Güncel

İasos’ta yat limanına hayır

Antik İassos halkı ÇED toplantısında yat limanı istemediklerini söyledi

Muğla’ya bağlı Milas’ta NHA 1.derece doğal ve arkeolojik sit kapsamında olan Antik İassos kenti alanı sınırlarında yat çekek yeri yapmak isteniyor. Birinci derece arkeolojik sit kapsamında olan antik İassos kenti sınırlarındaki alana yapılması istenen yapmak amaçlı ÇED toplantısı yapıldı. Çevre Bakanlığı ve Muğla İl Çevre Müdürlüğü’nce oluşturulan ÇED (Çevre Etkileri Değerlendirme) toplantısında olumsuz görüş çıktı. Halkın tepkisi üzerine ÇED görevlileri, halkın görüşünün olumsuz olduğu raporunu tutarak sahadan ayrıldı. İassos Mahalle Meclisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Scobie, Birol Bursalı isimli iş insanı tarafından Güllük Körfezi Kıyıkışlacık koylarından birisinde yapılacak Yat Limanı ve çekek yeri projesinin halkı bilgilendirme toplantısına katılarak tepkisini dile getirdi.

İasos’ta yat limanına hayır

Scobie, Güllük Körfezi’nde kirlilik yaratacağı gerekçesiyle, bilgilendirme toplantısında projeye karşı görüş bildirdiklerini belirtti.  Scobie’nin projeyle ilgili açıklaması şöyle: “İassos Tatil Sitesi’nin batı yönündeki cennet koya yapılmak istenen, Birol Bursalı’ya ait İassos Yat Limanı ve Çekek Yeri Projesinin alkın bilgilendirilmesi toplantısına Kıyıkışlacık merkezde pazar yerinde katıldık. Sıcağa rağmen toplantıya katılan duyarlı vatandaşlarımıza binlerce teşekkürü borç biliriz. Hep beraber tüm coğrafyanın ve burada yaşayan insanların, canlıların yaşam alanlarını savunduk. Bu proje bölgemizde bulunan, kapasite altı çalışan ve satışta olan 2 yat limanına rakip bir liman değil, çekek yeri maksatlı, her türlü tamir bakım onarımın cennet gibi koyda yapılacağı bir sanayi faaliyeti olması planlanıyor. Proje gerçekleşirse 7/24 jeneratör, vinç, insan sesi, araç trafiği, zincirlerin yaratacağı şiddetli gürültüye birinci derecede İassos Tatil Sitesi sakinleri maruz kalacak, denize karışan zehirli maddelerden ve tozumadan da şiddetle etkilenecekler. Denizdeki akıntının etkisiyle kirlilikten Su Villaları, Hermias, Panorama, Egeturkent, Yeşikyaka, Tepeköy’ün yanında tüm Güllük Körfezi de nasibini alacaktır.

İasos’ta yat limanına hayır

Bakanlık yetkililerine özellikle çekek yerine kesinlikle karşı olduğumuzu, kıyıların halka ait olduğunu ve doğamızı tehdit eden kirliliğe neden olacak projeleri istemediğimizi, karşı olduğumuzu, akıntının az olduğu sığ iç denizimizde Çekek yerinin ekolojik katliam yaratacağını anlattık. Toplantıda söz alan çoğu kişinin (Hepsi değil, bazıları) söyledikleri yazılı kayıtlara geçti. Diğer taraftan toplantıya katılan herkes yoklama kağıdına isimlerinin yanına Bu projeye karşıyız yazdılar. Toplu halde limana hayır diyerek el kaldırmamız da bakanlık video kayıtlarına geçti. Umarız bu projeden vazgeçerler. Yoksa sonuna kadar mücadele edecek yaşam alanlarımızı savunacak, huzur ve sükunumuzu bozacak projelere izin vermeyeceğiz. İassos cennet kalsın”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu