Eğitim

İzmit Belediyesi ve İnner Wheel Türkiye’den örnek proje

Çınar Akademi ile Afet bölgesindeki gençlere eğitimde fırsat eşitliği 

İzmit Belediyesi ve İnner Wheel Türkiye Derneği arasında afet bölgesindeki YKS ve LGS’ye hazırlanan gençlerin eğitimleri için protokol imzalandı. Eğitimleri, Türkiye Akademi çatısı altında hizmet veren Çınar Akademi eğitmenleri verecek. İzmit Belediyesi ve İnner Wheel Türkiye Derneği arasında afet bölgesindeki YKS ve LGS’ye hazırlanan gençlerin eğitimleri için protokol yapıldı. Yapılan protokol kapsamında Adıyaman ve Kahramanmaraş’a eğitim konteynerleri yerleştirilecek. Konteynerler ve konteynerlerde kullanılacak tüm malzemeler İnner Wheel Türkiye tarafından karşılanırken dersler İzmit Belediyesi Çınar Akademi eğitmenleri tarafından verilecek. Eğitimler Türkiye Akademi modeliyle gerçekleştirilecek.
İzmit Belediyesi ve İnner Wheel Türkiye’den örnek proje
TARAFLAR KATILDI
Protokol imza törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İnner Wheel Türkiye adına toplantıya katılan 242. Bölge Başkanı İlay Yılmazlar, İnner Wheel Türkiye 242. Bölge Burçak Bilgisu Türk, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç, İzmit Belediyesi Çınar Akademi Sorumlusu Burcu Dursun katıldı.
“TÜRKİYE AKADEMİ MODELİ”
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Bugün güzel bir protokole imza atıyoruz. Özellikle eğitimde fırsat eşitliğini önemsiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz. İstedik ki bu çalışmalar özellikle deprem bölgesindeki çocuklarımıza ve kadınlarımıza faydalı olsun. Daha önce tüm İzmitlilerin bildiği gibi Çınar Akademi’yi hayata geçirmiştik. Özellikle Sarıyer Akademiyle iş birliği yaparak Sarıyer Akademi modelini Çınar Akademi modeli olarak İzmit’te uygulamaya başlamıştık.
“CİDDİ BİR DERSHANE OLUŞTURMUŞTUK”
Burada gençlerimizi lise ve üniversite sınavına hazırlamak üzere ciddi bir dershane oluşturmuştuk. Şimdi Bu Çınar Akademi Sarıyer Akademi ile birleşerek Türkiye Akademi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde CHP önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından da TBMM’de yapılan bir basın toplantısında Türkiye Akademi duyurulmuştu.
İzmit Belediyesi ve İnner Wheel Türkiye’den örnek proje
“GÜZEL BİR PROTOKOLE İMZA ATIYORUZ”
Türkiye Akademi olarak hem kendi kurduğumuz çadırkentlerde hem diğer çadırkentlerde bulunan öğrencilerimize destek vermek üzere gerek yüz yüze gerek online eğitimler yapılacak. O bölgedeki çocuklarımıza el uzatmak istedik. Bu çerçevede yollarımız inner wheel Türkiye ile kesişti. Onlarla güzel bir protokole imza atıyoruz.
“DEPREMDEN ETKİLENEN GENÇLER FAYDALANACAK”
İzmit Belediyesine ait Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta bulunan çadırkentlerdeki yaşam alanlarına adının Türkiye Akademi olacağı lise ve üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilere eğitim desteklerinin sağlanacağı dersliklerin bağışı ve tefrişi bağlamında bize destek verecekler. Beraberce orada bir eğitim modeli uygulayacağız. Özellikle depremden yara alan ve sıkıntı yaşayan sınavlara hazırlanan çocuklarımıza, gençlerimize orada Türkiye Akademi modeliyle eğitim desteği vermiş olacağız.
“ÇOK KAPSAMLI DÜŞÜNÜYORUZ”
Kurduğumuz çadırkent yaşam alanlarında sadece barınma ihtiyacını karşılamıyoruz, o alanlarda psikososyal destekler, kültürel destekler de veriyoruz. Aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliğini de sağlamak adına eğitim destekleri sunuyoruz. Çok kapsamlı düşünmeye çalışıyoruz. Sadece ‘çadırı kurduk, hadi gel yaşa’ demiyoruz. Her türlü ihtiyacı karşılamak adına destekçilerimizin de katkılarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
BAŞKAN HÜRRİYET TEŞEKKÜR ETTİ
İnner Wheel Türkiye adına toplantıya katılan 242. Bölge Başkanı İlay Yılmazlar ve İnner Wheel Türkiye 244. Bölge temsilcisi Burçak Bilgisu Türk’e katkılarından dolayı depremzede yurttaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Biz ilk günden beri ekip arkadaşlarımızla birlikte bölgedeyiz. Var gücümüzle, yeme – içme ihtiyacından, barınma ihtiyacına kadar günlük kullanım malzemeleri ihtiyacından eğitim ihtiyacına kadar elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Dayanışma güçlendirir. Bu dayanışma hem kadınlarımızın, hem çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi anlamında çok kıymetli olacak.”
DERNEĞİ TANITTI
İnner Wheel Türkiye adına toplantıya katılan 242. Bölge Başkanı İlay Yılmazlar ise konuşmasında, “İzmit Belediyesinin böyle akademi çalışmalarıyla kadının kadına desteğiyle harikalar yaratacağımıza inanıyoruz. İnner Wheel uluslararası bir dernektir. Tüm dünyada 104 ülkede var olan en büyük kadın derneğidir. Türkiye’de de iki bölgemize var. 242’nci bölge ve 244’üncü bölge.
“KONTEYNERLER TEMİN EDİLECEK”
242’nci bölge başkanı olarak bu protokole imza atmaktan ve bu projeye destek vermekten çok onur ve gurur duyuyorum. O bölgede gerçekten eğitimde fırsat eşitliğine imkan sağlayacak bir proje. Bunun için 2 Adıyaman, 2 de Kahramanmaraş’a konteyner temin edeceğiz. Konteynerlerin içinde televizyon, yazı tahtası, bilgisayarlar, masalar, yazıcılar ve içindeki tüm tefrişatı sağlayacağız.
“MUTLULUK DUYUYORUZ”
Uluslararası İnner Wheel kız kardeşlerimiz bize destek gönderdiler. Bunu da eğitimde kullanmak şartıyla gönderdiler. ‘O bölgelerde gençlere ve çocuklara eğitim imkanı sağlamanızı istiyoruz’ dediler. Bu buluşma çok güzel bir buluşma oldu. Bundan sonra 1 sene boyunca bu projenin takipçisi olacağız. Elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Sizlerle birlikte böyle bir projeye imza attığımız için büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.
“ETÜT DERSLERİ VERİLECEK”
Programda konuşan Çınar Akademi sorumlusu Burcu Dursun ise , “Türkiye Akademi çatısı altında Çınar Akademi öğretmenleri ve idarecileri olarak gönüllü bir şekilde Kahramanmaraş ve Adıyaman’da eğitim konteynerlerinde eğitim vermeye gidiyoruz. Burada öğrencilerimize etüt dersleri ve normal yüz yüze dersler vereceğiz.
“SİSTEM SÜRECEK”
Aynı zamanda Türkiye Akademi olarak online dersler de vereceğiz. YKS ve LGS’ye hazırlık kursu düzenleyeceğiz. Öğretmenlerimiz 2 gün Adıyaman’da 2 gün Kahramanmaraş’ta olacak. Bizden sonraki kalan 2 günde de orada kalan etüt sistemi sürecek, online dersler devam edecek” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu