Yaşam

Kandıralılar Kerpe’de

Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin 25. Yıl Kutlama Programı, Kerpe Kaptan Restaurant’ta gerçekleştirildi

13’ncü Dernek Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın yanı sıra derneğin eski başkanları, Günay Gülcü(2000-2002), Erdal Baykara(2004-2006), Dr. İsmail Çapçı(2006-2008), Harun Reşit Kocagöz (2012-2014), Prof.Dr. Mehmet Bayrak(2016-2018), Denetim Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, MedikalPark Kocaeli Hastanesi Başhekimi Dr. Özcan Avcı, CHP Kandıra İlçe Başkanı Volkan Bulgurcu, İYİ Parti İzmit İlçe Yöneticisi Salim Yaşar, Hayati Temügen, Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yunus Özen, Satranç Hocası Mustafa Yıldız, Burak Şirket Müdürü İbrahim Yılmaz, Kandıra Sağlık Gurup Başkanlığı emekli personeli Fevzi Genç, Kerpe Erish Apart Hotel sahibi Eriş Evin, Sarısu Kaymak Motel sahibi Nurettin Kaymak, Umut Şanlı, İbrahim Üzmez, Kumcağız Saygın Apart Otel sahibi Erol Taşçı, Kerpe Kaptan Apart&Otel sahibi Adnan Dursun, Kandıra’nın Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ünal Cankurt, İSU Kandıra Şube Müdürü Hakan Kocatürk ile üyeler ve aileleri katıldı.

Kandıralılar Kerpe’de

Yıl Kutlama Programında misafirlere ünlü “Kandıra Hindisi – KEL” ikram edildi.

Programda, İSU Genel Müdürlüğü’nün ilçede yaptığı yatırımların yer aldığı bir sunum yapan Genel Müdür Ali Sağlık, Kandıra ilçesinde 933 km’lik alanda hizmet verdiklerini söyledi. Kandıra ve çevresinde yıllarca susuzluk problemi yaşandığını hatırlatan Genel Müdür Sağlık, içme suyu problemini gidermek için kurum olarak 219 milyon liralık yatırımla Namazgah Barajı ve Dudutepe İçme suyu Arıtma Tesisi, 878 km uzunluğunda içme suyu şebekesi, 4 adet içme suyu terfi merkezi, 41 adet yeni depo inşa ederek 35 adet deponun da bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Sağlık, ”Yaptığımız yatırımlar sonucunda şehir merkezi ile,  kırsal ve sahil bölgelerine; arıtılmış kesintisiz su vererek ilçenin 100 yıllık içme suyu problemini ortadan kaldırdık” dedi.

Kandıralılar Kerpe’de

Kurum olarak, “Atıksu’da Sıfır Kirlilik” ilkesi ile hizmet verdiklerini de aktaran İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, atıksu altyapı çalışmaları için son 15 yılda 522 km uzunluğunda kanalizasyon altyapısı, 2’si ileri biyolojik ve 4’ü modüler olmak üzere 6 adet atıksu arıtma tesisi, atıksuları toplamak için 71 adet yeni fosseptik ve atıksuları arıtma tesislerine aktarmak için de 5 adet terfi merkezi inşa ettiklerini söyledi. Atıksu yatırımları için 93 milyon lira yatırım bedeli ödediklerini ifade eden Genel Müdür Sağlık, şunları kaydetti: ”Yaptığımız yatırımlarla birlikte 2004 yılından bu yana Kandıra ilçemizin atıksu ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan yatırımlerı gerçekleştirdik. Duraklı, Kabaoğlu, Kemaliye, Selimköy, Sahtiyanlar, Topluca – Şabanlar, Çakırcaali, Civelekler bölgelerinde şebeke çalışmalarımız sürmektedir. Kalan bölgelerin atıksu altyapısını 2019 yılı yatırım programımıza aldık. Hedefimiz ilçemizde atıksu altyapısı olmayan yer kalmayacak şekilde yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Kandıralılar Kerpe’de

Kandıra’da zaman zaman yoğun yağışların yaşandığını da ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık, taşkın koruma işlevi olan Namazgah Barajı ile birlikte artık şehir merkezinde su baskınlarını yaşanmadığını kaydetti. Namazgah, Selce, Dombay, Kerpe Düzler, Seyrek, Kerpe Miço ile sahil bölgelerindeki derelerde 3 km uzunluğunda ıslah çalışmaları gerçekleştirdiklerini de aktaran Genel Müdür Sağlık, ayrıca ilçe merkezinde olmak üzere birçok bölgede 27 km uzunluğunda yağmursuyu hattı yaptıklarını söyledi. Su taşkınlarına karşı 2018 yılında 43 km dere temizliği çalışmaları gerçekleştirdiklerini de ifade eden Sağlık, dere ıslahları ve yağmursuyu hatları için 19.5 milyon lira ödeme yaptıklarını dile getirdi.

Kandıralılar Kerpe’de

“İSU olarak son 15 yılda 356 milyon liralık yatırım yaptık” ifadelerini kullanan Genel Müdür Ali Sağlık, 2019 yılı yatırım programı kapsamında ise Kandıra Hira İçme suyu Terfi Merkezi ve Basma Hattı, 240 km uzunluğunda içme suyu ve kanalizasyon hattı ile 1 adet atıksu arıtma tesisi ve 6 adet atıksu terfi merkezinin yapılacağı Kandıra Dikili, Babalı, Çamkonak ve Pınardüzü Mahalleleri İçme suyu ve Kanalizasyon Hatları ile Kandıra Namazgah GES 2 projelerini planladıklarını söyledi.

Kandıralılar Kerpe’de

Kandıra’da 2019 yılında yaklaşık 24 milyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Genel Müdür Sağlık, konuşmasını şöyle tamamladı: ”Kandıra ilçemiz yıllarca mağdur edildi. Kandıra’ya ne yapsak az. Bu mağduriyeti gidermeye çalışıyoruz. Bundan sonra gücümüzün yettiği oranda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunu göz önünde bulundurarak son 15 yılda 356 milyon lira üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımların sonucunda yüzde 72 olan içme suyu kayıp kaçak oranını yüzde 31 seviyelerine indirdik. Hedefimiz 2 yıl içerisinde yüzde 25 seviyelerine indirmek olacaktır. İnşallah bunu da el birliği ile başaracağız”

Düzenledikleri programa katılımından dolayı Genel Müdür Ali Sağlık’a teşekkür eden Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak da, “Yapılan hizmetler, yeraltı suyu gibi… Yetkili birisi anlatmayınca, gözümüzün önüne sermeyince içinde olduğumuz şeyin boyutlarını bilemiyoruz. Su çeşmeden aktığında sorun yok; akmadığında herkes soruyor. Kandıra’da doğup büyüyen biri olarak, bu toplantıda verilen bilgiler ile İSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımların farkında olmadığımızı öğrendim. Bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi olduk. Bu programda öğrendiklerimiz burada kalmayacaktır. Gittiğimiz yerlerde mutlaka paylaşacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Av. Abdurrahman Kaymak, programa katılımından dolayı Genel Müdür Ali Sağlık’a teşekkür ederek eski Başkanlarla birlikte plaket takdim etti. Gecede, Genel Müdür Ali Sağlık ile dernek yöneticileri çok sayıda hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu