Siyaset

“Kavga, gürültü istemiyorum”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kandıra ve İzmit’te partililerle buluştu

Doğduğu şehirde partililerle bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde kavga, gürültü istemediğini söyledi.

Akşener ilk olarak İYİ Parti Kandıra İlçe Teşkilatı üyeleri ve partililerle buluştu. Sonrasında şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel’in ailesini ve Kandıra Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti.

PANELE YOĞUN İLGİ

KYÖD tarafından düzenlenen “Eril Siyasette Kadın Siyasetçi Olmak” konulu panelde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Bu kadar erkek liderin arasında tek kadın lider olmak ise harika” dedi.

Panele İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yanı sıra İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Fahri Örengül ile KYÖD Başkanı Didem Turan, kadın muhtarlar, STK’ların kadın temsilcileri ve çok sayıda Kocaelili kadın katıldı.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

“ATAKAN BİZE GÜÇ VERDİ”

KYÖD Başkanı Didem Turan, “Bugün İzmit’in Gündoğdu Mahallesi’nde dünyaya gelen ve Kocaeli’nin ilk parti kadın milletvekili, ilk İçişleri Bakanı ve  Genel Başkanı olan Meral Akşener’i misafir etme mutluluğu yaşıyoruz.  Biz daha çok kadın belediye başkanı ve daha çok milletvekili olması gerektiğini söylüyoruz” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, “Aranızda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu programla birlikte Kocaeli’nde Gebze, Körfez, Derince ve Kandıra adaylarımızı açıklayacağız. Ben de STK’ların içinden geldim ve Türk siyasetinde aranızdan çıkmış ve sağ kalmış tek kadınım. Leyla Atakan’ın açmış olduğu yol, benim devrimdeki tüm kız çocuklarına büyük bir güç verdi. Türk kadını, batıdaki hemcinsleri ile birlikte Osmanlı döneminden bu yana kadın haklarını savunmuştur. Erkeklerden önce Atatürk’ün çağrısına kadınlar uymuştur. Kadınlar Atatürk’ün çağrısına hiç düşünmeden uymuştur” diye konuştu.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

“KADINLAR SİYASETE GERİDEN BAŞLAMAKTA”

Akşener, “Türk kadını dünyadaki hemcinslerinden önce seçme ve seçilme hakkı elde etmiştir. Dünya’da hiçbir kadın Türk kadınları kadar büyük bedel ödememiştir. Bizim gibi başarmış kadınların, başaramamış hemcinslerine karşı görevleri vardır. Bugün burada sizlere İYİ Parti Genel Başkanı olarak hitap etmiyorum. Türkiye’nin siyasette kalmış tek kadın genel başkanı olarak hitap ediyorum.  Hepimiz dipten çalışarak bir yerlere geldik. Siyasette ben kadınların cinsiyetleri üzerinden değerlendiğini hiç göremedim. Hepimiz cinsiyetsiz olarak bir koltuğa talibiz. Kadınlara karşı elbette zorluklar çıkarıldı. Kadınlar erkeklere göre siyasete daha geriden başlamaktadır. Kadın milletvekillerini bir araya toplanıyor ancak o kadınları partilerinin yönetimleri ile karşı karşıya bırakıyorlar. Her siyasi partide ki kadın milletvekilinin bilgilendirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

“TEMEL SORUN, KADIN MİLLETVEKİLİ SAYISININ AZ OLMASI”

“Bizim en büyük devrimimiz kadın kolları kurmamızdır” diyen Akşener, “Bizim temel sorunumuz kadın milletvekili sayısındaki azlıktır. Hep ev kadınlarına evde dolma yapmayı ve satmayı öğütleyen bir bakış açısı var. Ancak biz teknolojik yatırım yapmayı öğretmeliyiz. Kadınlarımıza evinde yazılım yapmayı öğretmemiz gerekiyor.  Dünya’da böyle şeyler var ancak Türkiye’de kadınların böyle şeyler yapabileceğine inanılmıyor. Kadınlar girişimcilikte daha başarılı olduğu ortadadır. Biz kadınlar doğum yaptığımız için acıya karşı erkeklerden daha fazla gücü var. Bir kadını köşeye sıkıştırırsanız gereğini yapar. Bu kadar erkek liderin arasında tek kadın lider olmak ise harika. Elimde imkan olsa siyasete girecek olan ve durumu olamayan her kadına maddi destekte bulunurdum ” dedi.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

YENİ KATILANLARA ROZET TAKILDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener KYÖD’ün düzenlediği “Eril Siyasette Kadın Siyasetçi Olmak” konulu söyleşi sonrasında Tanyıldız Düğün Salonu’nda il ve ilçe teşkilatlarıyla bir araya geldi. Buradaki programa Genel Merkez Kurucular Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İl eski Başkanı Serdar Kaman, İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, ilçe başkanları, il yönetimi, belediye başkan adayları ve parti teşkilatı katıldı. İYİ Parti’ye katılan Büyük Birlik Partisi İl eski Başkanı Nurettin Bulut, AK Parti eski yöneticilerinden Ahmet Demir, Roman Dernekler Başkanı Demir Duygun ve başkan yardımcısı Şefik Yılmaz ve Neşet Yılmaz’a parti rozetleri takıldı.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

DÖRT İLÇENİN ADAYI AÇIKLANDI

Genel Başkan Meral Akşener 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi dört ilçenin belediye başkan adaylarını açıkladı. Gebze Belediye  Başkan adayı Burcu Çetinkaya, Körfez Belediye Başkan adayı Salih Şirin,  Derince Belediye Başkan adayı Nurcan Acaroğlu Göktaş ve Kandıra Belediye Başkan Adayı Ercüment Şahin partililere tanıtıldı.

“Kavga, gürültü istemiyorum”

“KENDİMİ MİSAFİR HİSSETMİYORUM”

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener, siz çok seviliyorsunuz. 25 yıldır kesintisiz bu ülkede siyaset yapan tek kadınsınız. Sizinle yol yürümek bizim için de çok özel. Sizleri çok seviyoruz” dedi. Genel Başkan Meral Akşener ise, “Ben Kocaeli’de kendimi misafir hissetmem. Ev sahibiyim, o yüzden siz hoş geldiniz. Biliyorsunuz yerel seçimlere gidiyoruz. Bazı siyasi partiler arasında ittifak görüşmeleri yapıldı. AK Parti ile MHP arasında ittifak söz konusu. Bizim de 24 Haziran seçimlerine giderken seçime sokulmamak için her türlü katakullinin yapıldığı dönemde CHP’den 15 milletvekili aldık. Daha sonra millet ittifakında yer almak zorunda kaldık.

“KAVGA GÜRÜLTÜNÜN KİMSEYE FAYDASI YOK”

Şimdi mahalli seçimler var. Büyük ve küçük iktidar ortaklarına baktığımızda sanki savaşa gidiyoruz. Mübarekler muhtar seçilecek, belediye başkanı seçilecek, büyükşehir belediye başkanı seçilecek. Her siyasi partiden 21 bin insanın seçilmek için gayret ettiği ve seçildikten sonra da o şehrin bütün insanlarına hizmet edecek başkanlar ve muhtarlar olacak. Böyle diken bir dille düzgün bir seçimin olması gözükmüyor. İYİ parti her adımında haksızlık ve iftiraya uğramış insanların bir araya geldiği bir siyasi hareket olarak, kimseden korkmadığımızı herkese tek tek ispatladık. Allah’tan başka kimseden korkmayız. Kavganın ve gürültünün kimseye faydası yok” dedi.

“DEDİKODU YAPMAYACAKLAR”

“Bugün ilan ettiğimiz arkadaşlarımız belediye başkan adaylarımızdır” diyen Akşener şunları söyledi: “Belediye başkanı olarak o bölgede yaşayan herkese ayrım yapmadan hizmet edecekler. Biz bu şehri yönetecek insanları seçeceğiz. 1994 seçimlerinde ben burada 37 yaşında bir tarih hocası olarak belediye başkan adayı oldum. Kimse bana düşman gözüyle bakmadı. Ben de bakmadım. Sefa Sirmen seçildi ve biz sayın Osman Pepe ile kendisini tebrik ettik. Biz o süreçte birbirimizi kıracak tek kelime etmedik. İyi Partinin adayları kendi işine bakacaklar. Yapacakları işleri anlatacaklar. Bulundukları ilçenin sorunlarını tespit edip, nasıl çözüm edeceklerini anlatacaklar. Dedikodu etmeyecekler, iftira atmayacaklar”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu