Sağlık

‘’ Kalbim orada atıyor ‘’

Bir çoğumuzun kullandığından emin olduğum bir cümle

Dün sosyal mesafe kurallarına uyarak , arkadaşlarla yaptığım bir sohbet de konu sağlıktan açıldı, adını hiç duymadığım bir hastalık ile daha ismen tanışmış oldum .  Resmen tanışma gibi bir hevesimde yok zaten .

‘’ Omfalit ‘’ namı diğer Göbek deliği iltihabı

Hemen ilk müsait olduğum anda araştırmalıyım  diye düşünüp , birbirinden ünlü profesör ve doktorların  konu ile ilgili bir çok makalelerini okudum . belirtileri ve önlenmesi basit ama ihmali sonucunda derdi de büyük olacak bu hastalıkla ilgili toparladığım bilgileri paylaşmak istedim sizlerle .

Omfalit yani göbek deliği iltihabı, hastalığın ikinci evresi gibi bir durum .ilk evre ;  _göbek deliği kokusu _ dur. Göbek deliği kokusu , bir çok insanda , görülen ama mikropların yayılması oranıyla farkedilir oranda hissedilir olduğundan bazı kişiler kokuyu duymayabilir. En önemli çıkış sebebi mikroplardır. Aşırı terleme veya yetersiz temizlik bu mikroplaraın üremesine yol açabilir.

Göbek deliği kokusundan kurtulmak için yapılacak en basit ve etkili ilk öneri ; göbek deliğinin kuru ve temiz olmasıdır.

Göbek deliği kokusu neden olur ?

Göbek deliğinin çukur, karanlık , nemli ve sıcak olması bazı mikropların üremesi için elverişli bir ortam hazırlayabilir. Göbek deliği kokusu , yetersiz temizlik , şeker hastalığı ve göbek piercingleri ( takıları ) gibi durumların zemin hazırlaması ile oluşan , mantar veya bakterilerin sayıca çoğalması ile görülebilir.

Ter, göbek deliği kokusu riskini arttırır. Bu nedenle hamilelerde , kontrolsüz kilolularda veya beden gücü ile çalışanlarda daha sık karşılaşabiliriz. Bazı kadınlarda adet veya yumurtlama dönemlerinde de metabolizma hızının artması ile birlikte ter ve göbek deliği kokusu oluşmaktadır.

Göbek deliği kokusu şikayetine  , yapısal olarak göbek deliği içe doğru olanlarda , dışa doğru olanlardan daha sıkça rastlanır. Bu mikroplar sayıca çok artarsa , göbek deliğinde iltihap ve akıntı oluşabilir, ciltde kızarıklık ve sancı hissedilebilir.

Peki göbek deliği kokusu nasıl geçer ?

Tuzlu su ile yıkayın .

Küçük bir kase ılık suda bir yemek kaşığı tuzu eritin. Bir taraftan göbek deliğinizi yıkarken , parmak ucunuzla masaj yapın .

Bir pamuk parçası ile göbek deliğinizi kurulayın , tüm nemin kaybolmasını sağlamak için saç kurutma makinesini kullanın .

Göbek deliğinize ve çevresine nemlendirici krem sürmeyin. Aksi takdirde nemle beslenen mantarlar göbek deliği kokusuna neden olabilir. Temizlemek amacı ile oksijenli su da kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında güzelce kurulamalısınız.

İlaç tedavisi ,

Bakteri çoğalmasından kaynaklanan göbek deliği kokusunda antibakteriyel kremler önerilecektir. Neden maya veya mantarlar ise, antifungal kremler önerilecektir.

Cerrahi Müdahale

Aşağıdaki sorunlar söz konusu olduğu zaman cerrahi müdahale önerilebilir:

Patent urakus, urakal kist vb. urakus sorunları

İdrar yollarının daralmasına veya tıkanmasına yol açan sorunlar

İdrar yolların yakınında bulunan kist veya tümörler.

Omfalit – Göbek Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek deliği iltihabı – omfalit , yaş ve cinsiyet gözetmeden her insanı etkileyen yaygın bir sorundur.

Satırlarımın başında , göbek deliğinin  yapısı itibariyle farklı madde , bakteri ve mantarları barındırma yapısına elverişli olduğundan bahsetmiştim. Bunlarda enfeksiyon ya da iltihap oluşma ihtimalini artırır. Göbek deliğindeki iltihap başlangıçta kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse , ilerleyen zamanlarda sürekli hale gelebilir , göbek düşmesi ve göbek fıtığı gibi durumlara yol açabilir.

Göbek deliği iltihabı , iltihabın türüne ve şiddetine göre rengi ve büyüklüğü değişebilir.

Göbek deliğinin kokması , göbek deliğinin sıvı ve iltihap gelmesi , akıntı , göbek deliğinin kanaması , kızarıklık ve şişkinlik , orta seviyeli ağrı göbek deliği iltihabının belirtileridir.

Elimiz bir çok miktarda bakteri taşır. Göbek deliğinin etrafına elinizi koyduğunuzda , bakterilerin bu alanda çoğalma ihtimalini artırırsınız.

Az duş almak , sabun kullanmamak bakterilerin göbek deliğinde hızlıca artmasına imkan sağlar. Ayrıca kirli su da bakterilerin çoğalmasına sebep olur.

Omfalit – Göbek deliği iltihabı tedavisi

Tıbbi tedavi

İltihabın türüne göre doktorunuz hangi ilacı almanız gerektiğine karar verecektir. Orta seviyeli iltihabı olanlara topikal antibiyotik kremler yeterli gelecektir. Birkaç kez uyguladıktan sonra iltihap muhtemelen kaybolacaktır.

İltihap kötü durumdaysa , doktor muhtemelen kremin yanına antibiyotik hap ta yazacaktır.   Çok nadiren de olsa , iltihap iç organlara yayılma olasılığı vardır. Bu durumda ameliyat gerekebilir.

Evde bakım

Göbek deliği kokusu tedavisiyle alakalı evde yapmamız gerekenleri yazımın başında aktarmıştım. Bunlara ek olarak yine bitkilerin gücünden faydalanabiliriz.

Çay ağacı yağı : bu yağda antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle iltihabın geçmesini sağlayabilir.  4 – 5 damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve pamuk yardımı ile iltihaplı alana sürün.

En iyisinin her zaman bir uzmana danışmak olduğunu tekrar hatırlatmak isterim .Omfalit için cildiye veya genel cerrahiye gidebilirsiniz.

Sağlık dolu bir hafta dileklerimle , sizlere Peygamber Efendimizin bir sözüyle veda etmek isterim .

‘’ iki nimet vardır ki , insanların çoğu onun kıymetini bilmezler. Birincisi vucütsağlığı , ikincisivijdan rahatlığı ‘’

Tekrar görüşene kadar kendinize cici bakın

#evdekalKocaeli

#sağlıklı kalKocaeli

@ftscemre

 

@siberian.ftscemre

 

yout fatoş cemre /cemre  vakti

 

facebok zamansız düşler

 

mail :adres.sim@hotmail.com

 

ftscemre.adres@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı