Eğitim

İlk yardımı öğrendiler

Gölcük Belediyesi, çalışanlarına yönelik eğitim programları, ilk yardım eğitimi ile devam etti

Gölcük Belediyesi personeline, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleyen 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında 16 saat ilk yardım eğitimi ve daha önce eğitimde başarılı olanlara güncelleme eğitimi verildi.

Gölcük Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen iki günlük eğitim iki grup halinde gerçekleşti. İlk grup daha önce ilk yardım eğitimi alan personele güncelleme eğitimi olarak gerçekleştirildi. İkinci grup ise 16 saatlik ilk yardım eğitimini tamamlayarak sertifikalarını aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş HSQE Sağlık Temel İlk Yardım Eğitmeni Hilmiye Bişiren ve Kadriye Odabaş tarafından verilen eğitim kapsamında personele genel ilk yardım bilgileri, kalp masajı, suni teneffüs, solunum yolu tıkanıklığı, göğüs ağrısı, kanamalar, şeker koması, kırık, çıkık, burkulmalar, zehirlenmeler, hayvan ısırıkları, hasta ve yaralı taşıma gibi konularda yapılması ve yapılmaması gerekenler anlatıldı. Eğitim boyunca pratik bilgilerin yanı sıra cansız mankenler üzerinde uygulamaların da yaptırılması personelin derse etkin katılımını sağladı.

İlk yardımı öğrendiler

İlk yardım bilgisine sahip olmanın hiç olmadık bir zamanda hayati önem taşıyabileceğine işaret eden Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, bu düşünceyle belediye personelini iki gün süren ilk yardım eğitim programıyla sertifikalandırmak istediklerini söyledi. Başkan Ellibeş, “Maalesef birçok insan ilk yardım konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bazen bilinçsizce yapılan bir müdahale telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilir. İlk yardım yerinde ve zamanında yapılırsa hayat kurtarır. Verilen bu kursla, çalışanlarımız ilk yardım konusunda bilgi sahibi oldu” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu