Yaşam

İkonik sarı bot 45 yaşında

1973 yılında hayatımıza giren Timberland sarı botlara ilk ilhamı veren ne trendler ne de podyumlardı. İkonik botun ilham kaynağı formu, işlevi ve derin işçiliğiydi

Timberland’in piyasaya sunduğu ilk su geçirmez bot, işçilik, dayanıklılık ve sunduğu koruma açısından sektörde yeni bir standart belirledi. Bu sene ise Timberland, ikonik sarı botlarının 45. doğum gününü kutluyor. 45’nci yıl şerefine piyasaya sunulan özel koleksiyon sarı ve safir renkli bağcıklar, özel etiket ve kabartmalı 45. yıl logosuyla ayrışıyor.

Timberland sarı botlar ilk kez piyasaya çıktığında muhtemelen kimsebir klasik olacağını hayal etmiyordu. Geçen 45 yılın ardından sırçalı nubuk deri, tırtıklı kalın kauçuk tabanlar ve önceden benzeri görülmemiş bir işçiliği bir araya getiren sarı “Oduncu” bot bir klasik olmanın yanı sıra ikonik olarak da anılmaya başlandı.

Bu sene Timberland, ikonik sarı botlarının doğum günü şerefine özel koleksiyon botları piyasaya sundu. Sarı ve safir renkli bağcıklar, özel etiket ve kabartmalı 45. yıl logosuylabu koleksiyon markanın hayranlarını selamlıyor.

Sidney Swartz’ın  “Timberlander’’,  yani ormanların adamı adını verdiği bu tasarımın çıkış noktası zorlu kış mevsiminde su geçirmeyecek bir bota sahip olma arzusuydu. Swartz, Timberland markası altında ilk su geçirmez botu ürettiğinde ise işçilik, dayanıklılık ve koruma açısından yeni bir standart belirlemiş oldu.

Timberland sarı bot çığır açarak, stil öncüleri arasında hızla beğeni topladı.Bunla da yetinmedi hip-hop müzik camiası tarafından hemen benimsendi.Gelinen noktada ise dünyadaki en ikonik ayakkabılardan biri olarak anılmaya başladı.

Hip-hop dünyası için Timberland sarı botlar “Güç” ve “Stil” sembolüydü

Sarı botun “Sokak stili” imajı zamanla bir “Moda deyimi” ne dönüştü. 1980’lere gelindiğinde Milano’nun popüler alt kültür simgesi ‘‘Paninaro’’ gençleri bu botu ‘‘Amerikan cazibesi” olarak hızla benimsedi.

1990’larda New York’un hip-hop yıldızları bu akımı takip etti ve sarı botları toplumdakiyerleşik normlara bir isyan yoluve bireyselliklerinin bir simgesi olarak giydiler. Timberland sarı botlar onlar için “Güç” ve “Stil” sembolüydü.

ÜNLÜLERİN TERCİHİ: TİMBERLAND SARI BOT

O zamandan beri Timberland, Opening Ceremony ve Supreme gibi tanınmış markalarla sınırlı sayıda üretilen koleksiyonlar için işbirlikleri yaptı. Pharrel Williams, Jennifer Lopez, Cara Delevingne, Ed Sheeran ve Justin Timberlake gibi ünlüler “Sarı botu” en çok etkilendikleri biçimsel hareket olarak gördüklerini ifade etti ve giydi. Marka basketbol yıldızı Shaquille O’Neal için klasik sarı bot modelinin 57 numarasını özel olarak üretti. Tüm zamanların en çok sevilen  ünlü TV showlarından Seinfeld’de George Costanza karakteri Timberland botları giydi.

IRKÇILIĞIN KARŞISINDA

1992 yılında Timberland, ırkçılığa karşı farkındalık yaratmayı amaçlayan “Give Racism The Boot” kampanyasını başlattı. Çeşitliliğe ve eşitliğe destek vererektüm dünyada zulüm ve baskının karşısında yer aldı.

AVRUPA, ABD VE ASYA’DA EN ÇOK “O” SATTI

20 yılına gelindiğinde, 1993 yılında su geçirmez, klasik sarı bot, Avrupa, ABD ve Asya’da en çok satan tarz olmuştu.

Kasım ayında bu yana mağazalarda yerini alan Timberland 45. yıl ve klasik bot koleksiyonun satış fiyatı sarı ve tarçın nubuk için 1.099 TL.  ve deri modeller için ise1.199 TL. olarak belirlendi.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu