Güncel

KHK mağdurları buluştu

Kanun Hükmünde Kararname mağdurları adına bir araya gelen Kocaelili KHK'lılar Platformu üyeleri coşkulu bir etkinliğe imza attı

Lerzan GÖREMEN- İzmit Yahyakaptan Gülümse Cafe’de bir araya gelen KHK mağdurları kent halkı tarafından yalnız bırakılmadı. Toplantıya halkın yanı sıra bazı siyasi partilerin başkanları ve parti üyeleri ve CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atasoy Bilgin de katıldı.

“YÜZBİNLERCE İNSAN İHRAÇ EDİLDİ”

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli KHK’lılar Platformu sözcüsü Dr. Arif Yılmazoğlu, “Yüzbinlerce insan ihraç edildi. Ancak KHK’lı bu insanlar sadece kamudan değil hayatın her alanından ihraç edildiğini ne yazık ki sonraki süreçte yaşayarak öğrendi. Ve bugün gelinen noktada Anayasa’ya aykırı olan bu KHK’lar yoluyla kamudan ihraç edilen insan sayısı 300 bini aşmıştır. Anayasa’nın 129. maddesi dahi hiçe sayılarak savunmaları bile alınmadan bir gecede resmî gazetedeki ekli listelerle bu insanlar ademe mahkum edildi. KHK/OHAL mağduru bu insanlar Anayasa’dan kaynaklanan en temel hakları olan eğitim hakkı, sağlık hakkı, savunma hakkı, bir bankada hesap açma hakkı gibi en temel haklarından yoksun bırakılmış ve kelimenin tam manasıyla yaşayan bir ölüye çevrilmiştir ve ademe mahkum edilmiştir” diyerek isyanını dil getirdi.

“YAKLAŞIK 700 BİN İNSAN”

Platformun sözcüsü Yılmazoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016’dan bu yana yaklaşık 700 bine yakın insan gözaltına alınmış, 500 bin erkek ve 100 bin kadın olmak üzere 600 binden fazla insan tutuklanmıştır. 130 kişi bu süreçte intihar etmiş olup 1300 kişi iş kazası, stres, kanser vb. nedenlerden dolayı vefat etmiştir” dedi. Yılmazoğlu, “Sivil soykırıma  dönüşen bu süreç sadece KHK/OHAL mağdurunun kendisini değil ailesinin her bir ferdini içine almış, çocuklara hatta bebeklere varıncaya kadar uzanmıştır. Bugün ülkemizin hapishanelerinde 3 binden fazla çocuk anneleri ile beraber güneşe hasret ve 864 bebek beton zeminler üzerinde büyümektedir” diyerek cezaevlerinde anneleri ile birlikte olan çocuklara dikkat çekti.

KHK mağdurları buluştu

AİHM YALÇINKAYA KARARINI DİLE GETİRDİ

Kocaeli KHK Platformu sözcüsü Dr. Yılmazoğlu, “Öyle zannediyorum ki vicdan ve akıl sahipleri için bu tablo bile çok şey anlatır hala vicdanı ölmemişlere. 26 Eylül 2023 tarihinde AİHM Büyük Dairesi kamuoyunda AİHM Yalçınkaya kararı olarak bilinen davayı bir karara bağlayarak Türkiye’yi 3 maddeden (6, 7 ve 11. Madde) mahkum etmiştir. AİHM kararında genel olarak ülkede bu davalarla ilgili sistematik hataların yapıldığına, adil yargılanma ilkesinin, kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi ve toplanma ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmiş ve bu kararın emsal olduğunu ifade etmiştir. AİHM İki hafta önce yaklaşık 1000 dosyayı daha Türk hükümetine tebliğ etmiştir. Anayasa 90. Madde gereği AİHM Yalçınkaya kararının uygulanmasını talep ediyoruz ve bu karar emsal bir karardır” diyerek AİHM kararlarını işaret etti.

“KÜMELENMEK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Yılmazoğlu, “Buradan herkese çağrı yapıyorum. Gelin adalet ve ortak insani değerler etrafında kümelenelim. Eğer bugün bu değerler etrafında kümelenmezsek korkarım ki zindanlarda zorunlu olarak kümelenmek zorunda kalacağız. Katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Dayanışma İnsanlaşma Sanatıdır” diyerek sözlerine son verdi.

ANADİL ÜZERİNDE YAŞANAN ZULME DİKKAT ÇEKTİ

DEM Parti PM üyesi Av. Selda İlgöz, heyecanlı bir konuşma ile sözlerine başladı. “Rojbaş. Sizi kendi ana dilimde bildiğim birkaç sözcükten biri olan Rojbaş ile selamlamak istedim. Rojbaş Ana dilimde ‘Tünaydın, iyi günler’ demek aslında. Benim kendi ana dilimde birkaç sözcük bilmekten ötesine gidememek, 100 yıllık Cumhuriyetin, Demokrasisinin (!) göstergesidir” diyerek ana dil üzerinde yaşanan yüz yıllık zulme dikkat çekti.

“MAZLUM KHK’LILARSINIZ”

İlgöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin kurucu kodları, ulus devletleşme sürecinde kendisini yaşatmak ve var etmek için hep bir ötekine ihtiyaç duydu. Bu öteki, çoğu zaman Kürt ve veya Alevi iken iktidarın gücünü pekiştirmek için başka ötekiler yarattığı da bir gerçekliktir. Sizler, iktidarın kadim ötekilerin yanına kattığı mazlum KHK’lılarsınız. Burada bulunan her bir KHK’lının adının yanına eklenen ve Post modern soykırımına vesile olan’ bir KHK numarası var ve bu KHK nedeniyle uğradığınız işten atılmalar, sosyal izolasyonların yanında kanunsuz ve usule, yasaya, Anayasaya aykırı yargılanmalar ve sonunda hukuksuz özgürlüğü bağlayıcı cezalar var. Yapılan hukuksuz uygulamaların dışında hukuksuz uygulamalarda bu dönemin ana karakteri oldu. Uzun gözaltılar ve tutuklulukların yanında verilen hükmün uygulanması sırasında da yasalara aykırı uygulamalar geliştirildi. Oysa ki bir eylemin suçsa; yargılama karşılığında verilen hapis cezası o suçun karşılığıdır bunu aşan uygulamalarda hukuksuzluktur” ifadelerini kullandı.

KHK mağdurları buluştu

“İNTİKAM DUYGUSUYLA”

CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, “AKP iktidarı KHK mağdurları konusunda en başından beri yanlış  yapmakta. İntikam duygusuyla hareket etmekte.  Gelinen noktada 7-8 yıldır da işin içinden çıkamıyorlar. Adalet, bir iktidarın tüm işlerinde ilk ilkesidir. Ne acıdır ki; Ekonomi konusunda adilin hakkını veremeyen AKP adalette de sınıfta kalmıştır. Sadece KHK sorunu  dahi, adaletin nasıl örselendiğini gözler önüne sermeye yeter de artar bile. Neredeyse 8 yıl oldu. 8 yıldır iktidar, KHK’lıları görmezden geliyor” ifadelerini kullandı.

“VİCDAN NEREDE, İNSANLIK NEREDE?”

Sarı şöyle devam etti: “Yüz binlerce insan, aileleriyle birlikte milyonları buluyor; 8 yıldır horlanıyor, itiliyor, kakılıyor. Sayısız insan ne yazık kı intihar etti, İki binden fazla insan çeşitli hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti, yine binlercesi de sağlığını kaybetti. Artık yeter. Çok geç bile kalındı fakat daha fazla gecikmeksizin, daha ağır travmalara sebep olunmadan bu mağduriyetler giderilmelidir. Biz CHP olarak bu konuda asla siyasi kazanç hesabı yapmayız. AKP’ye çağrımız; siz sebep oldunuz, siz düzeltin isteriz. Aksi halde zaten iktidar görevini elinizden aldığımızda ivedilikle bu konuya el atmak ve tüm mağduriyetleri gidermek CHP olarak bizim önceliğimiz olacaktır” diye konuştu.

“AÇIK, GİZLİ OHAL SÜRDÜ. SAYISIZ KHK ÇIKTI”

“KHK zulmüne uğrayan insanlara en çok kucak açan, seçme ve seçilme hakları ellerinden alınsa bile bu haktan yararlandırılan parti biz olduk” diyen DEM parti Kocaeli il eş başkanı Av. Nuri Tan, OHAL döneminde yaşanan hukuksuzluklara dair şu bilgileri paylaştı: “O günden bu güne, açık gizli OHAL sürdü. Sayısız KHK çıktı. 219 kanun değiştirildi. Bu KHK’lerde özel sağlık kuruluşları, basın yayın kuruluşları, sayısız dernek, binlerce işyeri kapatıldı. Yüz binlerce insan işsiz kaldı. Sayısız gazeteci, belediye başkanı, milletvekili olmak üzere binlerce insan tutuklandı. Başta en çok bizim partimiz DEM olmak üzere sayısız belediyeye kayyum atandı.Yüz binlerce insan sorgusuz sualsiz bir gecede işinden oldu. Sayısız insan OHAL ve KHK bağlantılı intihar ve şüpheli ölümle yaşamını yitirdi”

KHK mağdurları buluştu

“SONSUZ İKTİDAR YOKTUR”

Saadet Partisi Kocaeli il başkan vekili İbrahim İlhan, “Bu salondaki KHK’lıları görmesini isterdim zulmü yaratan AKP/MHP’lilerİ. Bu korkunç yanlıştan dönülsün. Sonsuz iktidar yoktur ve herkes yaptığının hesabını belki bu dünyada, fakat ahirette mutlaka verecektir. Bu salondan, KHK’lı mağdurların gözlerinin içine bakarak söylüyorum; AKP’liler duysun. Özellikle inançlı olduklarını iddia eden kesimlere bunu söylemeyi görev sayıyorum. Yeter artık. Biz isteriz ki, siz bu yanlışlarınızdan ve zulümlerinizden vazgeçin. Bu vebalden kurtulun. Fakat yanlışınızda ısrar etmeye kararlıysanız; bilin ki biz de KHK mağduriyetlerine son vermeye ve bu adaletsizliklere dur demeye kararlıyız. AKP İktidarına bu salondan bir daha sesleniyorum; Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur” dedi.

ŞAHBAZ ADALETİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Daha sonra söz alan EMEP il başkanı İlhami Şahbaz şunları dile getirdi: “Hukukun olmadığı yerde hiç bir şey doğru yürümez. Sadece KHK sorunu bile adaletin nasıl örselendiğini gözler önüne sermeye yeter de artar bile. 8 yıldır iktidar, KHK’lıları görmezden geliyor; İnsanları işsizliğe, açlığa ve çaresizliğe itiyor. Tam 8 yıl geçti, KHK’lılar görmezden geliniyor. Çok daha ağır travmalara sebep olunmadan mağduriyetler bir an önce amasız fakatsız giderilmeli”

“İNSANLAR ÇARESİZLİK İÇİNDE”

Şahbaz; düşüncelerini anlatmayı şöyle sürdürdü: “EMEP olarak KHK mağduriyetinin takipçisi olduk. Artık yeter. İnsanlar çaresizlik içinde. Çok geç bile kalındı fakat daha fazla gecikmeksizin, daha ağır travmalara sebep olunmadan bu mağduriyetler giderilmelidir. Biz bu konuda asla siyasi kazanç hesabı yapmayız. Öncelikle KHK sorununa el atmak ve tüm mağduriyetleri gidermek bizim önceliğimiz olmalıdır”

“BU SORUN SİYASETEN ÇÖZÜLECEK”

Sözlerine;  KHK’lıların siyasal bir sorun olduğunu ifade ederek başlayan DEM Parti il yönetim kurulu üyesi Ali Buğdacı; bu konu hakkında mecliste DEM Parti olarak sayısız kez kanun tasarısı hazırladıklarını ve bu sorunun siyaseten çözüleceğini söyledi. Buğdacı, “Normal bir hukuk sisteminde kimsenin aklına gelmeyecek şeyler AKP iktidarının aklına geldi. 81 kentte kamu kurumlarındaki insanları sorgusuz sualsiz bir gece de ihraç ettiler sonra 81 ilin yetkilerini Ankara’daki mahkemelerde topladılar. Bunlar ancak kafalarında zalimliği siyaset olarak düşünen insanların yapacağı çirkin şeyler.

“SİVİL ÖLÜME MAHKUM ETTİLER”

“KHK zulmüne uğrayan insanları kitlesel bir şekilde sivil ölüme mahkum ettiler” diyen Ali Buğdacı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bir insan olarak bu çirkin siyaset adına sizlerden özür diliyorum. Şimdi az bir zaman sonra seçim var. Bu seçim sadece sizler açısından değil, Türkiye açısından da çok önemli. KHK ile mağdur edilen yurttaşlarımızın taleplerinin giderileceğine dair ortak bir görüş oluşturmalıyız. Bu görüş eksik olabilir ama mutlaka parlamentoda tamamlanır. İktidar el değiştirdiğinde ilk bir ay içerisinde ya kanunla ya da Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle mağdur olan, KHK ile ihraç edilmiş vatandaşlarımızın tümünün işe iadesini DEM parti olarak sağlayacağız. Bu memleket bizim, bu düzeni birlikte değiştireceğiz”

İLGİLİ HÜKÜM DE YOK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Atasoy Bilgin “Bugüne kadar KHK mağdurları ile hep omuz omuza mücadele ettik. Bir gecede KHK ile barış akademisyenleri, kamu çalışanları işinden atıldı. Evet, hepsini görevlerine geri getireceğiz. Bu insanlar ile ilgili yargı kararı yok, sağlıklı bir yargılama yok. İlgili bir hüküm de yok. Bakın; KHK ile atılan bir kişi savcıya gitti, savcı dedi ki ‘Soruşturmaya gerek yoktur’. Ama başlatmıyorlar. Neden? CHP iktidarında biz başlatacağız. Sen adalet mi diyorsun, hukuk mu diyorsun? Savcı diyor ki ‘Bir şey yok’. Neden işine geri göndermiyorsun? Bir şey yok denilen adamı sen ‘Açlığa mahkum edeceğim’ diyorsun. Biz CHP olarak buna izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu