Güncel

“Kocaeli, depremi fazlasıyla riskli yaşayan bir kent”

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 19. yılında yayınladığı mesajda Kocaeli’nin olası bir depremde en çok risk taşıyan kent olduğunu söyledi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin 19. yılını geride bıraktığımız bu günlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarını kaybedenlerin acısını paylaşıyor ve büyük sabırlar diliyorum.

“MAKYAJLA DEPREM HAZIRLIĞI OLMAZ”

Geçen 19 yılda acılar ve o acılara sebebiyet veren her şey unutuldu. On binlerce insanın canına mal olan, yüz binlerce vatandaşımızı evsiz bırakan deprem gerçeği, üzerinden geçen 19 yılda artık anma programlarına dönüştü. Kandilli Rasathanesi olası depremin 7 şiddetinin üzerinde olacağını bas bas bağırırken, 1999 depreminin en büyük zararı verdiği yerlerden biri olan İzmit’te halen daha 5 bine yakın hasarlı bina bulunuyor. Deprem ‘Ben geliyorum’ derken, yerel yetkililerin yaptığı tek şey, kentin makyajını tazelemek oldu. Depremde molozların arasında kalarak hayatlarını kaybeden insanların arkasından çaresiz bir şekilde ‘Deprem Kocaeli’nin fıtratında var’ diyebilecek yerel yöneticiler, insan hayatını ikinci plana atmaya devam ediyor.

İnsanlarımızın depremlere karşı daha dayanıklı evlerde oturması için planlanan kentsel dönüşüm rant doğurmaya devam ettiği sürece Kocaeli asla ve asla depreme hazır olamayacaktır.

Sonradan pişman olmamak için, bugünden önlem almalı ve Kocaeli’de hasarlı binalar sorunu artık kökten çözülmelidir. Aksi halde bundan sonra denebilecek tek şey; Son pişmanlık neye yarar?

Bu duygu ve düşüncelerle beraber; 17 Ağustos Gölcük Depremi’nde kaybettiğimiz insanlarımızı rahmetle anıyor, geride kalan ailelerine bir kez daha sabırlar diliyorum”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu