Sanat

Jüri, seçmekte zorlandı

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi gençlerinin yayın hayatına kazandırdığı Kültür, Sanat ve Edebiyat dergisi DEMLİK Doğu Türkistan Davası hakkında panel ve şiir yarışması düzenledi

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nde düzenlenen panelin ardından “Kadim Kardeşe Şiir Yarışması”nın sonuçları ilan edildi.

Türkiye’nin dört bir yanından katılımın olduğu ve özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini şiirlerin değerlendirilmesini BAYŞAD Başkanı Osman Saraç ve BAYŞAD üyesi şairler yaptı.

Yüzü aşkın şiirin ulaştığını belirten Türk Ocaklı gençler, tüm şiirleri değerlendiklerini ve gelen şiirler arasından ilk dörde giren şiirleri seçmekte epeyce zorlandıklarını, şiirleri okurken duygusal anlar yaşandığını aktardı.

Demlik Dergisi Editörü Yavuz Selim Birtane, Yayın Kurulu Üyeleri Alperen Aşkar ve Engin Ersönmez’in konuşmacı olduğu panele, Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin BAYŞAD Başkanı Osman Saraç ve şairler katıldı.

Jüri, seçmekte zorlandı

Panelde konuşmacılar özetle, “Türk gençliği olarak, özgür Türkistan mücadelesinin bir parçası olarak kardeşlerimizin acılarını dindiremesek de onların çığlıklarını bütün Türk Dünyasının duymasını ve duyarlılık sahibi olunmasını amaçlıyoruz.

Tek meselemiz sadece Özgür Türkistan davası değil, Türk Dünyası’nın her noktasında farklı bir kanlı mücadele alanı var. Kırım işgal altında, Balkanlar’daki Türk varlığı tehlike altında, Bütov Azerbaycan’ın önünde birçok engel var, Türkmeneli bir çok unsurun tacizi altında, Ahıska Türkleri’nin sürgünü halen daha devam ediyor, bu engeller bir bir aşılmak zorunda, En büyük sorumluluk Türk gençlerinin omzundadır. Yanlış gidene dur demek, çözümün bir parçası olmak ve yanlışlar ile mücadele etmek varlık nedenimizdir.

Jüri, seçmekte zorlandı

Filistin meselesini sürekli gündeme taşıyan medya araçlarından hem kan hem din hem kültür birliğimiz bulunan Uygur Türkü kardeşlerimizin sıkıntılarını halkımıza ulaştırmasını talep ediyoruz. Doğu Türkistan Meselesi, Türk ulusunda yankı bulmazsa uluslararası camiada hiç ses getiremez.

Bütün Türklerin bu duruma duyarlı olması gerekiyor, bu meselede en büyük sorumluluk ana akım medyadadır” diyerek çözüm önerilerini sundu.

Programın sonunda yarışmaya katılan bütün şiirler okunarak dereceye giren şiirler açıklandı.

  1. Şiir ; BİR ÇOCUK AĞLAR YÜREĞİMDE – NİHAT MALKOÇ
  2. Şiir ; MEKTUP 3 (DOĞU TÜRKİSTAN) – LEVENT İTEZ
  3. Şiir ; DOĞU TÜRKİSTAN(İSYAN) – SEYFETTİN GELEKÇİ
  4. Şiir İSİMSİZ ŞİİR – YAVUZ POLAT

Mansiyon: Mazlum Cihangir, Şevval, Tuğçe Aralan, İbrahim Daş

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu