Güncel

“Halkımızı bir gecede aydınlatan Harf Devrimi’nin 90. Yılı kutlu olsun”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan 5 yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Türk harflerinin kabulü ile gerçekleşen Harf Devrimi’nin 90. Yılında Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbaybir mesaj yayınladı

İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Osmanlıca’da kullanılan Arap abecesini öğrenme zorluğu ve okur yazarlığı olmayan halkın bu eksiklik sebebi ile her konuda bilgi suiistimaline açık olması harf devrimini zorunlu kılmıştır. Yapılan çalışma ile güzel Türkçemiz, Latin harflerindeki en uygun sesler ile birleştirilerek öğrenimi kolaylaştırılmış daha doğal bir yazım ve okunurluk elde edilmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin Baş Öğretmenliği’ni de üstlenerek bu kez yeni Türk harflerinin 1 Kasım 1928 yılında TBMM’de kabulünün ardından ülkemizin dört bir yanını dolaşmış ve halka kara tahta üzerine Türk harflerini yazarak, yeni Türk abecesini anlatmıştır.

Günümüzde ise Harf Devrimi ile ilgili çıkartılan ‘Bir gecede cahil kaldık’ gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını, bu söylemleri yayanların halkı sadece kişisel çıkarları için yanlış bilgi ile zehirlemek ve dilediğince yönlendirmek istediğini bilmekteyiz. Bir milletin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasındaki en büyük adımlardan biri bilgi ve eğitim eksikliğini giderebilmektir. Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla Türk harflerinin kesinlik ve yasallık kazanması, bu memleketin yükselme uğraşında başlı başına bir geçit olacaktır” şeklindeki sözleri Harf Devrimi’nin gerekliliğini en iyi şekilde anlatmaktadır. Halkımızı bir gecede aydınlatan Harf Devrimi’nin 90. yılını kutluyorum”

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu