Yaşam

İzmit Belediyesi, 1 Mart Üsküdar Vapuru Faciasında yaşamını yitirenleri andı.

Hürriyet: 66 yıl geçse de acımız hala taze
1 Mart 1958 tarihinde fırtınaya yakalanarak içindeki yüzlerce yolcuyla birlikte batan 72  Üsküdar Vapuru faciasının 66’ıncı yıl dönümü anma programında konuşan Başkan Hürriyet, “O gün kaybettiğimiz her bir kişi, hayalleri, umutları ve yaşam sevinçleriyle bu şehrin bir parçasıydı. Geçen 66 yıla rağmen acımız hala taze” dedi
66 yıl önce İzmit Vapur İskelesinden hareket ettikten kısa süre sonra aniden fırtınaya yakalanarak batan 72 No’lu Üsküdar Vapurunda bulunan çoğunluğu Sanat Okulu ve İzmit Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu 392 kişi hayatını kaybetti. İzmit Belediyesi de her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mart 1958 tarihindeki Türkiye’nin en büyük sivil deniz kazasında hayatını kaybedenler için anma programı düzenledi.
DENİZE KARANFİL BIRAKILDI
İzmit Belediyesi, İZLİDER (İzmit Lisesi Mezunları Derneği) ve İZSANDER (İzmit Sanat Okulu Mezunları Derneği) ortaklığında düzenlenen anma töreni İzmit Vapur İskelesinde gerçekleştirildi. Törenin ardından denize karanfil ve çelenk bırakıldı.
GENİŞ KATILIM
Programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan, Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Abdurrahman Yılmaz, CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Atasoy Bilgin, DEVA Partisi İzmit Belediye Başkan Adayı Ercan Aktan, 29 Ekim Kadınları Dernek Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, STK’ların temsilcileri, belediye meclis üyeleri, belediye meclis üyesi adayları, muhtarlar, öğrenciler ve çok sayıda İzmitli vatandaş katıldı.
“FARKINDALIĞI DİRİ TUTMALIYIZ”
Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Bugün, Cumhuriyet tarihimizin en derin acılarından birini, Üsküdar Vapuru faciasını bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin unutmamak, unutturmamak  ve aynı ihmallerin başka alanlarda da yaşanmaması için bu farkındalığı her zaman diri tutmak, kaybettiğimiz canlara vefa duymak ve onların acısını hissettiğimizin bir göstergesi olsun istiyoruz.
“KENT O ACI GÜNÜ UNUTMUYOR”
Yıllarda geçse Türkiye’nin her bir alanında ihmalden kaynaklı olarak vatandaşlarımızı kaybediyoruz. 66 yıl önce, bu kıyılardan ayrılan ve fırtınanın acımasız kollarına teslim olan Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybeden canlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz. Yıllarda geçse o kötü günü bütün kent unutmuyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu