Sanat

Kısa Film Günleri sona erdi

Dünyada ilk kez İzmit’te düzenlenen deprem ana temalı İzmit Uluslararası Kısa Film Günleri’nde dereceye giren filmler ödüllerini aldı

İzmit Belediyesi ve Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği ortaklığı düzenlenen 1. İzmit Uluslararası Kısa Film Günleri tamamlandı. Dünyada ilk kez İzmit’te  düzenlenen deprem ana temalı İzmit Uluslararası Kısa Film Günleri ödül töreni İzmit Belediyesi tarafından yapılan Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Konusunda uzman yönetmen ve yapımcıların yer aldığı dünyanın farklı ülkelerden gelen jüri üyeleri tarafından yapılan oylama neticesinde birinci gelen kısa film yönetmenlerine ödülleri Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan tarafından verildi. Programa, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Art Nicomedia Dernek Başkanı Akın Ülkü Sevinç, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı,  Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ve Kasaplar Odası Başkanı Rasim Özkul, katıldı.

Yarışmada, Pireghiera Devide Cavuti Art Nicomedya Mansiyon Ödülü, Are You Volleyball? Mohammed Bakhshi İzmit Belediyesi özel ödülü, Aktör Çağdaş Çelikbaş, Belgesel Kategorisi 1.si, Kapan Korhan Günay Kurgu animasyon kategorisi 1.si, Sesimi Duy Küçük Çocuk Zafer Yetik Deprem filmleri kategorisinde 1. oldu.

“DEPREMİ BİZZAT YAŞADIM”

Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Bu şehirde o depremi bizzat yaşayanlardanım. Tabi ki büyük kayıplar oldu, canlar gitti, mallar gitti. Derin bir acı bıraktı. Sarsıntı 45 saniye sürdü ama etkileri hala devam ediyor. Burayı gezdiğinizde de göreceksiniz. Zarar veren deprem değil, bizim depremle birlikte hazırlıklı bir yaşamı oluşturmamamız. 1999’da ki o acı olayda maalesef Türkiye hiç hazırlıklı değildi. Tüm kurum ve kuruluşlar gerideydi ve sınıfta kaldı. O zaman bir doktordum ve hastane yöneticisiydim. İnanılmaz dramlar yaşadık.

“GURUR VEREN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Deprem çok değişimleri de körükledi. Depremlerden çok ders almış ve ders verecek bir ülkeyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı ile birlikte bizzat ben de bu çalışmaların içinde bulundum Kızılay’ımız yeniden dizayn oldu. Bugün gurur veren çalışmalar yapıyor. Arama ve kurtarma çalışmalarında inanılmaz mesafe aldık. Bu alanda en iyilerinden birisiyiz. Medikal kurtarma ekipleri açısından dünyanın en iyi ekibi Türkiye’de. UMKE’ler sadece Türkiye’de değil uluslararası bir medikal ekip haline geldi. Bu ekibin fikir babası ve kurucusuyum” dedi.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu