ÇevreEkonomiGüncelSiyasetYaşam

KESK, 16 Ağustos’ta iş bırakıyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2024-2025 toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili taleplerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerinin esas alınması durumunda 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi başlatacaklarını duyurdu.

KESK, haftalık çalışma süresinin 40’tan 35 saate düşürülmesini ve 190 sayılı ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin onaylanmasını talep etti.

Ayrıca en düşük memur maaşının 45 bin TL’ye çıkarılmasını, maaşlarda verilen ilave seyyanen ödeneğin mevcut taban aylık katsayısına dâhil edilmesini istedi.

KESK’in açıklaması şöyle:

İktidarın ‘en düşük maaş’ dediği kamu emekçisinin maaşı 22 bin TL oldu. Ancak artış kağıt üzerinde kaldı. Çünkü 22 bin TL’nin olan bu maaşın; 3 bin 390 TL’si sabit ek ödeme tutarı, 8 bin 77 TL’si ilave seyyanen ödenek tutarı, 1.159 TL’si eş yardımı, 382 TL’si ise çocuk yardımından oluşuyor.

Bu 4 kalemden sigorta prim kesintisi ve gelir vergisi kesintisi yapılmıyor. Yani bunlar emekliliğe yansıtılmıyor. Emekli aylığına esas tutar sıfır kabul ediliyor.

Bu durumda 22 bin TL olan maaşın sadece 8 bin 890 TL’si emekli aylığı hesabında temel alınıyor. Emekli aylığı ise 4 bin 500 TL civarında yani bugün alınan 22 bin TL maaşın beşte birine kadar inecek.

Bu tuzaktan tek çıkış yolu KESK olarak toplu sözleşme masasına götürdüğümüz maaş artışı teklifi. Buna göre; öncelikle tüm kamu emekçilerine brüt 8 bin 138,89 TL olarak verilen ilave seyyanen ödenek mevcut taban aylık katsayısına dâhil edilmeli. 2024 artışı ise ilave seyyanen ödeneğin taban aylığa yansıtılması sonucunda oluşan yeni katsayı üzerinden yapılmalı. Söz konusu artışta tüm toplumun sahte olduğunu yaşayarak öğrendiği TÜİK rakamları değil, yoksulluk sınırı temel alınmalı.

Bu çerçevede; mevcutta iktidarın ‘en düşük maaş’ olarak ifade ettiği maaşın dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı üzerine, yani 2024 yılı Ocak ayı itibariyle 45 bin TL’ye çıkarılmasını istiyoruz.

Diğer TİS görüşmelerinde olduğu gibi bir kez daha TÜİK verileri esas alınarak birkaç başlıkta önümüze bir teklif gelirse KESK olarak kabul etmeyeceğimizi ve 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacağımızı buradan ilan ediyoruz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu