Ekonomi

“Kapasite kullanım oranları geriledi”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu eylül ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre eylül ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 76.2 ile geçen yıla göre 2.8 puan, geçen aya göre 1.6 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 71 ile geçen aya göre 0.1 puan gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre 0.1 puan arttı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Türkiye genelinde açıklanan rakamları incelediğimizde eylül ayında kapasite kullanım oranının, yılın başından bu yana ortalama kapasite kullanım oranının altına indiğini görüyoruz. İlimizde yaptığımız araştırmada ise eylül ayında firmalarımızın yüzde 58’i kapasite kullanım oranlarının gerilediğini bildirdi. Azalış nedenleri arasında, döviz kurlarındaki artış nedeniyle ekonomik durgunluk ve belirsizliklere bağlı iç pazarda daralma ve siparişlerdeki azalma gösterilmiştir” dedi.

Hemen hemen tüm sektörlerin kapasite kullanım oranlarındaki aylık bazdaki gerilemesine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gerek Türkiye ve gerekse ilimizde tüm sektörlerde kapasite oranlarının gerilediğini görüyoruz. İhracatımıza en büyük katkıyı veren otomotiv sektörü de; Türkiye genelinde yüzde 83.6, Kocaeli’de yüzde 77.8 kapasite kullanım oranı ile genel ortalamanın üzerinde olmasına rağmen önceki ayların altına gerçekleşti” diye konuştu.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 10.5’u ekim ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 43’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 46.5’u azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 29’u dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 50’si sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 21’i ise azaldığını ifade etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu