Güncel

İptal kararı çıktı

İGSAŞ ÇED olumlu kararı iptal edildi

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı konuyla ilgili açıklama yaptı. Fidancı açıklamasında; İGSAŞ Kompoze Gübre Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesiyle 220 bin ton/yıl olan üretim miktarının 470 bin ton/yıl üretim kapasitesine çıkartmak üzere ÇED OLUMLU kararı almış, derneğimiz kararın iptali için idari dava açmıştı. Projenin ÇED OLUMLU KARARI, mahkemece İPTAL edilmiştir.

Yerel Mahkeme, her türlü çevre ve sağlık sorunuyla boğuşan şehrimiz için emsal olacak, gerçek hayatla uyuşan bir karar almıştır. Kararda, Soğutma kuleleri için mevcutta günde 500 bin m3’ e yakın İzmit Körfezi’nden deniz suyu çekildiği, ardından deşarj edildiği bu durumla birlikte üretim sırası ve sonrasındaki emisyonların hava kirliliğine etkisi, olası Marmara Depremi riskiyle birlikte kümülatif bir değerlendirme yapılmadığına vurgu yapılmıştır. Çevre mücadelesi için önemli bir kazanım olduğu gibi benzer mücadelelere girişmek isteyenler için cesaret verici bir karardır. Kocaeli, Marmara Denizi, İzmit Körfezi sahipsiz değildir, açtığımız çevre davalarıyla gelecek nesillerimizi, şehrimizi, ilçemizi savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz.

Temiz bir çevrede yaşamak ve onu korumak Anayasal olarak hem bizlerin hem de bizi yöneten görevidir. Biz vatandaşlar olarak bu davayı açıp iptal kararını alınmasını sağladık, üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Şimdi görev, mahkeme kararını uygulamak üzere tüm atanmış ve seçilmiş yöneticilerimize düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu