Ekonomi

Hürriyet, TÜİK’e seslendi

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, asgari ücret komisyonuna tavsiye verecek olan TÜİK’ten ricada bulundu

2019 asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını yapacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) tavsiyesini alacak. CHP Milletvekili Hürriyet de TÜİK yetkililerine tavsiyede bulunarak, “Asgari ücret tavsiyesini 300 lira daha fazladan söyleyin de işçiler rahat nefes alsın” dedi.

“ASGARİ ÜCRET TÜİK TAVSİYESİNİN ALTINDA VERİLİYOR”

Mecliste konuşan TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “TÜİK’in, 1 işçinin asgari geçim tutarını Komisyonla paylaşacak. Ancak son beş yıldır saptanan asgari ücret TÜİK önerisinin aylık 350 lira altında kalıyor. Yani 2017’de TÜİK’in tavsiyesi 1.669 lirayken asgari ücret 1.404 lira tespit edilmişti, 2018’de tavsiye 1.894 lirayken asgari ücret 1.603 lira olmuştu” diye konuştu.

“300 LİRA FAZLA TAVSİYE EDİN”

Konuşmasına devam eden Milletvekili Hürriyet, “TÜİK yetkililerine sesleniyorum; Asgari ücret tavsiyesini 300 lira daha fazladan söyleyin. Zaten tavsiyenin altında belirleniyor.TÜİK’in tavsiyesi de bu anlamda, tam anlamıyla yerini bulmuş bulur. En azından asgari ücretliler biraz daha rahat nefes almış olur” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu