Siyaset

İşçiler yaşadıkları kentlerde temsil edilmiyor

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arzu Erkan, Gebze, Darıca ve Çayırova'da emekçilerle buluştu.

EMEP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arzu Erkan, Gebze, Darıca ve Çayırova’da ziyaretlerde bulundu. Fabrika önlerinde işçilerle sohbet eden Erkan, mahallelerde emekçilerin evine konuk oldu. İşçi ve kamu emekçileri sendikalarını da ziyaret eden Erkan, yerel yönetim anlayışlarını anlattı.
Gebze’de bir ev toplantısında buluşan Erkan, yerel yönetim anlayışlarından bahsetti. Kocaeli’nin emek kenti olduğunu vurgulayan Erkan, “Hepimiz emekçiyiz. Bu kenti var eden bizleriz ama bizim fikirlerimiz alınmıyor. Biz kenti Halk Meclisi ile yöneteceğiz. Halkın her kesimi bu meclislere katılacak, fikirlerini sunacak” dedi. Deprem gerçeği nden bahseden Erkan, “Deprem gerçeği hala en yakınımızda. 6 Şubat depreminin üzerinden 1 yıl geçti. Marmara depreminin gerçeği ile karşı karşıyayız, önlem alınmıyor. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kent genelinde farklı kat yüksekliklerine sahip toplam 315 bin civarında bina olduğunu söylüyor. Bu binaların yarısından fazlası 1999 depremi öncesinde yapılmış. Yani bu kentteki binaların yarısından fazlası deprem görmüş! Büyükakın 99 öncesi yapılan binaların tamamının taramasının yapıldığını söylüyor. ‘1999 öncesi yapılan tüm binaların, toplamda ise 200 bin binanın taraması yapıldı’ ifadesinden ne anlamamız gerekiyor? Burada bitirilen nedir? Binaların envanteri mi, deprem dayanım testleri mi? Yani tüm binalardan karot numunesi alınarak, deprem performans analizleri ve zemin etütleri yapıldı mı?” sorularını sordu.
İşçiler yaşadıkları kentlerde temsil edilmiyor
“SİZ GELDİNİZ, YANIMIZDA DURDUNUZ”
“Bunların tamamı birer mücadele konusu” diyen Erkan, “Biz alın teri ve emeğiyle geçinenlerin de ‘Bu kentte yaşıyoruz ve sizin bu politikalarınıza karşı çıkıyoruz’ diyebilmeliyiz. Sizin verdiğiniz her oyla mücadelemiz büyüyecek. Bu mücadeleyi hep birlikte yürütelim. Aldığımız her oyun arkasında duracağız, emekçilerin taleplerini her yerde dile getireceğiz” dedi. Erkan’ın evlerine misafir oldukları Mitsuba direnişçisi bir işçi ise, “Biz o gün eylem yaptık, direnişe geçtik devletimiz bile bize terörist muamelesi yaptı. Sağolun siz geldiniz, yanımızda durdunuz” diye konuştu.
“EMEKTEN YANA YEREL YÖNETİMLER GEREKİYOR”
Birleşik Metal-İş Gebze 1 ve 2 No’lu Şubeleri ziyaret eden Erkan, “Biz bir tartışma açmaya çalışıyoruz. Bizim alacağımız her oyun başka türlü bir anlamı var” dedi. Emekçilerin sorunlarının gün geçtikçe arttığını belirten Erkan, “Yerel yönetimler işçiler ve emekçiler için daha fazla uğraş içerisinde olabilir. İşçi sendikaları neden belediyelerin kent konseylerinde değil? İşçiler yaşadıkları bu kentlerde temsil edilmiyor” dedi. Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube ziyaretinde konuşan Şube Başkanı Selçuk Çifci, “Direniş alanlarında ilk günler sizler için ‘Bunların burada ne işi var’ denir. Onlara ‘Peki, senin oy verdiğin partinin temsilcisi neden burada yok?’ dediğimizde bir düşünüyorlar, ‘Haklısınız’ diyorlar. Dolayısıyla bizim tercihimiz emekten yana tavır alabilecek yerel yönetimlerdir” dedi. Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube ziyaretinde konuşan Şube Başkanı Necmettin Aydın ise, “Başarılar diliyoruz. Emekten yana anlayışların artmasını umuyoruz” diye konuştu.
İşçiler yaşadıkları kentlerde temsil edilmiyor
“EMEKÇİLERİN YÖNETİME KATILMASI GEREKİYOR”
Eğitim Sen Kocaeli 2 No’lu Şubeyi de ziyaret eden Erkan, “Bizim belediyecilik anlayışımız mevcut belediyecilik anlayışından farklı” dedi. Yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiğini anlatan Erkan, “Biz emek kentini emekçiler yönetsin diyoruz. Yerel yönetimlerin karar ve uygulama mekanizmalarında emekçilerin yeri ne yazık ki yok. Biz buna itiraz ediyoruz. İşçi ve kamu emekçileri sendikalarından, emek ve demokrasi güçlerinden, odalardan, kadın, genç ve engelli bireylerden oluşan bir Halk Meclisi ile belediyeyi yöneteceğiz. Halkın seçtiği yerel yöneticileri geri çağırma hakkı olacak. Yerel yöneticilerin o bölgede çalışan kıdemli bir işçi ya da kamu emekçisinin maaşından yüksek maaş almaması gerekiyor. Gebze bölgesini önemsiyoruz. Emekçilerin, işçilerin yönetime katılması gerekiyor, bu yüzden yola çıktık” dedi.
Ayrıca Erkan Gebze’de bir toplantıda işçilerle buluştu. Çeşitli fabrikalardan işçilerin yan yana geldiği toplantıda, yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiği tartışıldı. Darıca’da Sarkuysan ve Kroman fabrikalarının önlerinde işçilerle mesai değişimlerinde görüşen Erkan, yerel yönetim anlayışlarını işçilerle paylaştı. Çayırova’da Portakal Plastik işçilerini de ziyaret eden Erkan, işçilerin hakları için sürdürdüğü mücadeleye destek verdi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu