ÇevreGüncelManşetSağlıkYaşam

İklim krizi Türkiye’de rekor sıcaklıkları beş kat daha olası hale getiriyor

Climate Central’ın yayımladığı yeni analiz, insan kaynaklı iklim krizinin Avrupa’nın büyük bölümünde rekor kıran sıcaklık tahminini beş kat daha olası hale getirdiğini gösteriyor.

İklim krizinin belirli bir sıcaklık olasılığını nasıl artırdığını tahmin etmek için hakemli metodoloji kullanan İklim Krizi Endeksi (Climate Shift Index, CSI) analizlerinde bu hafta beş günlük (21-25 Ağustos) süre için yapılan tahminler, Avrupa’nın büyük bir kısmının alışılmadık sıcaklarla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

Verilere göre İspanya, Güney Fransa, İsviçre, İtalya, Slovenya, Avusturya, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Kosova ve Türkiye’nin çoğunluğunda bu beş gün boyunca istisnai bir iklim olayı yaşanacak. Sıcaklardan Türkiye’de en fazla batı yarısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi etkilenecek.

Tahmin edilen sıcaklıklar

Tahminlere göre, maksimum günlük sıcaklıkların Avrupa anakarasında uzun vadeli ortalamanın üzerinde olması ve en yüksek sıcaklık anomalilerinin Fransa ve kuzey İspanya’da görülmesi bekleniyor. Bu bölgelerde sıcaklıklar üç gün boyunca normalden 10°C, Avrupa’nın diğer bölgelerinde ise normalden 5°’den fazla olacak.

Avrupa’nın 369 büyük kentinde 22 Ağustos’tan itibaren ise üç gün boyunca hava sıcaklığının normalin 10°C üzerinde seyredecek.

Potansiyel etkiler

Öte yandan, Avrupa anakarasının neredeyse tamamının, olay süresince 2 ile 4 arasında değişen CSI değerleri ile belirli bir düzeyde atfedilebilir sıcaklıklar yaşaması bekleniyor. Bu değerler, iklim krizinin bu bölgelerde sıcaklıkları en az 2-4 kat daha olası hale getirmesinin beklendiğini gösteriyor.

  • Rekor sıcaklar, Avrupa’da ağustos seyahat sezonunun en yoğun olduğu döneme denk geliyor. Açık alanlardaki ve plajlardaki turistler alışılmadık derecede sıcak koşullara maruz kalacak. Daha serin yerlerden gelen insanların daha savunmasız kalması muhtemel.
  • Riskli sıcaklığa maruz kalmak, sıcak bitkinliği ve hayatı tehdit eden bir durum olan sıcak çarpması da dahil olmak üzere sıcağa bağlı hastalıkları tetikleyebilir. Tarım işçileri ve dışarıda çalışan diğer kişiler, sıcağa daha fazla maruz kalacak.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu