Güncel

“İnönü tarihimizde silinmez yerini almıştır“

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, Kurtuluş Savaşının kahraman komutanı, Cumhuriyetimizin 2’inci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 45’inci ölüm yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı

“Kurtuluş Savaşının kahraman komutanı, Cumhuriyetimizin 2’inci Cumhurbaşkanı, Lozan’ın mimarı, partimizin 2’inci Genel Başkanı İsmet İnönü’yü ölümünün 45’inci yıl dönümünde rahmetle ve saygıyla anıyorum” diyen CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, “İnönü, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nda yalnız düşmanı değil milletimizin makûs talihini de yenerek tarihimizdeki silinmez yerini almıştır “dedi.

Andız, “Hem Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli roller üstlenmiş hem partimizin onursal genel başkanı olarak uzun süre genel başkanlığımızı yapmış olan İsmet İnönü’nün ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Maalesef onların ortaya koyduğu hedeflere henüz ulaşmış değiliz. Onun için yolumuz uzun, mücadelemiz yoğun. Bu yoğun mücadeleyle, bu uzun yolda yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İnönü’nün, Cumhuriyetimizin  ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ karakterinin kökleşmesine katkısı emsalsizdir” diyerek sözlerine devam eden Andız, “Tüm hayatını milletimize vakfeden İsmet İnönü, vatanın kurtuluşunda emsalsiz kahramanlıklar sergilemiş, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nda yalnız düşmanı değil milletimizin makûs talihini de yenerek tarihimizdeki silinmez yerini almıştır” diye konuştu.

“İnönü’nün ‘Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur’ sözünü yineleyen Andız, “Bugün onun düşüncelerini çok daha iyi anlıyor, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında, laik ve demokratik, çağdaş Cumhuriyetin kurulmasında unutulmayacak izleri bulunan, seçkin devlet ve siyaset adamlığını ve tertemiz hayatını büyük bir özlemle anıyor, O’nun şahsında başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu