EkonomiGüncelSiyasetYaşam

“İşçilerin haklı mücadelesini destekliyoruz”

EMEK PARTİSİ’NDEN PULVER İŞÇİLERİNE DESTEK: 
“İşçilerin haklı mücadelesini destekliyoruz”
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, yayınladığı bir video ile Pulver Kimya işçilerinin mücadelesini desteklediklerini vurguladı.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Pulver Kimya işçilerinin günlerdir patronun düşük ücret dayatmasına karşı üyesi oldukları Petrol-İş Gebze Şubesi ile birlikte direndiğini belirten Erkan, “Pulver Kimya işçilerini 161 gün süren direnişlerinden hatırlıyoruz. Pulver Kimya işçileri Petrol-İş Sendikasına üye olmuş, sendikalaşmaya öncülük eden 3 işçi işten atılmış, işçiler fabrika önünde 161 gün direnmişlerdi. Sadece atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi değil aynı zamanda içeride çalışan işçiler de işverenin yetki itirazını geri çekmesi için günlerce eylem yaptı. Çünkü işçiler 6356 sayılı sendikalar kanununun anti demokratik ve işvereni koruyan içeriğine itiraz ediyorlardı. Bugün geldiğimiz noktada sendikaları Petrol-İş’le işveren arasında sürdürülen görüşmeler tıkanmış durumda” dedi.

Pulver Kimya işçilerinin insanca yaşayacak ücret için mücadele ettiğini vurgulayan Erkan, “İşçiler maalesef şu anda 8500 TL olan net asgari ücretin gerisinde ücret alıyor. Türk-İş’in mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre açlık sınırı 10.365 TL’yi, yoksulluk sınırı ise çoktan 33.000 TL’yi aşmış durumda. Peki Pulver Kimya işçisi ne alıyor? Tam da bu nedenle işçiler sendikaları ile birlikte insanca yaşayacak bir ücret için mücadele ediyorlar. Emek Partisi olarak insanca yaşayacak bir ücret talep eden ve bunun için mücadele eden, sendika hakkına sahip çıkan, toplu sözleşme hakkına sahip çıkan Pulver Kimya işçilerinin yanındayız. İşçilerin haklı mücadelesini destekliyor ve onların kazanımı için parti olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

PULVER İŞÇİLERİ: VERMEZSEN HAKKIMI GİDERİZ GREVE
Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlendiği Pulver Kimya’da işçiler anlaşma sağlanamayan toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde eylemlerine devam ediyor. Patronun düşük zam teklifine tepki gösteren Pulver işçileri, vardiya giriş çıkışlarında alkış ve sloganlarla eylemlerine devam ediyor. Toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sürdüğü Pulver Kimya’da işçilerin patronun düşük zam teklifine tepki gösterdi. Vardiya giriş çıkışlarında “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Patronlar sarayda işçiler meydanda” ve “Vermezsen hakkımı gideriz greve” sloganları atan işçiler, alkışlarla yönetime tepki gösterdi. Petrol-İş Sendikası ve Pulver Kimya yönetimi arasında devam eden TİS görüşmelerinde insanca yaşayacak bir ücret isteyen işçiler mücadele etmekte kararlı olduğunu da vurguladı.

NE OLMUŞTU?
Pulver Kimya’da sendikalaştıkları için işten atılan Petrol-İş üyesi 3 işçinin kapı önünde başlattığı direniş 161. gününde kazanımla sonuçlanmıştı. Pulver Kimya’da sendikalaşma mücadelesi veren işçiler kazanmış, işten atılan 3 işçinin iş başı yapacağı fabrikada patron yetki itirazlarını geri çekmiş ve sendikanın sunduğu taslak üzerinden müzakereler başlamıştı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu