Güncel

Hürriyet’ten kadınlar için kanun teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet kadınlara doğum borçlanması hakkının tanınmasını sağlayacak kanun teklifini meclise sundu

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, doğum öncesinde sigorta girişi yapmış kadınlara ‘doğum borçlanması’ adı altında tanınan hakların, ayırım yapılmaksızın tüm kadınlar için uygulanmasını öngören kanun teklifini TBMM başkanlığına sundu. Teklifin yasalaşması durumunda gebelik öncesinde sigorta girişi bulunmayan kadınlar da, sosyal güvence türü ne olursa olsun doğum borçlanmasından faydalanacak, sosyal güvenceden yoksun kaldıkları süreyi borçlanarak kapatabilecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Milletvekili Hürriyet, “Kanuna göre doğumdan önce sigortalı olan kadınlar, doğum borçlanmasından yararlanıp 6 yıl erken emekli olabiliyorken, doğum sonrası iş hayatına atılıp sigortalı olan kadınların önceki doğumları için bu haktan yararlanamamaktadır. Aynı şekilde sigortalılık öncesinde askerlikte geçen sürelerini borçlanabilme hakkını sahiptir. İş hayatına başlamayan erkek sigortalılığı öncesindeki askerlik dönemini borçlanabilirken, kadın aynı şekildeki sigortalılığı öncesindeki doğumu için borçlanma hakkından faydalanamamaktadır” dedi.

Yaşanan fiili durumun Anayasa’daki eşitlik ilkesine de uymadığını önemle belirten CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Anneler, sosyal hayatında kimseye muhtaç olmadan yaşamak, hakkıyla emekli olabilmek için bu kanunun bir an önce çıkmasını beklemektedir.Sigortalı olsun olmasın, tüm kadınlara doğum borçlanması hakkının tanınmasını ve böylece kadının erkek karşısındaki eşitliğinin tam olarak sağlanması amaçlanmaktadır.Doğum borçlanması yoluyla ödeme yapacak kadınlar, kamu gelirlerinin artmasını sağlayacaktır “açıklamasında bulundu.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu