Kültür

Haydi Artvin’e

KARBAFED ve Rumeli Türkleri, Artvin için geri sayıyor

Tüm dünyada ve ülkemizde kültürel kaynaşma adına yapılan coğrafi geziler artık çok yaygın. Özellikle hemşeri derneklerinin, üyelerini doğup büyüdükleri topraklarla buluşturdukları geziler çoktan kabul görmüş bir etkinlik olarak sürüyor. Kocaeli’de kurulduğu  günden bu yana aktif çalışmalara imza atan KARBAFED- Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteği ile bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirecekleri Artvin Gezisi’ne kendi üyelerinin yanında bir başka kültür ve dayanışma derneği ile ortaklaşa hazırladıkları kültürler arası köprü oluşturacak bir projeye imza attı. Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleriyle ortaklaşa gerçekleştirilen projede en temel amaç, Artvin’i farklı kültürlerle de buluşturmak, Artvin kökenliler ile Rumeli Türkleri’ni gezi platformu üzerinden tanıştırıp kültürleri kaynaştırmak.

KARBAFED Mikail Kalyoncu ve Recep Altıntip başkanlığındaki Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde organize edilen ve kültürler arası köprü kurmayı hedefleyen geziye bu yıl da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katkı sunuyor. 14 – 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek geziye Kocaeli’de yaşayan Artvin kökenliler ve yine Kocaeli’de yaşayan Rumeli Türkleri katılacak.

GERİYE SAYIM BAŞLADI

KARBAFED ve Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin proje için oluşturduğu komite, gezi ile ilgili son durum hakkında şu açıklamayı yaptı: “Hazırlıklarımız tamam. Yola çıkmak için geri sayımı başlattık. KARBAFED olarak bu yapılan 3’ncü gezi. Rumeli Türkleri de bu tür kültür turlarında çok tecrübeli bir dernektir. Gezimize ilgi çok yüksek. Yüzde 98 doluluk oranı sağlandı. Katılımcılarımıza güvenlikli ve dolu dolu geçecek bir Artvin gezisi sunacağımıza güvenimiz tam. Tek tük haber sitesinde hakkımızda yapılmak istenen asılsız haberler, imalar sadece ‘Meyve veren ağaç taşlanır’ atasözünün karşılığı. Başka bir şey değil. Herşey titizlikle kayıt altındadır. Profesyonel bir tur şirketi değiliz, biz amacı belli olan hemşeri dernekleriyiz. Kar amacı asla güdülmeden, orada katılımcılara sunulacak; ara yollar için minibüs-otobüs yolculukları, konaklamalar dahil edilerek masraf alınmaktadır. Bir anlamlı etkinliğe daha imza atacak olmaktan gururluyuz”

“ARTVİN’İ GÖRMEDEN CENNETİ TARİF EDEMEZSİNİZ”

“Artvin’i görmeden cenneti tarif edemezsiniz” sloganıyla tanıtımı yapılan kültür gezisinde;  Coğrafyasının ‘Haşinliği’ ile daha da güzelleşen doğası; sarp kayalıklarından yaylalarına, bereketli yağmurlarıyla devamlı yıkanan taşından yeşilinin bin bir tonuna: Muhteşem Artvin gezi katılımcılarına tanıtılacak.

Artvin’in önemli gezilecek yerlerinin özenle oluşturulduğu rotada; geziye katılacak vatandaşlar, 5 gün 5 gece boyunca; Murgul’un Delikli Kaya Şelalesi’nden, Arhavi’nin muazzam Mençuna Şelalasi’ne; Borçka’nın Karagölü’nden Şavşat Karagöl’e, Ardanuç’un Cehennem Deresi Kanyonu’na da götürülecek. Tarihinde 7.kez sular altında kalacağı için taşınacak olan Yusufeli’nin merkezi de dahil olmak üzere Artvin’in insan hayatından en az bir kez görülmeye değer güzellikleri rotaya eklenmiş durumda.

Artvin’de, 22 Metre Yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe de gezinin rotası içerisinde. KARBAFED; geziye katılacak vatandaşlara Hopa, Kemalpaşa Kafkasör’ün de güzergah dahilinde olduğu rotada;  Çay ekili yamaçlarını, yüksek sesle ama kalpten konuşan insanlarını, cağ kebabını, şahane pidesini, leziz kahvaltısını, tereyağını, peynirini, muhlamasını, horonunu tanıtmayı vaat ediyor.

DETAYLI GEZİ PROGRAMI

14 Ağustos Saat 14.30 Kocaeli’den çıkış

15 Ağustos Yusufeli ziyareti sonrası Artvin sahile varış tekne turu Minibüsler ile cam teras, Ata tepe ve Kafkasör yaylası Artvin merkez varış yemek (Konaklama)

16 Ağustos Sabah kahvaltısı sonrası Minibüsler ile Şavşat Karagöl Seyir tepesi ve Ardanuç cehennem kanyonu ziyareti sonrası konaklama yerine dönüş akşam yemeği (Konaklama)

17 Ağustos Sabah kahvaltısı sonrası Borçka ilçesinden Minibüsler ile Karagöl ziyareti isteğe bağlı zıplayın etkinliği sonrası konaklama yerine dönüş akşam yemeği (Konaklama)

18 Ağustos Sabah kahvaltısı sonrası Minibüsler ile Murgul delikli Kaya ve bakır fabrikası ziyareti dönüşü akşam yemeği ve (Konaklama)

19 Ağustos Sabah kahvaltısı sonrası Minibüsler ile Arhavi Mençuna şelalesi ve Batum ziyareti devamında Batum çıkışı ve Kocaeli’ye dönüş

20 Ağustos Kocaeli’ye varış

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu