. Kocaeli nüfusunun artmasıyla beraber sağlık alanında ki ihtiyaç artmasına rağmen kamu hastaneleri küçültülüyor. İş kazalarında Kocaeli 1. olmasına rağmen inanılmaz bir şey yaşanıyor. İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde 305 yatan hasta olmasına rağmen 100 yatağa düşmüş durumda yatak sayısı. Derince Hastanesi %70 küçülmüş durumda, Gebze Fatih Devlet Hastanesi ihtiyaca cevap veremiyor, 2. bir kamu hastanesi açılması lazım ve bu da gerçekleşmiyor. Kocaeli’de sağlık alanında skandallar maalesef devam ediyor.” dedi.

Pakmaya’nın kokusu yüzünden Yahyakaptan’dan kaçtım

Kocaeli’deki sorunlara yerinde müdahale etmeye devam ettiğini belirten Gergerlioğlu, “Kocaeli’de özellikle Yahyakaptan bölgesinde çok büyük bir sorun yaşanıyor. Yıllardır yaşanıyor; Pakmaya’nın kokuları çok rahatsız ediyor çevreyi ve dehşet verici bir kötü maya kokusu saçıyor. Bakın Pakmaya’ya gittim, orada da yetkililer ile görüşmek istedim, görüşemedik, orada bir açıklama yaptım. Daha öncesinde de Yahyakaptan’da oturuyordum bu kokudan dolayı oradan kaçtım adeta şehrin daha temiz bir havası olan yere taşınmak zorunda kaldım. Çok ağır bir koku var, günün belli saatlerinde daha çok gece saatlerinde bu koku salınıyor fakat biz gündüz saatinde de gittiğimizde o ağır pis kokuyu orada hissettik. Hiç kimsenin Kocaeli halkının sağlığını bozma hakkı yok. Meclis Sağlık Komisyonu üyesi olarak bu konuyu hassasiyetle takip edeceğim” ifadelerini kullandı.

 Binanın deprem raporu daha açıklanmamış niye kapatıyorsunuz bu binayı?

İzmit Seka Devlet Hastanesi Semt Polikliniğinin kapatılmasına ilişkin açıklamalar yaptığını aktaran Gergerlioğlu, “Yıllarca çalıştığım İzmit Seka Devlet Hastanesi Yürüyüş Yolu Semt Polikliniği neden kapatılır? Bina zamanında güçlendirmeye uğradı, güçlendirildi. Sapasağlam bir bina haline getirildi, biz de on binlerce hastaya hizmet verdik. Vatandaşın çok rahat ulaşabildiği, şehrin ortasında vasıtasız bir şekilde ulaşabildiği bir semt polikliniği niye kapatılır? Orada bir poliklinik hizmeti de vermiyorsunuz aslında hastanenin bir parçasıdır ben orada hastaları muayene ettiğimde yatış gerekiyorsa direkt hastaneye araç ile gönderip yatışını da hallediyordum. Fakat vatandaşa bu kadar kolaylık sağlayan bir yer niye kapatılır? Hangi rant için kapatılır? Binanın deprem raporu da daha açıklanmamış niye kapatıyorsunuz bu binayı? Allah aşkına nasıl bir vicdansızlık? Bu binayı nasıl bir rant haline çevireceksiniz bunu anlamak mümkün değil! Ben bu konu ile ilgili bir imza kampanyası başlattım, tüm Kocaeli’liler bu imza kampanyasına katılsın. Geçen gün oradaki eşyalar taşınırken semt polikliniğine gittim eski mesai arkadaşlarım ile de görüştüm. Dilovası’ndan oraya gelen vatandaşları da gördüm. Dilovası’nda hizmet alamıyor gelmiş semt polikliniğine muayene olmaya. Dilovası’nda bulamadığı hizmeti semt polikliniliğinde buluyor ama burasıda kapatılıyor. Vatandaşın aleyhine iş yapmak için yarışıyor AK Parti iktidarı. Bunlar bir çıkar ittifakı MHP ile birlikte. Boşuna söylemiyorum, AK Parti MHP Cumhur Zulüm İttifakı’dır. Tüm sağlık kuruluşlarında bir küçülmeye gidiyorlar. Darıca’da, Gebze’de yeni bir hastane açmıyorlar. Dilovası Devlet Hastanesi sağlık ocağı gibi çalışıyor, 40 yatak var, yatan hasta yok. Birçok uzman doktor yok, göz yok, kulak burun boğaz yok, genel cerrahide ameliyat yapılmıyor, kadın doğum uzmanı izinde kadın doğumcu yok. Olacak bir iş değil ama burası böyle. Vatandaş Dilovası’ndan kalkıyor İzmit Yürüyüş Yolu’ndaki semt polikliniğine geliyor orayı da kapatıyorsun. Bununla ilgili bir imza kampanyası başlattım. Lütfen tüm Kocaeli’liler bu imza kampanyasına destek versinler” dedi.

 Türkiye’nin bu anti demokratik durumundan dolayı vize alamamış

Kocaeli’nin sağlık alanında utanç duyulacak bir hale sokulduğunu söyleyen Gergerlioğlu” “Üniversitenin değerli bir üroloji hocası dünya çapında Cüneyt Öztürkçügil profesör, Kanada’da bir tıbbi toplantıya katılacak. Türkiye’nin bu anti demokratik durumundan dolayı vize alamamış ve toplantıya katılamayacaktı. Olay medyaya yansıdı, biz de eleştirdik ve en sonunda Cüneyt Hoca toplantıya katılabildi. Olacak bir iş değil, maalesef bunlar yaşanıyor, yaşanmaması gerekiyor ama ülkeyi içine düşürdükleri hal bu maalesef” diye konuştu.

Sağlıkta kriz yaşanıyor

Sağlık alanında çok skandallar yaşandığını belirten Gergerlioğlu, “Dilovası, Derince, Körfez bölgelerinde doğum yaptıran bir kamu hastanesi yok! Düşünün inanılmaz bir şey bu, yüz binlerce kişinin yaşadığı bir yerde kamuda doğum yaptırılmıyor. Ne oluyor?  Vatandaşlar özel hastanelere gitsin diye uğraşıyorlar! Özel hastanelerin sahipleri çoğunlukla AK Parti’li. Bazı hastaneler de AK Parti İl Başkanı Şahin Talus’a ait. Maşallah kamu hastanelerinde hizmet verilmesin, küçültülsün, Derince %70 küçültülsün, Seka Devlet 2/3 oranında küçültülsün, Kocaeli Devlet’in içi boşaltılsın, Tıp Fakültesi gereken hizmeti veremesin, sıralar yoğun bir şekilde olsun, tüm Kocaeli’de sağlığı çökertin ardından sahibinin müteahhit olduğu şehir hastanesine yönlendirin. Şehir Hastanesi’nin sahibi müteahhit Sağlık Bakanlığı’ndan kiralamış, oraya hasta doldurmaya çalışıp oradan para kazanacaklar ki müteahhide sabit verdikleri parayı çıkartabilsinler! Böyle bir rezalet yaşanıyor Kocaeli’de. Halkın sağlığı hiçe sayılıyor. Dilovası’ndaki vatandaş koşturup Derince’de kalp krizi geçirdiğinde hizmet alabilecekken orada yatırılamıyor. Kalp krizi için, kanser tedavisi için, yanık meselesi için hizmet alamıyor taa Cephanelik bölgesindeki Şehir Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Biz birçok hastanın Derince’den şehir hastanesine giderken yolda hayatını kaybettiğini öğrendik. Kimisi hayatını kaybedeceğini anlayınca özel hastanelere koşturarak hayatını kurtarmış, ülkede böyle bir rezalet yaşanıyor, şehrimizde böyle bir rezalet yaşanıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil.” dedi.

Bu dereye ne oluyor?

Kocaeli’de çevre sorunlarının yoğun bir şekilde yaşandığını söyleyen Gergerlioğlu, “Bakın Kartepe’de bu derenin suları kirli akıyor. Kule deresine gittik, derede tetkiklerde bulunduk, Habaş’tan mı başka bir yerden mi nereden geldiği belli değil! Buraya kirli, kötü, şehrin içinde akarak, fuardan denize dökülüyor. Burada sık sık pis kokular yükseliyor, simsiyah sular akıyor, bu konuda gereken önlemler alınmalı, Kocaeli Valisi Çevre İl Müdürlüğü ne yapıyor bilmiyoruz ama biz konuyu yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu