ÇevreEğitimKültürTurizmYaşam

Kocaeli arkeoloji müzesi müzefest’e ev sahipliği yaptı

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Müze Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs Müzeler Günü Kapsamında gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen 2. MüzeFest (Müze Gençlik Festivali) renkli görüntülerle kutlandı.

Kocaeli Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen program; Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmit Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmit Lisesi iş birliğinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Kartepe Belediyesi, Gölcük Belediyesi ve AFAD’ın katkılarıyla gerçekleşti. Festivale Vali Yardımcısı Şenol Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Müze Müdürü Serkan Gedük, şube ve okul müdürleri, öğretmen ile okul öğrencileri katıldı.

KONUŞMALAR YAPILDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti. İlk olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Taşdelen, “Müzeler sadece eserlerin sergilendiği yerler değil, aynı zamanda öğrenme ve ilham kaynaklarıdır. Burada tarihi derinliklerinde yolculuk yapabilir farklı kültürleri tanıyabilir ve geçmişin izlerini sürebilirsiniz” dedi. Gölcük Belediye Başkanı Sezer ise konuşmasında; “Güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Özellikler bu etkinliği güzelleştiren, yani buraya teşrif eden siz değerli gençlersiniz” ifadelerini kullandı.

SERGİLER GEZİLDİ

Kartepe Belediye Başkanı Kocaman ise; “Müzeler günümüz kutlu olsun. Öncelikle emeği geçenlere teşekkür ederim. Müzecilik anlamında şehrimizin birçok yerinde çok ciddi ve güzel çalışmalar oluyor. Bu konuda Sayın Valimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz ve Müze Müdürümüze ayrıca teşekkür ederim” dedi. Son olarak Vali Yardımcısı Kaya söz aldı: “Bildiğiniz gibi müzeler kültür ve tarihimizin gelecek nesillere aktaran, bunları yaşatan önemli kurumlarımızın başında gelmekte. Toplum ancak tarihine sahip çıkarak yaşayabilir. Varlığını koruyabilir.” Etkinlik tiyatro gösterisi, yerel sanatçı Aslı Yağız ile Salih Sarıöz ve Ozan Tanış’ın konseriyle devam etti. Protokol daha sonra okulların açmış olduğu sergileri gezerek öğrencilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu